Firuze Taşının Fazilet ve Faydaları

Yazar: admin Tarih: 20 Temmuz 2012 81.6K kez okundu Ehlibeyt, Genel, Hadis, sevap 11 Yorum
Firuze Taşının Fazilet ve Faydaları
4 (80%) 8 votes

Renginden kaynaklı Turkuaz taşı olarak da tanınan firuze taşı ile alakalı en güzel hadis-i şerifleri, Turkuaz taşının, firuze yüzüklerin Allah katındaki yerini, fazilet ve faydalarını sizlere aktarmaya çalıştığımız bu yazımıza, Sav’in firuze ile ilgili bir hadisi ile başlıyoruz;


Allah Resulü Hz. Muhammed (saa) buyuruyorlar ki; Alemlerin Rabb’i buyuruyor ki: Ben parmağında Firuze yüzük olup da ellerini dua etmek için bana doğru kaldıran kimseyi ümitsizce geri çevirmekten utanırım.

İmam Sadık (as) şöyle buyurmaktadır; Firuze Yüzük takılan el asla fakir olmaz (Hilyet-ul Muttakin).

Bu taşın bilinen faydaları şunlardır:

Tansiyonu düzenler, kalbe iyi gelir ve sindirim sorunlarında da faydalıdır.

Bütün bedeni kuvvetlendirir, hücreleri yeniler, kandolaşımı, ciğer ve solunum sistemini canladırır.

Ayrıca pan zehir özelliğine sahip olduğu gibi, bilinci genişletip kaygıyı teskin eder.

Turkuaz taşının orijinali her yerde bulunmadığı için, camilerin önünde satılan firuze taşlarına itibar etmeyip, yerinden alınız.

Dinimizde yer alan İslam dininin en mühim taşlarından bir diğeri akik taşı konumuza da bakmadan geçmeyin. Hz. Muhammed’in Firuze taşına verdiği kadar Akik taşına da ehemmiyet vermiş olduğunu göreceksiniz.

Kaynak: beytuzzehra.com


Yorum Bırak

 1. Misafir dedi ki:

  Bu hadisi serif in kaynağı nedir?

 2. hanifi dedi ki:

  Demek ki,
  Firuze yüzük taksak
  firuze bileklik taksak
  firuze kolye
  firuze taşlı küpe
  firuze tespih taksak
  duanın kabul olması ne demek biz kesin cennetteyiz.

 3. Tural Huseyinaliyev dedi ki:

  Azerbaycadan hepinize Salam aleykum ve rahmetullah qardaşlar!Evet akik ve firuze özel taşları hakkında verdiyiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler.Allah ilminize bereket eta etsin inşAllah! Bir de söylenmiş-bu tür taşlar insanda taşperestlik yapabilir-bence bu yanlış bir düşünce(tabii ki akıllı ve ilimli insanlar) mesela bizler bir çok otun ve bitkinin şifasından bihaber değiliz.Bu anlamda bu taşlar da o bitkiler gibi Allahtandır ve şifa menbeyidir.Meseleye bu bakış açısından bakarsak hem o taşlara bereceğimiz önem daha da artar hem de o taşlara bütperest münasibetimiz-yaklaşımımız aradan kalkar inşAllah -diye düşünüyorum.
  Vessalamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

 4. harun boysal dedi ki:

  benimde doğal taş koleksiyonum var mutlaka Allah yarattığına göre bir hikmeti vardır fakat putperestler gibi para aşk şifa vb şeyler için taşlardan medet ummak çok hoş bir durum değil takı olarak takın ama taşlara tılsım yapmak gibi şeyler şirk unsurlarıdır özellikle kadınlar böyle şeylerle çok ilgililer

 5. Doğukan dedi ki:

  Bir arkadaşım bana bu yüzüğün faydalarını sormuşdu.Çok şükür sizin sayenizde buldum

 6. salim dedi ki:

  firuze taşını çok seviyordum ama bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum
  herkese firuze taşının faydalarından bahsedicem

 7. admin dedi ki:

  Etrafınızda en çok -sahteside çok olsada- gördüğünüz taştır. Doğada en az rastlanır renk mavi olduğundan zaten ender olduğunu bu rengiyle kanıtlar. Firuze taşı maneviyat anlamıda çok yoğun ülkelerden çıkar. İran ve Tibet. Az miktardada Arab yarım adasında ve Yemende. Ekseriyeti mavi olan bu taşın mavimsi yeşili ve yeşilide çıkmaktadır. Yeşili bilhassa tibette çıkıp çok kıymetlidir. Tibet firuzeleri siyah damarsız arada sarı lekeleri olan firuzelerdir. İran firuzesi gök mavisi olur. Hüseyni firuze dedikleride insanın tenine deydikçe mavi renkten yeşile döner. Yemen ve Arabistandan çıkanlarında İran firuzesine benzer.

  Günümüzde malesef labratuar ortamında üretilen bu taşın gerçeğine benzer sahtelerinin çıkması taşın önemini bitirdi. Tabii olarak bu sahte olan taşların insan bedeni üstünde şifaa etkisi olmamaktadır.

  Hz. Ali(as)’ın taktığı 4 yüzükten biri Firuzeydi.

  İnsan fizyolojisi üstünde çok şifası vardır. Zehiri çekme ve panzehir özelliği vardır. Tansiyonu düzenler, kalbi kuvvetlendirir. Bağışıklık sisteminide kuvvetlendirir. Sindirim zorluklarınada yardım eder.
  Ruhani ve manevi yardımlarına gelcek olursak, insanlarla iletişimi koalylaştırır. İnsanın maneviyatını kuvvetlendirir. Kadınların kadınlık özelliklerini ve çekiciliğini artırır. Kaygıyı teskin eder.Kederli insanların kederini atmasına yardım eder. Şok geçiren insanın bu şoktan çıkmasına yardım eder. Nazar’a çok iyidir. İnsanın yıldızını yükseltir. Gümüş ile kuvveti daha artar.

  Alırken dikkat etmenizi tavsiye ederim. Sahtesi piyasada çok.

  • İbrahim Kaya dedi ki:

   Peki Bu Firuze Taşı Nerden alabilir Kolye olarak en iyi fayatı nekadardır yenibosna bahçelievlerde oturuyom burdan yardımcı olurmusunuz admin

  • Teoman cetin dedi ki:

   Değerli admin orjinal bir firuze temin etmek istiyorum ve özel bir taş olsun istiyorum verdiğiniz bilgiler doğrultusunda nasıl bulabilirim Teşekkürler

  • Firuze dedi ki:

   Peki gerçegine nerden ulaşabiliriz..