Hz. Fatıma’nın (sa) Tesbihatı

Yazar: beytül ahzan Tarih: 29 Nisan 2011 44.4K kez okundu Ehlibeyt 9 Yorum
Hz. Fatıma’nın (sa) Tesbihatı
3.8 (76%) 5 votes

Hz. Ali (as) bir gün ashaptan birine şöyle buyurdu:


“Kendimle Fatıma’nın (sa) durumunu sana anlatmamı istiyor musun? Fatıma o kadar evime su getirdi ki, bedeninde kırba iz bıraktı; o kadar el değirmeniyle buğday öğüttü ki elleri nasır bağladı; o kadar evde temizlik yaptı, evi süpürdü ve kazanın altında ateş yaktı ki elbisesi eksilip bozardı. Bu yüzden Fatıma’ya; “Peygamber’in huzuruna gidip durumu O’na beyan edecek olursan, ev işlerinde yardımda bulunacak bir hizmetçi verir sana.” dedim.

Fatıme (sa) bu tavsiyeleri kabul edip Resulullah’ın (saa) yanına gitti. Ama Resulullah’ın bir grup sahabeyle sohbet ettiğini görünce ihtiyacını izhar etmekten utanıp bir şey söylemeden geri döndü.

Resulullah (saa) Fatıma’nın bir hacetten dolayı geldiğini anlamıştı. İşte bundan dolayı o günün sabahı evimize teşrif buyurdular, selam verdiler, biz de cevap verdik. Eve dahil oldu ve yanımızda oturup şöyle buyurdu:

“Fatımacığım, dün gece ne maksatla bizim eve geldin?”

Fatıma (sa) hacetini arz etmekten utandı. Bu sırada ben şöyle dedim:

“Ya Resulellah! Fatıma eve o kadar su taşımış ki, kırbanın bağı göğsünde iz bırakmış, o kadar el değirmeni çevirmiş ki elleri nasır bağlamış, o kadar ev işlerinin temizliğinde çalışmış ki elbiseleri bozarmış, yemek yapmak için o kadar kazanın altında ateş yakmış ki, elbiseleri kararmış. Bundan dolayı ona: “Eğer babanın yanına gidip bir hizmetçi istemiş olursan seni bu durumdan kurtarır” dedim.

Peygamber’in (saa) gözleri yaşarıp şöyle buyurdular:

“Fatımacığım! Hizmetçiden daha hayırlı bir ameli sana öğreteyim mi? Her gün otuz dört defa  “Allah-u Ekber” otuz üç defa “Elhamdulillah” otuz iç defa da “Süphanallah” zikrini söyle; bu zikir yüz defadan fazla değildir; fakat bunun amel defterinde bin sevabı vardır. Fatımacığım! Eğer bunu her gün sabahleyin söylersen, Allah dünya ve ahret işlerinde sana kifayet eder.”

Fatıma (sa) babasına cevap olarak üç defa şöyle dedi: “Allah ve Resulünden razı oldum.

[Bihar’ul-Envar, c. 43, s. 82 ve 134. ]

Yorum Bırak

 1. ali akber dedi ki:

  allah bizleri ehlibeyt yolundan ayirmasin ya allah ya muhammed ya ali

 2. ALİ GÜREL dedi ki:

  İmam Caferi Sadık Hz.leri buyuruyorki:”KALP ALLAHIN HAREMİDİR, ALLAHIN HAREMİNE O’NDAN BAŞKASINI KOYMAYIN”Yüce Rabbimizin Haremini, Sevgili Peygamberimiz Seyyid Muhammed Mustafa (s.v.s.) Efendimizin tavsiyesi, Cennet Seyyidesi Annemiz Fatıma Zehra El Betül’ün Sünneti olan tesbihatı ve Zikrulahıyla süslemekten daha güzel ne olabilir.Cenabı Allah cümlemize Haremini süslemeyi nasip etsin.BOSTANKOLU OCAĞI DEDESİ-Ali Gürel

 3. admin dedi ki:

  İmam Sadık (as) buyurmuşlar: “Her kim vacip namazdan sonra sağ ayağını sol ayağının üzerinden kaldırmadan önce (yani namaz pozisyonunu bozmdadan) Hz. Fatıma (sa) tesbihini söylerse o kişinin bütün günahları bağışlanır.”

 4. admin dedi ki:

  İmam Hadi (as) buyurmuşlar:Biz Ehlibeyt uyumadan önce 10 ameli yerine getiririz. Abdest almak, … ve 34 kere Allah-u Ekber, 33 kere Elhamdulillah, 33 kere Suphanallah söylemek.

 5. hebib dedi ki:

  ALLAH SIZLERDEN RAZI OLSUN AZERBAYCANDAN SELAM OLSUN SIZLERE ILTIMASI DUA

 6. Selam dedi ki:

  Allah razı olsun..

 7. ali dedi ki:

  bu site mühteşem forumdaş gibi siteler çok kötü tövbe tövbe ayıp ayıp şeeyler koyuyorlar

 8. Alara Naz dedi ki:

  BEN ÇOK BEĞENDİM AMA BİR RİCAM OLACAK HZ.FATIMA’NIN HAYATINI İSTİYORUM BULAMIYORUM BİR DE AYŞECİĞİM HİLAL TV DE VAR DEDEM HER GÜN ONU İZLİYOR İZMİR DEN

 9. ayşe dedi ki:

  hacıyı görmeyi çok istiyom allah nasipeder inşalah dos tivi deki kuan öğreniyomu takip ediyom ogibi her kanal da olmasını istiyom neolur çok çok yayın lasın lar çok fadası olu yo