Hz. Mehdi (af) Nasıl ve Nereden Zuhur Edecek?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 4 Ocak 2010 46.6K kez okundu Ehlibeyt 26 Yorum
Hz. Mehdi (af) Nasıl ve Nereden Zuhur Edecek?
3.4 (68%) 10 votes


Dünya seni görmek için hasretle kanat çırpıyor,


Gel, gel, insanların senden başka arzusu yoktur,

Sen kendin, kendi zuhurunu Allah’tan dile,

Bu bahçede senin  renginde ve kokunda hiçbir kırmızı gül yoktur.[1]

***

Sonuçta , kutlu müjde gerçekleşecek, ama nasıl ve nerede?

Rivayetlerin bildirdiğine göre zuhurun eşiğinde Mübarek Ramazan ayında gökten semavi bir ses çıkacak ve herkes bunu işitecek. Onun dostları, önceden belirlenmeyen bir gecede hareket edip, sabah erken vakitte  Mekke’de hazır olacaklar ve Hazret’i görmek için hep bir ağızdan Hüseyin’i (as) anıp “Ya Lesarati’l-Hüseyn”(Ey Hüseyin’in kanını isteyen) şiarıyla koşuşacaklar.

İmam tarafından kendisine “Nefsi Zekiye” ismi verilen ve mesajı Mekke halkına duyurmakla görevli özgür bir adamı, Kâbe’nin yanı başında şehit edecekler.

Ehlibeyt’in haksızlığa uğradığını bütün insanlığa duyuracak.Bütün insanları, yeryüzünde adalet yönetimi kurmak için kendisini desteklemeye davet edecek.

Onun yanında yer alan yakın dostları ona biat (itaat sözü) verecekler.Bu harekete büyük bir topluluk destek verecek. Mekke’den başlayacak olan bu hareket on bin askere ulaşacak. Onun kıyamı silahlı olacaktır. “Kılıçla ayaklanma” şuna işarettir ki; onun işi bir duyuru veya kültürel bir hareket değildir. Aksine güç, silah ve adalet taraflarının desteğiyle insanların istediği “adaletli dünya arzusu”nu gerçekleştirmektir. Hicaz’a hakim olan yönetim yıkılacak. O bölge hızla İmam’ın (af) yönetimine girecek. İmam (af), Mekke ve çevresinin yönetimine dürüst bir adamı atayacak ve Medine’ye doğru yoluna devam edecek. Onun daha sonraki güzergahı Irak’tır.Kufe onun döneminde eski konumuna kavuşacak ve onun önemli karargahı ve hükümetinin merkezi olacaktır. Orada Cuma namazını kılacaktır. Gerçekten, Mehdi (af) devletinin başkenti ne görkemlidir! Ve İmam-ı Zaman (af) ile birlikte “Büyük Kufe Mescidi”nde namaz kılmak ne tatlıdır!

Sahtekar ve zalim Süfyani sultasını yıkmak ve Şam’ı mukaddes devriminin beşiği yapmak için hareketin bir sonraki adımı Şam yönüne doğru olacaktır.O zaman büyük bir ordu ile Kudüs ve Filistin’e yürüyecektir. “Mescid-i Aksa” da peygamberin emanetlerini ve hatıralarını açığa çıkarıp sunacak. Gerici Süfyani güçler, İmam’a (af) karşı çıktığında mağlup olacak ve İmam (af) zafer kazanmış olarak Filistin’e girecektir.

İşte orada İsa Mesih (as), İmam Mehdi’ye (af) biat etmek için gökyüzünden yere inecek. Hak cephesine ve İmam Mehdi’nin (af) dünya hareketine destek verecek.Onun  dünya liderliğini pekiştirmek için Hazret’in (af) arkasında namaz kılacak. Bu tavır, dünya Hıristiyanlarının İmam-ı Zaman’ın (af) çağrısını kabul etmelerinde çok etkili olacaktır.

Adım adım İmam Mehdi’nin (af) hakimiyeti dünyaya yayılacak. Mısır’a yürüyecek, yeryüzünü adaletle tanıştıracaktır. Çin’i, İstanbul’u ve Roma’yı fethedecek. Kaleler ve surlar açılacak, Hakk’ın muhaliflerinin direnişi kırılacaktır.

Bütün bu aşamalarda Allah’ın  melekleri özel yardımlarıyla Hazret’e (af) yardım edecek. İlahi yardımla Hazret-i  Mehdi (af), tevhid ve adalet saçan devletinin temellerini bütün dünyaya sağlam olarak yerleştirecektir.Onun sömürgeci güçlere karşı gelişi ve devletinin özellikleri daha sonra anlatılacaktır.

Hiç şüphesiz, Hazret-i Mehdi (af) devleti dönemi, adaletin ve dinin yayıldığı, “Dünya Barışı”nın yerleştiği dönemdir. Zulüm görmüşler ve fakir bırakılmış olanlar kurtuluşa, özgürlüğe ve yeryüzü liderliğe erişecekler. Uzun gaybet döneminde kimse onu görmezken artık onu görmeyen göz kalmayacak. Herkes nerede olursa olsun onu görecek ve işitecektir. Onun güzel ismi ve etkili emirleri her tarafta etkin olacak.

Uzun bir zamandan sonra unutulmuş ve terkedilmiş olan hak ve adalet parlayacak. O kutlu gün ve o kutlu imam gelecektir.

***

Elinde bir demet gonca ile yoldan gelecek,

Gül ile dolu bir zamanda ansızın gelecek,

O gün, son gündür, bekleyişin ömründen,

Kışın sonu, ilkbaharın başlamasıdır.[2]

***

Hz. Muhammed’in (saa) sünnetini canlandırmak güç bir iş olduğu halde Hazret-i Mehdi’nin (af) kıyamıyla bu gerçekleşecek. Bütün dünya onun emirlerine boyun eğecektir…Zaten ismi “Kaim” olana da bu yakışır.

***

Sensin, senin adındır denizleri coşturan sır,

Yolunun tozu olmak, denizlerin arzusudur.

Hangi Cuma, bu Cuma mı, sonra ki Cuma mı?

Gel artık, denizlerin selamına sevap verme vaktidir.

Zuhurunun güneşinden, dalga dalga, gazeller

Hep denizlerin gümüş dudaklarının terennümüdür,

Dünya ırmakları gibi son sözüm şudur:

Öyle biriyim ki benim İmamım, denizlerin imamıdır.[2]

***

—–

1-Gafurzade (Şafak).

2-Cafer İbrahimi, (Şahid)

—-

“Ümit Sabahı” kitabından alıntıdır.

Yazar: Cevad Muhaddisi

Sayfa:71


Yorum Bırak

 1. hasan dedi ki:

  ve eccil ferecehum gerçekleri görmek basiret ister.

 2. hasan dedi ki:

  Allah ümme salli ala muhammed ve ali muhammed ve eccil ferecehum doğru söylüyorsunuz doğrusunu Allah bilir
  tabiki ama gerçekleri görmekte basiret ve okumak ister.

 3. Cenker Çınar dedi ki:

  Amin, inşallah Mehdi as en kısa sürede zuhur eder, denizlerin imamı.

 4. Yunus sarı dedi ki:

  Mehdılıkte bir konuda renkler meselesi. Sarı bayraklı süryani yi tutar. Bazı sarı bayraklarla mehdı nin yanında yer alacak.

 5. Yunus sarı dedi ki:

  Mehdi denklemi çok zor ama kesin olarak çözdüğüm şey mehdi şehirde doğan birisi çünkü medine şehir demektir. Yesrıp ayrıdır. Yesrıp şimal yani kuzey tarafı ıstanbula kadar şam dir. Şam diye bildiğimiz ise dimasşk tir. Surıyenın yukarıda özel manada diyari rumdur. Hadislerde ise bazen ıran a bazen fars deniyor. Bazende horasan ama horasan nin içine turkmenistan da girer. Yesrıp in sağ tarafina hicaz hariç. Yemen denir. Sahıbuzzamanın bir komutanı yemendedır. Kimliğinde köy, kasaba, ilçe, seyyar dogumluların kaim olması imkansız. Bakıyyetullah tıpkı peygamberımız gibi şehirde doğacaktır. Şehir kültürü tam liderlik vasfına haizdir. Köy, bedevi kültürü haricilıge meyillidir.

  • soli dedi ki:

   Mekke şehir değildir, Şehir anlamı olan İSt, Bolu olabilir. Yesrib de anadolu olabilir. Yemenden bir sey çıkmaz, Belki yemen kelimesini, yemenden bir alamet (savaş) olarak anlamalıyız. Bir de Yemenin amondan geldiği belli, Mehdi yemen ilişkisi, mehdi amon anlamında olabilir.

   • soli dedi ki:

    Esasen , mekke dedikleri yer, Anadolu, hatta doğu anadoludur. arap mekkesi, mekke değildir. medine denen de arap medinesi değildir.

 6. Yunus sarı dedi ki:

  Mehdi nin kelime manası beşik demektir. Ali imran 46. Ayette geçer. Hadislerde ise utlubul ilme minel mehdi ilel lahdi. Şeklinde geçer. Yani besıkten mezara kadar ilim öğrenin. Beşik denmesinin sebepleri kundaga sarılı, saklı bebeğin besıkte üstü örtülü gizli olmasındandir. Ikinci sebebi o antakyada gizli bir yola girer ve tabutu sekıneyı,ahıt sandıgını cikarir. Diğer sebebi besıkte konuşan ısa peygamber gibi o da makamını, ımametını besıkte iken almıştır.

 7. yunus sarı dedi ki:

  mehdi a.s.a kabede biat edileceği kesin ama bu sürece nasıl ve nerden gelecek.

 8. mikail dedi ki:

  mehti. ben istemeden çıkamaz sız bekleyın durun
  sonra mehtının fıkrı sızın fıkrınıze aykırudır
  mehtı türkıyededır ve bağı canı ağlayan çocuğun bağı gurcıstandadır
  mehtı ağlayan çocuktur
  mehtı ayrıdır rwsul ayrı kışıdır iki kişi olarak çıkacaktır
  bırı mehtı beri rasüldur
  baba ve oğuldur
  ve hayattadır 33veya34 yaşindadır
  iki kalbi vardır normal bıldığınız ıkı kalp
  sırtında allahın nuru vardır
  başi yenı doğmuş çocuğun başi bolmeli olurya buyumesı için kafatası pyledır
  mehti şuan uyuyor ayakta
  onun ıkıncı kalbıne gurcıstandan bır ıkıncı elektırık gırecek
  sızın anlayacağınız dılden ıkıncu ruh dıyelım
  ozamn herşeyı unutacak ve uyanacak
  bunun vaktı daha gelmedi
  önce buyuk dünya devletlerı bır bırıne gırecek
  oyle kan akacakki dereler gıbı
  ınsanlar can korkysundan bağlı olduğu kışılerden kopacak işte ozamn mehtı çukacak ve bır sure hertaraf gece olacak kara bır bulut gelecek
  sadece mehtının bulundugu yer nurla munnevver olacak

  • BizAnadoluCocuguyuz dedi ki:

   Kardesim oyle bir yazmissin ki sanki taniyorsun valla sasirdim dogrusu? Belirttiginiz uzere ulkeler birbirine girdi 🙂 savas icerisindeyiz? Nerde demeyecegim ama neden savas icine girdigimizi soracaktim? Acaba eskiler dedi diyemi yoksa biz gecimsiz insanlar oldugumuz icin mi bu hallerdeyiz bilemiyorum. Suana kadar yazdigim hersey yalan olabilir ama tek gercek varsa oda Yüce Allahimizin Hikmet sahibi ve tek gercegimizin olusudur. Gerisi yalan:) kisaca sonlandiracak olursak Allah var! Gerisi yok…

 9. burhan dedi ki:

  herseyin dogrusunu Allah Bilir.rivayette niye yahudilere karsi savastan bahsedilmiyor .Islamin en buyuk dusmani yahudiler deccalle birlikte degilmi

  • Yunus sarı dedi ki:

   Doğru bir tesbit mehdi neden yahudilerle savaşmıyor, mehdi neden kuduse savaşmadan girecek yoksa israıl mehdinin safına mı geçecek, mehdi şamdan tevratı çıkarır ve ahit sandığı ile kuduse girer böylece yahudilerin ekserisi müslüman olur pek azı müstesna diye hadisler var bu tür hadisler sahih, mutevatir ve çok değişik hadis kitaplarında geçer mesala seyyid hayrettin numanın galıyetul mevaız kitabı 1. Cildi sayfa 387 de hz ali r.a şöyle dedi mehdi geldiği zaman, antakyada sekıneyı,ahıt tabutunu çıkaracaktır o tabutu sekıneyı,ahıt sandığı gelince beyti makdıste yani kuduste önüne bırakılacak yahudiler onu görünce müslüman olacaklar ancak onların pek azı müslüman olmayacak. Diyor hz ali a.s. Aynı kitabın sayfa 386 da mehdi hadisleride enteresan, sağ yanagında siyah bir ben vardır,hazineleri ortaya çıkarır türk şehirlerini alır gibi tezat, çelişkili, paradoks durumlar var hadislerde mantıken mehdi yahudiler ile savaşır zannedenler şaşırıyor, şok oluyor yine mantıken mehdi müslüman türk milleti ile savaşmaz sanıyorsun ama mehdi türk şehirlerini alacak diyor hadisler. Hakla batılın, sapla samanın, at izi ile it izinin, ak ile karanın, şeytan ile melekin karma çorban olduğu bir anda mehdide sol gösterip sağ vurma taktigini uygulacak.

   • soli dedi ki:

    size mehdi ve tüm din bilgilerini öğreten israildir, israil neden mehdiye inanmayıp da savaşsın

    • Yunus sarı dedi ki:

     Mehdilik düşüncesinin sadece yahudi inancında olduğu, bu tür bir kurtarıcı beklentisinin yalnız beniısraile has olduğunu söyleyenler var. Fakat buna mukabil şöyle cevap verilir, reddiye yazılır 1.si mehdi inancı hristiyanlık, budizm, brahmanızm, hatta mayalar, apacıler, komancıler, aztek ve inka ve sümer v.s tüm medeniyetlere olduğu görülüyor buna tüm bu insanlık yanıldı desek ve işin içinden çıksak bile karşı tez anti tez bulamıyoruz. 2. Eğer mehdiliki ve dini yahudiler öğretti diyen sizin teze göre hz muhammed s.a.v. Inde yahudi ajanı olması gerekiyor bu durumda hz ıbrahim oğlu ısmailin soyunu mekke çöllerinde bırakarak binlerce yıllık bir plan mı yaptı yani beni ısmail ile beni ishak zik zak mı çizdi danışıklı dövüş yapıp insanları mı kandırdılar 3. Peygamberımizin yahudi dini ile ilgisi ve bağlantısının olmaması son ve hakiki tek din olması ayetlerde ve hadislerde açıkça geçer bu durumda mehdilik inancını ve dini size yahudi öğretiyor sözünüz yanlış oluyor 4. Mehdilik hakkında ıslamdaki hadisler mutevatır türden hadise girer 23 çeşit hadis türü içinde sadece mutevatır hadisleri inkar eden kafir olur diyor imam azam ebu hanife hazretleri fıkhul ekber kitabında. Diğer hadisleri inkar eden kafir olmaz ama yerine göre günah işlemiş haram veya mekruh olur veya mevzu hadis zayıf hadis gibi hadis turunden olduğu için inkarı en azından küfür değildir diyoruz.

 10. burhan dedi ki:

  herseyin dogrusunu Allah Bilir .Turkler ancak Hz Mehdinin askeri olurlar dusmani degil sonra tahrani fethederler

 11. mehdi1992 dedi ki:

  Bir rivayete göre Hz. Mehdi (a.s.) Türkiye’yi fethettikten sonra Şam’a inecek; yani Mekke-Medine-Hicaz-Irak-Türkiye-Şam (Suriye)-Filistin (Kudüs) koridorlu bir yol izleyecek.Hz. Mehdi’nin Şam’dan (Suriye’den) önce Türkiye’ye gireceğine dair rivayet:

  Ka’b dan rivayet edilmiştir ki, o dedi: “Ben Mehdî’yi enbiyanın kitaplarında yazılı gördüm ki, onun amelinde ne zulüm vardır ne de ayıp. O ilk harp sancağını Türk’lere karşı çeker. Onları hezimete uğratır ve onlardan esirler ve mallar alır. Sonra Şam’a gider, orayı fetheder. Sonra beraberindeki bütün esirleri azad eder ve arkadaşlarına kıymetlerini öder. Mehdî’den sonra Yemen ahalisinden ve “Kahtan” beldesinden biri halife olur ki, Mehdî’nin din kardeşidir. Onun ameliyle amel eder. Ve Rum şehrini fetheden ve ganimetlerini alan odur.
  Ve Deccal mü’minleri Beyt-i Makdis’de muhasara eder. Orada mü’minlere öyle şiddetli bir açlık isabet eder ki, açlıktan ok yaylarının iplerini yerler. O hal üzerindeyken sabahın ilk vakitlerinde bir ses duyarlar. Derler ki “bu karnı tok bir adamın sesidir”. Bakarlar ki, o Meryem oğlu İsa’dır (A.S.). Bu esnada namaz için ikamet edilir. Müslümanların imamı Mehdî, Hz. İsa’yı (A.S.) imamete geçirmek için geri döner, İsa (A.S.) ona “öne geç, namaza senin imametin için ikamet edildi” der. O gece onlara Mehdî namaz kıldırır. Bundan sonra ise İsa (A.S.) onlara imam olur.
  Bir adam Şam’a (Ürdün’e) ve bir diğeri de Mısır’a hakim olduklarında, bu Şamî (Ürdünî) ve Mısrî arasında bir harb olur. Şam (Ürdün) ahalisi Mısır’dan bazı kabileleri esir eder. Doğudan bir adam küçük siyah sancaklarla Şam’ın (Ürdün’ün) sahibine doğru gelir, işte o Mehdî’ye itaati te’min edecek kimsedir.”

  (Fetava-yi Hadîsiyye, İbn-i Hacer-i Heytemi, s.42)

 12. orhan dedi ki:

  istanbulu neden fethediyor istanbul fethedilmiş zaten. Peygamber efendimiz (s.a.v.) istanbulu benim torunum fethedecek dememişki. dünyada bi sürü adaletsizliğin olduğu ülke varken. ters geldi bana.Doğrusunu hakkıyla ancak Allah bilir.

  • Yunus sarı dedi ki:

   Mehdının ıstanbulu fethedeceğine dair sahih hadisler var, sebebi şu an ıstanbul ehli salibin elinde yani hristiyan, haçlı, avrupa, papalık kafası ile ayasofya kapalı ve laik nato kafası var yani şeriat yok oysa casiye süresi 18 de şeriat emredılıyor sonuç olarak bunlar mehdiyi kızdırıyor. Özel olarak mehdiyi ıstanbula cezbediyor çünkü mehdi ayasofyada cuma namazı kıldıracak. Fatih sultan mehmet ben ayasofyayı cami olarak açtım kim veya kimler ayasofyayı kapatırsa onlara lanet olsun dedi. Sultan mehmet ıstanbulu almak için toplantı yaptı paşalar tamam dedi ama ulema itiraz etti ıstanbulu hadislere göre sadece mehdi alabilir dediler o zaman akşemseddin dedi hadisler yanlış deşifre ediliyor hadislere göre ıstanbulun fethi 2 dir 1. Fethi beni etrak yapar 2. Fethi ise mehdi komutasında beni esfar yapar dedi ve sonra kuşatma başladı. Taç hadis kitabında ise mehdi ıstanbulu 70 bin beni ishak ile tekbirler ile fetheder yazıyor. Sultan mehmet ıstanbulu fethederken zorlandı akşemseddine sebebini sordu o da peygamberımızin bizans imparatoru heraklıusa yazdığı davet mektubu ıstanbulda oldukça fetih olmaz dedi sultan mehmette bir casus birligini şehre sızdırdı ve mektubu ele geçirdi. Bizans imparatoru heraklıus çocuklarına muhammed hak peygamberdir ve bu mektubu sakladığınız sürece devletiniz yıkılmaz demişti onun için doğu roma yani bizans 1150 sene yaşadı kuruluş tarihini batı roma ile başlatırsak 2300 sene yaşamış oluyor. Imparator heraklıus ve ondan sonraki tüm bizans imparatorlarının gizli müslüman olduğu söyleniyor.

 13. yasin dedi ki:

  bunuyazanbunlarınerdenbiliyorsunallahbilir

 14. rıza dedi ki:

  hz mehdinin nasıl gelecek diye merak ediyordum
  hz mehdinin zuhurunun nasıl ve nereden olacağını çok iyi öğrendim artıık

 15. islam dedi ki:

  RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH IN ADIYLA
  En dogrusunu ALLAH bilir.

 16. azad dedi ki:

  Le ilahe illellah Muhammeden resul Allah Eliyen veliyullah

  • Yunus sarı dedi ki:

   Laılehe illallah muhammedun rasulullah alıyyun velıyyullah mehdıyyun bakıyyetullah = tevhid