Hamilelikte Üstüne Görme Yerleşme Kanaması Abdesti Bozar Mı?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 26 Ekim 2017 5.5K kez okundu abdest Yorum Yok
Hamilelikte Üstüne Görme Yerleşme Kanaması Abdesti Bozar Mı?
Bu yazıyı değerlendirin

gebelikte üstüne görme abdesti orucu bozar mıGebe kalan hanımların hamilelik oluştuktan sonra adet görmeleri olarak bilinen üstüne görme kanamasının abdesti bozup bozmayacağı sıkça karşımıza gelen sorulardan bir tanesi.

Hamile kalmasının ardından namaz borcunu ödemeye devam etmek istene mümine kardeşlerimiz hem üstüne adet görme dolayısıyla hem de gebelik boyunca yaşadıkları genital ifrazatlar sebebiyle abdestlerinin bozulup bozulmadığını merak ederler.


Üstüne Görme Gusül Abdestini Bozar mı?

Hamilelikte üstüne görme, adet kanaması olarak sayılmamakta, İslam’a göre özür kanaması olarak kabul edilmektedir. Sadece İslam’a göre değil zaten, tıbben de üstüne görme dediğimiz şeyin aslında bir regl kanaması değil, yerleşme kanaması olduğu bilinmektedir.

Yerleşme Kanaması nedir ve ne zaman olur ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz https://guzelliksirlarim.org/yerlesme-kanamasi-ne-zaman-olur-ustune-gorme-kac-gun-surer/ adresindeki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Kısacası gebelik sırasındaki hamilelik kaynaklı ve sürekli devam eden, kanamalar dahil hiç bir ifrazat ne gusül abdestini ne de namaz abdestini bozmaz.

Yerleşme Kanaması Orucu Bozar Mı?

Yerleşme kanaması tıbbi adıyla bilinen üstüne görme durumu, namazı, abdesti bozmamakla birlikte, orucu bozmaktadır. Ancak niyetli olduğunuz sırada bir kanamanız olması durumunda, orucunuz bozulacak olmasına rağmen, herhangi bir şekilde kazasını tutmanız da gerekmemektedir.

Ayrıca hamile hanımlar için gebelikleri süresince oruç tutmaları farz kılınmamıştır. Gebe kadınlar oruç borcundan muaf tutulmuştur. Dolayısıyla bu tip tereddütleri yaşamak yerine, en başından hiç niyetlenmeme yolunu tercih edebilirsiniz

Gebe Kadınlar Namazı Eğilmeden Kılabilir Mi?

Oruç tutmanın farz olmadığı gibi, namazda farz kılınan ya da sünnet olan bazı hareketlerin de riskli gebeliklerde ya da gebeliğin hareket kısıtlaması yarattığı son dönemlerinde uygulanması farz ve şart değildir. Önemli olan güzel niyettir.

Adet Kanı ile Üstüne Görme Kanını Nasıl Ayırt Edebilirim?

Hamile kadınların salgıladıkları gebelik hormonları yüzünden adet görmeleri tıbben mümkün değildir. İslam dininde de kabul görmüş olan bu tıbbi bilgi doğrultusunda, eğer gebe olduğunuzu kesin olarak biliyorsanız, kanamanızın adet kanaması olması zaten mümkün değildir.

Ancak diğer taraftan da İslama göre, koyu renkte ve yeşil renkte, özellikle de parçacıklı olan her türlü kanama adet kanaması yani kirlenme kanaması sayılır. Hamilelikte dahi olsa özür kanaması değil günahtır. Dolayısıyla, abdesti de orucu da bozabilir.

Diğer taraftan gebe olmasanız dahi vücudunuzdan gelecek lekelenme tarzındaki pembe az bir kan akıntısı orucunuzu bozacak olmakla birlikte, gusül abdestinizi bozmayacaktır.

 


Yorum Bırak