Akik Taşı ve Faydaları

Yazar: beytül ahzan Tarih: 30 Nisan 2011 351.5K kez okundu Ehlibeyt, Genel, Hadis, sevap 46 Yorum

Akik Taşı

Akik TAŞI Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da mühür taşı olarak kullanılmış olma özelliğine sahip, faydalı, şifalı, maddi değeri düşük, manevi değeri çok yüksek bir taş çeşididir. Fosilleşmiş taşlar grubundan olan akik, içinde barındırdığı minerallar açısından da bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış materyallerdendir.

Şifalı taşlar arasında, dünyada sıklıkla bulunabilen bir madde olması yönüyle akik taşı maddi bir değer taşımamakta ama peygamber efendimizin zamanından bile önce ve özellikle kendisi tarafından günlük hayatta dahi sık sık kullanılmış olması sebebiyle akik taşları büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çok pahalı bir pırlanta kolye takmaktansa akik taşı bir kolye takmak ya da pırlanta bilezik yerine akik bilezik takmak daha hayırlıdır.

PIRLANTADAN KIYMETLİ AKİK TAŞI:

Dermansız dertlere iyi geldiği iddia edilen akik ile yapılmış bir çok madde süs eşyası ya da takı olarak da günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle akik taşı tesbih, akik taşı yüzük en çok gördüğümüz ve piyasa bulunan ürünler arasındadır.

Sert ve saydam bir yapıya sahip olan akik taşının ortasından başlayıp halka halka dağılan bir renk kümesi olması özelliği ile ayırt edilebilirliğinden, akik taşı olduğu nasıl anlaşılır diye soranlara ipucu vermiş olalım.

Dilerseniz bu yazımızdan sonra, akik dışındaki hayırlı ve şifalı taşlardan necef taşı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yemen Zırhı Taşı olarak da bilinen akikle ilgili bilgilerimize devam edecek olursak

Akik Taşının Faydaları;

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz akik maddesinden oluşan taşların en göze çarpan özellikleri, özellikle buhranlı geçen lohusalık döneminde yeni anneye ve bebeğe olan faydalarından tutun, cinsel güç için akik taşı kullanılması, boğaz çakraları üzerindeki faydaları için kullanım alanları, cilt hastalıkları ile ilgili sorunlara olanlara yararları, kemik ve diş sağlığı üzerindeki olumlu etkileri diye sıralayabilir ve daha pek çok özellik ekleyebiliriz.

Sağlığa olan faydaları dışında manevi değeri büyük olan ve kutsal olan, pek çok kez belaları, sıkıntıyı defetmek için kullanılan akik taşları Hz. Muhammed tarafından da pek çok kez dile getirilmiştir ve taşlarla ilgili pek çok hadis-i şerif mevcuttur.

Akik taşından yapılmış bir tesbih kullanan kişilerin de bundan da pek çok fayda gördüğü söylenmektedir.

Akik Taşı Hakkındaki Hadisler

İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur. Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.

İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurdu: Akik yolculukta insanın emniyetini sağlar, akik takan perişanlık görmez ve işlerinin akıbeti hayra ulaşır.

Hz. Resulullah (saa) İmam Ali’ye (as) hitaben şöyle buyurdu: Parmağına kızıl akik tak! Çünkü bu akik Allahu Teala’nın birliğine, benim nubuvvetime, senin ve evlatlarının velayetine ve imametine, senin dostlarının cennette ve şialarının Firdevs cennetinde oluşuna şehadet etmiştir.

Hz. Resulullah (saa) şöyle buyurdu: Her kim akik yüzüğü taksa ihtiyaçlarını temin etmiştir.

Rebieturravi şöyle rivayet eder: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur.

İmam Rıza (as) şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.

**
[baglantı_adsense]
Hz. Ali (as) bir gün Fırat Kenarında boğulmuş birini gördü. O meyyitin yanına gidip baktığında serçe parmağında Yemen taşından (akik) yüzük gördü. Hayret ederek yanındakilere bu meyyitin ölümüne ne neden oldu diye sordu. Ve buyurdu ki; zira Yemen akiği taşıyan kimse suda boğulmaz. Allah’ın izni ile o meyyitin barmağındaki taş dile geldi ve dediki: “Ey Ali! Dediğin doğrudur ancak ben Yemen akiği değilim ben Hint akiğiyim…”

***

Ayrıca; parmağında akik taşı yüzük takarak tek başına namaza duran bir kişinin kıldığı namazdan alacağı sevabın, yüzüksüz kılınan cemaat namazından en az 40 kat daha sevap olduğu da rivayet edilmektedir.

Akik Taşının Faydaları

Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.

Ağrıları gidermek için kullanılabilir.

Cilt hastalıklarına karşı etkilidir.

Damarları kuvvetlendirir.

Hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır ve bu süreç içerisinde kullanılması özellikle önerilir.

Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır.

Mavi renkli olan diğer taşlar gibi, mavi tonlarında olan akikler de akiğin diğer türlerinden farklı olarak boğaz çakrasında etkilidir ve boğaz ile ilgili sorunlarda kullanılabilir.

Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar.

İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsaniz akik size iyi gelecektir.

Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır.

İş adamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır.

Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.

Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir.

Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.

Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.

Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir.

peygamber efendimizin akik yüzüğü

Akik taşı yüzük

Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur.

Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.

Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir.

Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.

Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine faydalı olur.

***

Bir ek bilgi daha: Akiğin bir kalsedon türü olduğunu ve turuncu-kırmızı-kahverengi tonlarında olduğunu söyledik. Bu durumda mavi akik denilen taş nedir diye düşünebilirsiniz. Burada renk önemli; sadece belirtilen renklerde olursa taşa akik denir. Mavi akik olarak bilinen tür aslında ya mavi kalsedondur ya da genelde soluk renkli kalsedonun kimyasal işlemler sonucunda renklendirilmiş halidir. Normalde mavi akik adında bir taş yoktur. Mavi akikler her ne kadar doğal taş olsalar da renklendirme işlemi nedeniyle görünümü doğal halinde değildir. Eğer etkileri nedeniyle mavi renkli akik kullanmanız önerilmişse tercih etmeniz gereken taş Mavi Dantelli Akik taşı olmalıdır.

Kaynak: beytuzzehra.com

Faziletli ve kutsal sayılan taşlardan biri olan firuze taşına da Turkuaz taşı adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz

AKİK TAŞINI HANGİ FORMLARLA KULLANABİLİRİM?

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v. akik taşını günlük hayatında pek çok farklı alanda kullanmakla birlikte, elinden çıkarmadığı ve parmağında hep takılı olan bir akik yüzüğü de mevcuttu ancak günümüz şartlarında akik taşı yüzük ile dolaşmanın mümkün olmayacağı kimseler, akik tespih satın alıp onu kullanabilir.


Yorum Bırak

 1. ferhande dedi ki:

  Akik taşı kolye alıp göğsümde taşımak istiyorum sürekli Allah’ın izniyle ama Akik taşının gerçek olup olmadığını nasıl anlayabiliriz acaba? Bilgiler için şimdiden teşekkürler

  • beytül ahzan dedi ki:

   maalesef taşın gerçek olup olmadığını anlamanın kesin bir yolu yok. Akik taşı ile ilgili verdiğimiz bilgiler doğrultusunda zaman içerisinde tecrübe kazandıkça anlayabilirsiniz. Maalesef piyasada akik taşı yüzük, akik taşı kolye adı altında pek çok sahte taştan yapılmış ürün de satılmaktadır. Faziletlerinden fayda görebilmek için akikin gerçek olması gerekmektedir.

 2. seher dedi ki:

  Akciğer hastalıklarına da iyi geldiğini okumuştum akik taşının.
  Boynunda akik taşı kolye ile gezenler, ciğerlerine kadar uzayacak bir iple takarlarsa temas halinde olduğunda solunum yollarını açtığını duymuştum.
  Akik taşının faydaları arasında bu da var mıdır acaba açıklık getirebilir misiniz?

  • beytül ahzan dedi ki:

   Akik taşının akciğer hastalıklarına iyi geldiğiyle ilgili elimizde kesin bir bilgi yok maalesef ancak pırlantalardan değerli pek kutsal bir taş olarak, yukarıdaki yazıda belirtilen faydaları dışında pek çok hastalığa da iyi geldiğini düşünüyoruz akik taşı içeren her türlü takının.
   Akciğer hastalıkları, özellikle de kanser ile ilgili, kanser hastalığı için dua yazımızı okuyabilirsiniz.
   Hayırlı günler. Allah şifa versin inşallah

  • Şeyma sönmez dedi ki:

   Epilepsi hastasıyım şuur kaybı yaşıyorum obada iyi gelirmi

   • beytül ahzan dedi ki:

    Kesin olarak iyi gelir dememiz çok yanlış olur. Tıbbi tavsiye veremeyiz. Epilepsi hastalığınız için bir nöroloji uzmanına zaten danışmışsınızdır ancak akik taşının pek çok değişik hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. Denemenizde bir sakınca olmak. Akik taşından yapılmış bir kolye takabilirsiniz mesela ancak yineliyorum ki asla doktorunuzun tavsiyelerinin yerini tutmaz. Geçmiş olsun. Allah şifa versin

 3. Seyhan dedi ki:

  Nerden biliyon da inanıyoruz duyonuz

 4. Mehmet dedi ki:

  Resmen yalan da mastır yapılmış bilgiler bunlar

 5. Anonim dedi ki:

  Benim akik taşım kolye ayrıca pembe renkte bana hakiki akik dediler

 6. Kürşad Yıldırım dedi ki:

  Merhaba
  Adım Kürşad akik taşının birde suni olanı varmış orijinali nasıl bilicez
  Biğilendirin
  Duydugum şöyle suni ve sonradan renklendirilen taşlar insan sağlığı açısından tehlikeli Olduğnu duymuştum
  En doğrusu orijinali yani doğal olanı

  • arya akkaya dedi ki:

   gerçekligi için ateşe tut.çatlarsa bozulursa sahtedir.yok islenir kararır o gerçektir

 7. Eda dedi ki:

  Hadisleri kaynak vermeden belirtmeniz süphe verici,biraz daha araştırmacı olalım arkadaşlar taşın dile gelip konuştuğu belirtilen kısmı edindiğiniz kaynağı öğrenmek isterim…

 8. Abdülkadir dedi ki:

  Acaba hadislerde geçen akik de kırmızı yemen akiği mi yoksa rengi ve nerden çıktığı önemli değil mi?

 9. Nurettin DEMİR dedi ki:

  Slmlar nasıl temin edilir

 10. Murat akyurt dedi ki:

  Arkadaşlar ismim murat akyurt hollanda da yaşıyorum sizlerden ricam netten bilgiler toplayıp kendi başınıza bir taş edinmeyin ben 10 yıllık bir bilgi birikimine ve kolleksiyona sahibim.şunu bilin yeter rastgele bu tas benim olmali deyip aldığınız taş hayatınızı zehir edebilir bu taşlar sert birer kaya parçası deildir benim bilgilerim nette yazmaz bizzat alimlerden ders aldım.amacım show yapmak deil ama bunları bilmek insanı ister istemez biraz farklı bir havaya katıyor.Nette ki hersey tahmini yazılar mesela mavi kalsedon tasi ne işe yarar deniyor dikkat le okuyun boğaz cakrasi yla alakali bilgiler veriliyor digerleride keza aynı.

  • Uğur dedi ki:

   Sa
   Murat Akyurt arkadaşım bu taşlarla ilgileniyorum ve bilgi birikimi olan birine ihtiyacım var, benimle irtibata geçersen çok sevinirim
   Mail adresim avzenk@hotmail.com
   Buarada arkadaşlar bu taşlara özellikle kızıl akik taşının faideleri sahih hadislerle sabittir, bu taş normal bir kaya parçası değildir.

  • Süleyman dedi ki:

   Gardaş kime hangi taş iyi gelir bunu öğrenmenin yolu nedir peki?

  • ali dedi ki:

   Murat bey taşlarla bende ilgileniyorum fakat ne kadar araştırma yapsamda ulaşamadım net bilgiye bana ulasirmisiniz alikalay84@gmail.com

  • elif dedi ki:

   Slmun aleykum sizden cok ciddi bir durum icin bilhi almaliyim Alah rizasi icin size nasil ulasa bilirim lutfen Allah askina

  • yasemin dedi ki:

   Slm murat bey bende psikolojik rahatsizliklarimdan dolayi taşlardan kullanmak istiyorum ama hiçbir bilgim yok yardimci olursaniz sevinirim .simdiden tesekkürler.

 11. Yıldız dedi ki:

  Teşekkürler canım

 12. Yıldız dedi ki:

  Ya pek de inandırıcı gelmedi..Doğrusu fazala abartılmış…Eğer bir taş bu kadar değerli olsa;
  1-)Elimdeki akik yüzük bu kadar ucuz olmazdı,
  2-)Ve bütün insanlar akik yüzük ya da akik taşı filan taşırdı….
  Yazacak daha inandırıcı bir şeyler yokmuydu !!!

  • cicek dedi ki:

   Çok haklısın yıldızz

  • bir müslüman dedi ki:

   ( Ve bütün insanlar akik yüzük ya da akik taşı filan taşırdı…. )
   demişsin ama millet kurandaki 100 den fazla ayeti bile ciddiye alıp NAMAZ kılmıyor AKİK taşının kerametine inanıp takar mı hiç ! Takmaz hurafe der hadis sahişh değil der .. der de derr … insana bahane çok … bence hadisleri dinle akikj taşı bahsedilen kadar faydalıdır … Selametle …

 13. Zeynel abidin dedi ki:

  Yalaaan

 14. elif dedi ki:

  Bu hadislerin kaynağı nedir

 15. müslüm dedi ki:

  gerçek bir akik taşını nerden anlarız ve nasıl temin ederiz

 16. Goksal dedi ki:

  Selamun Aleykum

  Ben yurt disinda yasayan bir Turk’um Gercek Akik , ve Firuze gumus yuzukler nerden bulabilirim E-Bay den bulamadim bilen varmidir saygilarimla

  • akik taşlı yükler Almanya yazın sonra alkapıda çıkıcak orada baya modeller var dedi ki:

   Akik taş

  • Serkan dedi ki:

   Aleykum selam goksal.bu Yemen akikli ve firuze taşlı yüzükten ben size temin edebilirim.cogu yerde bu taşlar sahte oluyor.benim temin edeceğim yüzük gümüş yüzüğe gömülmüş akik ya da firuze taşı olacak…kesinlikle aldatmaca yok benim size gonderecegim yüzükte.cunku bu konuda ben de çok araştırma yaptım ve güvenilir yer buldum.

 17. Gonca dedi ki:

  Merhabalar.Arkadssimin bileyinde bir kitle vardi ,ameliyet olicaksin dediler.Arkadasim ameliyat olmadi turuncu akik bileklik takti bir sene icersinde kitle yokoldu.

 18. Hami boran dedi ki:

  S.a ben de yemen kizil akik yüzük alacağım ama orjinalini nerde nasil bula bilirim

 19. mhammer yaren dedi ki:

  akik tası yuzugu ve tesbıh almak ıstıyorum .bunların orjınal lı nerde bulabıırım .ben ıstanbuldan yazıyorum

 20. Ergin dedi ki:

  Slm bende büyük akik taşı var ve çok faydasını görüyorum elimde 5 dak tutuyorum sanki yeniden doğmuş gibi oluyorum eve koyunca taşı eve berekette geliyor bunuda gördüm ayriyetten insandaki çalışma hirsinida artırıyor bence sizde büyük akik taşı alın evinizde dursun ne kadar büyük olursa o kadar etkili olucaktir..

 21. önder dedi ki:

  bana yemen kırmızı akik lazım abi bulunurmu

 22. Erol Baydar dedi ki:

  ALLAH Razı olsun verdiğiniz bilgiler için yemen akik taşı nerede
  bulabilirim. Allah hayırlı işler versin,
  Sevgi ve saygılarımla,
  Erol Baydar.

 23. alican ürkmez dedi ki:

  akik tesbiği siparişi verecem size nasıl ulasabilirim

 24. aslı dedi ki:

  nerden çıkardın düz rengin sahte olduğunu belki değil

 25. erdem dedi ki:

  Orijinal taşlara bqttın mı anlarsın. İçi katman katman olacak,parmağına taktın mı soğuk olacak. Zaten düz renk ise çakmadır. Buradaki fotoya bak mesela belli ediyor mendili . birde doğal taş yanmaz diye duymuştum.

 26. selma dedi ki:

  akik taşlı yüzük almak istiyorum
  ama gerçek olup olmadığını nasıl anlayabilirim ki