Hz. Fatıma’nın (sa) Hayatı

Yazar: beytül ahzan Tarih: 13 Aralık 2009 43.676 kez okundu Ehlibeyt 17 Yorum


Hz Fatıma (a.s), Hz. Resulullah (s.a.a)’in Hz. Hatice’den doğan kızıdır. Resulullah (s.a.a)’in davete başlamasının beşinci yılı, Cemadiy’ul- Ahir ayının 20. Cuma günü doğmuşlardır.

Manen mütevatir sayılabilecek hadisler gereğince Resulullah (s.a.a); “Kim Fatıma’yı razı ederse beni razı etmiş, beni zarı eden de Allah’ı razı etmiştir. Kim Fatıma’yı gazaplandırırsa, beni gazaplandırmış, beni gazaplandıran da Allah’ı gazaplandırmıştır. diye buyurmuştur.

Bu hadis-i şerif bile Hz. Fatıma (a.s)’ın günahlardan masum olduğunu göstermekte ve Hz. Fatıma’nın rıza ve gazabının hüccet olduğunu ispatlamaktadır. Hz. Peygamber (s.a.a) Hz. Fatıma’ya olan sevgisi vasfedilmeyecek derecedeydi. Resulullah (s.a.a); “Fatıma benim bir parçamdır. diye buyurduğu, yola çıktığında Hz. Fatıma’nın evine uğradığı ve döndüğünde de ilk uğradığı yerin O’nun evi olduğu nakledilmiştir.

“Gerçekten Allah, siz Ehl-i Beyt’i her türlü ricsten (günah ve kötülüklerden) temizlemeği irade etmiştir” ayet-i kerimesi nazil olduğunda, Hz. Resulullah’ın Ümm-ü Seleme’nin evinde Hz. Ali’yi, Hz. Fatıma’yı, Hz. Hasan’ı ve Hz. Hüseyn’i kendi abası altına toplayarak; “Allah’ım, şahit ol ki bunlar benim Ehl-i Beyt’imdir” buyurduğu ve bunun üzerine Ümm-ü Seleme’nin de; “Ben de Ehl-i Beyt’ten miyim?” diye sorduğunu ve Hz Resulullah (s.a.a)’in; “Senin de makamın yücedir, ama Ehl-i Beyt’ten değilsin” buyurduğu müşterek hadislerce nakledilmiştir.

Hz. Fatıma (a.s), Hz. Ali’nin eşidir. Resulullah (s.a.a); “Ali olmasaydı Fatıma’ya eş bulunmazdı.” diye buyurmuştur. Hz. Ali’nin savaş meydanlarındaki cihadına en büyük yardımcı Hz. Fatıma idi. Hz. Fatıma (a.s) eşinin evde bulunduğu ve bulunmadığı dönemlerde evi en güzel şekilde idare eder ve eşinin rızasını kazanırdı. Hz. Fatıma (a.s), Hz. Hasan ve Hz. Hüseyn gibi İmamların annesidir. Cennetin gençlerinin efendileri olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyn’nin bütün güzel hasletleri, annelerinin sahip olduğu ahlaki erdemleri yansıtan bir ayna olarak görülmelidir.

Hz. Fatıma (a.s)’ın züht ve ibadetine gelince, bir çok geceleri ibadetle geçirdiği nakledilir. Her namazdan sonra okunması sünnet olan Fatımat’üz-Zehra’ya Resulullah tarafından bir hediye olarak öğretilen Fatımat’üz-Zehra Tesbihatı (34 defa Allah-u Ekber,33 defa Elhamdulillah, 33 defa Sübhanallah ) O Hazretin ibadetteki yüce makamına bir işarettir.

Hz. Fatıma’nın mübarek ömrü 18 sene gibi çok kısa bir süre olmasına rağmen ilimdeki makamı o dereceye varmıştır ki Kur’an’nın tefsiriyle ilgili buyurukları Hz. Ali (a.s) tarafından kaleme alınmış, bu yolla meydana gelen kitap Ehl-i Beyt İmamlarının ilmi kaynaklarından biri olmuştur. Böylece o Hazret sonradan gelen İmamlar için bir muallime sayılmalıdır.

Hz.Fatıma (a.s) Resulullah (s.a.a)’ten sonra çok kısa bir süre yaşamıştır. Bu süre bazı nakillere göre, altı ay bazısına göre de 95 veya 100 gündür.

Hz. Fatıma (a.s) Medine’de vefat etti ve vasiyeti üzerine geceleyin gizlice defnedildi; bu yüzden o Hazretin kabrinin yeri şimdiye kadar gizli kalmıştır.

Yorum Bırak

 1. Gül diyor ki:

  Çok güzell ve Anlamlı bir yazı gerçekten çok hoşuma gitti…

 2. seher diyor ki:

  çok teşekkür ederim

 3. eylül diyor ki:

  dn perfrmansından kurtardın beni tşkrler 😀

 4. Beyza diyor ki:

  din performans ödevimde bana çok yardımcı oldu kim yazdıysa ellerine sağlık

 5. fatma nur diyor ki:

  allaha çook şükür bana din performans ödevinde çok yardımcı odu teşekkür ederim

 6. fatma diyor ki:

  çok güzel olmuş ellerinize emeğinize sağlık Allah razı olsun kim yazdıysa emeğine zahmetine sağlık çok güzel olmuş ne güzel allah razı olsun allah a emanet olun

 7. büşra diyor ki:

  güzelmiş ama bana yardımcı olmadı

 8. hamit diyor ki diyor ki:

  çok güzel ama ödevimede yaredımcı

 9. merziyye diyor ki:

  az anlatılmış ama öz anlatılmış.Zaten Fatıma anamızın hayatını bilmeyen yoktur herhalde

 10. soner türk diyor ki:

  allah razı olsun çok yardımcı oldu

 11. sinem diyor ki:

  gerçekten çok güzel olmuş allah razı olsun ödevime çok yardımcı oldu

 12. dilan yıldız diyor ki:

  allah birdir
  diyelim

 13. kübra diyor ki:

  kim yazdıysa ellerine sağlık performans ödevim vardı gerçektende işime çok lazım oldu ALLAH RAZI OLSUN..Bu arada anlatan çok güzel anlatmış…!

 14. abdurrahman diyor ki:

  allah razı olsun elınıze saglık cok guzel anlatmıssınız diger butun sıtelerde cok karısıktı sagolun

 15. kul diyor ki:

  çok uzun bence ama güzel allah razı olsun!

 16. allahım sen bizlere ehlibeyti seven yürekler ver amin ya rabbel aleminnn

 17. mezrziyye diyor ki:

  allah razı olsun fakat çok kısa alınmış