Duanın Tanımı

Yazar: beytül ahzan Tarih: 3 Ağustos 2009 6.1K kez okundu Dua 1 Yorum
Duanın Tanımı
Bu yazıyı değerlendirin


Dua, seslenmek, çağırmak manasına gelmektedir. Bu yüzden, bu kelime peygamberlerin insanları hayır ve iyiliği çağırmaları hakkında kullanılmıştır. “Ey inananlar, sizi yaşatacak şeylere çağırdıkları zaman Allah’ın ve elçisinin çağrısına koşun…” (Enfal-24)


Ümit kapıları insanın yüzüne birer birer kapandığında, insan, fıtratından yükselen sese uyarak asıl mabudunun yönüne doğru yönelerek ondan kendisine yardım ederek ihtiyaçlarını gidermesini istemektedir. “İnsana bir darlık dokunduğu zaman, yanı üzere yatarken, otururken yahut ayakta bize yalvarır…” (Yunus-12)“Gemiye bindikleri zaman, dini yalnız Allah’a has kılarak O’na yalvarırlar…” (Ankebut-65)


Merhum Allame Tabatabai aşağıdaki Bakara suresinin 186. Ayeti hakkında şöyle demektedir: “Dua bundan ibarettir, insan dua ile Allah-u Teâlâ’nın teveccühünü kendisine celp ediyor ve sonra kendi hacetini giderip, ihtiyacına muhtaçsız kalmak istiyor.”


Duanın yapıcı yönü, insanın, hakiki ve gerçek mabuduna teveccüh etmesi ve O’nun  dergâhından hacetlerini (ihtiyaçlarını) istemesidir. Dua ve yakarışa karşı gelenler duanın hedeflerini, nedenlerini ve terbiyedeki etkilerini iyi tanıyamamış kimselerdir.


İmam Humeyni, Hamd Suresi’nin tefsirinde buyuruyor: “Halkı dua kitaplarından uzaklaştırmak doğru değildir. Bunlar duanın ne olduğunu anlamıyorlar. Duanın insan ruhundaki tesirlerini bilmiyorlar. Bütün bereketler ve hayırların dua okuyanlara ait olduğunu bilmiyorlar. Toplumun terbiyesi işte bu dualarladır.”

Yorum Bırak

  1. özge sakaraya dedi ki:

    sadece dua nın tanımını isteyenler DUA:Başta, ‘yardıma çağırmak’ olmak üzere, seslenmek, Allah’a yalvarmak, Allah’tan dilekte bulunmak ve Allah’a yakarmak anlamında olan dua, kul ile Allah arasındaki aracısız ilişkinin en önemli unsurlarından birisidir.