Ayet’el-Kürsi ve Anlamı

Yazar: beytül ahzan Tarih: 31 Aralık 2009 Dua 12 Yorum
FAZİLETİ:

Hz. Ali (as) buyurdu ki: “Resulullah (saa) buyurduğundan beri hiçbir gece Ayet’el-Kürsi okumadan sabahlamadım”

İmam Muhammed Bakır (as) şöyle buyurmuştur: “Kim Ayet’el-Kürsiyi bir defa okursa, Allah bin tane dünya zorluğunu ve bin tane ahiret zorluğunu geri çevirir. Geri çevrilen dünya zorluklarının en hafifi yoksulluk, ahiret zorluklarının en hafifi ise kabir azabıdır.”


OKUNUŞU:

Bismillahirrahmanirrahim

“Allahu lâ ilâhe illâ huve’l-hayy’ul-gayyûm, lâ te’huzuhû sinetun ve lâ nevmun, lehu mâ fi’s-semâvati vemâ fi’l-arzi, men zellezî yeşfeu indehû illâ bi-iznihî ye’lemu mâ beyne eydîhim ve mâ halfehum ve lâ yuhîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesie kursiyyuh’us-semâvâti ve’l-arze ve lâ yeûduhû  hizfu-humâ ve huve’l-aliyy’ul-azîm.

Lâ ikrâhe fi’d-dîni gad tebeyyen’er-ruşdu min’el-ğayyi femen yekfur bi’t-tâğûti ve yu’min billahi fega-di’stemseke bi’l-urvet’il-vuskâ lenfisame lehâ vallahu semîun alîm.

Allahu veliyy’ullezîne amenû yuhricuhum min’ez-zulumâti ile’n-nûr’i vellezîne keferû  evliyâuhum’ut-tâğûtu yuhricûnehum min’en-nûri ile’z-zulumâti ulâike eshâb’un-nâri hum fîha hâlidûn.”


ANLAMI:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

“Allah’tır ki, ondan başka ilah yoktur. Diridir (yarattıklarını) koruyup yöneticidir. O’nu uyuklama ve uyku tutmaz. Yerde ve göklerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. Onlar ise dilediği kadarının dışında, O’nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp kuşatamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. Onların korunması O’na güç gelmez. O, pek yücedir, pek büyüktür.

Dinde zorbalık yoktur. Şüphesiz doğruluk (rüşd) sapıklıktan apaçık ayrılmıştır. Artık kim tağutu tanımayıp Allah’a inanırsa, o sapasağlam bir kulpa yapışmıştır; bunun kopuşu yoktur. Allah işitendir bilendir.

Allah iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan nura çıkarır; inkâr edenlerin velileri ise tağuttur. Onları nurdan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar ateş ehlidirler, onda ebedi kalacaklardır.”

Yorum Bırak

 1. imdad dedi ki:

  ben azeriyim bilmek isterdim ki bu duayi okudumuzda turkcemi okumaliyiz yoksa arapca

 2. Emrah dedi ki:

  Çok güzel bi dua ALLAH yazandan razi olsun

 3. guler dedi ki:

  cok guzel. cok saolun.

 4. Nisa dedi ki:

  Allah sizlerden cok cok razi olsun insaAllah.

 5. zeynep aydın dedi ki:

  teşekkürler..aradığını ehlibeyt kaynaklı sitelerden bulmak güzel şey aynı ayeti başka sitede de okudum ama siz imam Ali’den,imam M.Bakırdan sözler nakletmişsiniz.Elinize sağlık..başarılar..

 6. Muhammed dedi ki:

  Allah Razı Olsun , Teşekkür ederiz..

 7. MURAT dedi ki:

  cok guzel elınıze saglık

 8. kerem düzmen dedi ki:

  çok yanlış olmuş

 9. musty dedi ki:

  saol kardeş allah razı olsun

 10. rahila dedi ki:

  ALLAH razi olsun cox sagolun

 11. kerbelai dedi ki:

  allah razı olsun

  en azından günde bir kez okuyalım