Hz. Mehdi (af) ve Uzun Ömür Meselesi

Yazar: beytül ahzan Tarih: 29 Ocak 2010 6.8K kez okundu Ehlibeyt 7 Yorum

Zihinlerimiz ne zamana kadar senin ayrılığından dolayı perişan kalacak?

Ne zamana kadar dostlar senin kederinden üzüntüye devam edecek?


***

Bizler insanların kısa ömürlü olmasına alışmışız. Normalde 70-80  yaşına gelen bir insan artık ölüm vaktine gelip dayanmış diye düşünürüz. İmam-ı Zaman’ın (ac) uzun ömrü ve bin yıldan fazla[1] olan yaşamı normal dışı görülebilir. Bazı insanlar “Böyle uzun bir yaşam nasıl mümkün olabilir?” diye sorabilirler.

Eğer soruna Allah’ın gücü açısından yaklaşırsak, Allah’ın bir insanı binlerce yıl yaşatması zor değildir. Yaşam ve ölüm O’nun elindedir. O’nun her şeye gücü yeter. O’nun gücü her çeşit doğal olayların ve nedenlerin üstündedir. Bir kimseye uzun hayat armağan etmesi olanaksız değildir. Bu açıdan baktığımızda ortada hiçbir şüphe yoktur. Yukarıdaki soruya gönül rahatlatıcı en güzel cevap da budur.

Doğa bilimleri ve yaşamsal konular bakış açısına göre ise uzun yaşam sahibi olmak doğa kanunlarına aykırı değildir. Yaşlılık ve çökmüşlük insan hayatında bir gerçektir. Şayet yaşlılığım ve çökmüşlüğün asıl nedeni bilinirse kendimize dikkat edebilir ve uzun yaşayabiliriz. Zaten bilim adamları bilimin ilerlemesiyle yaşlılığı ve ölümü geciktirmek, insanın dünya hayatını uzatmak için çaba göstermiyorlar mı? Bu yolda etkili adımlar da atılmıştır. Kısacası bilimsel açıdan bin yıldan fazla yaşamak normal değilse de olanaksız da değildir.

Günümüzde dünyanın değişik yerlerinde yaklaşık 150 yıl yaşayan insanlar bulunmaktadır. Bu durum, yaşayışına dikkat etmek, ilkim, alınan gıda, spor ve diğer nedenlerin bir sonucudur. Bilinmeyen başka neden ve çareler de olabilir ki onların bilinmesiyle daha uzun bir hayat sağlanabilir. Yıllardır bilim adamları bilimsel çabalar sonucu iyi neticeler almışlardır.

Uzun ömürlü kimselerin varlığı bu konunun olabilir ve gerçekleşebilir olduğunu gösterir. Kur’ân-ı kerim Hz. Nuh’un kendi halkı arasında 950 yıl bulunduğunu ve onları Allah’a davet ettiğini anmaktadır.[2] Bu kadar yıl sadece onun peygamberlik süresidir. Onun ömrünün tamamı daha fazladır. Dini kaynaklarda Adem, Nuh, İbrahim, İsmail, Yusuf, Musa, Süleyman ve diğer peygamberlerin (hepsine Allah’ın selamı olsun) uzun ömürlü hatta birkaç yüzyıl yaşadıkları yazılıdır.[3] İmam Seccad (as) buyurmuşlardır ki:

“Hz. Mehdi’de (af) Nuh’tan (as) bir özellik vardır. O da uzun yaşamdır.”[4]

Böyle uzun yaşayanlara “muammerin” yani uzun ömürlüler denilmektedir. Kesinlikle uzun yaşamın bir bilinmeyen nedeni vardır. Nedeni bilinirse uzun yaşanır. Bilim adamları diyorlar ki:

İnsan bedeninin yapısının ana ve önemli dokularının hepsi, çok uzun ve sonsuz bir yaşama sahip olabilecek kabiliyete sahiptir. Eğer kişi hayatı kısaltan etkenleri engelleyebilirse, binlerce yıl yaşaması mümkün olacaktır.[5]

İnsan  hayatının sınırı 70-80  yıl değildir. Sağlıklı yaşamın bütün etkenleri günümüze kadar hala bilinmemektedir. Yoksa inanmıyor muyuz Hızır (as) Ab-ı Hayat içmiş, ölümsüzlüğe erişmiş ve günümüzde de yaşamaktadır?

Tarihte uzun ömürlü insanlar olmuştur ve yaşamışlardır.[6]

Elbette biz Allah’ın sınırsız ilmi, gücü ve sınırsız dilemesi ile her şeye kadir olduğuna inandığımız için bu meseleyi kabul etmek çok kolaydır. Aslında her doğal sebep Allah için denizi yaran, Salih Peygamber (as) için kayadan deve çıkaran, İsa Peygamber’in (as) eliyle ölüleri dirilten, İbrahim Peygamber (as) için ateşi gül bahçesine çeviren ve elçilerin doğruluğunu ispat için birçok olağan üstü olaylar ve mucizeler gerçekleştiren yüce Allah, rahatlıkla kendi velisi ve hücceti için binlerce yıl ve uzun ömür armağan edebilir. Onu her türlü olaydan, tehlikeden, hastalıktan, ihtiyarlıktan ve ölümden korur. İnsanlığın kurtuluşu ve dünyanın düzelmesi için onu muhafaza eder.

***

Eğer benim koruyucum O ise biliyorum ki

Camı kayanın içinde muhafaza eder.

***

İmam-ı Zaman’ın (af) uzun yaşamına sadece insanların sınırlı bilimsel ölçüleriyle değil; İlahî mucizeler yönüyle de bakmak gerekir.

Allah’ın yardım eli o inci tanesini varlık sedefinin içinde eğitmiş, daha iyi bir tecelli için korumuştur. Mehdi’nin (ac) öyküsü başka bir öyküdür. Varlığının sırrı bizim bilgimizin çok ötesindedir.[7]

***

O yolculuktadır, yüzlerce kalp kervanı onunla birliktedir.

Ey Rabbim! Her neredeyse onu güvenle koru! [8]

—–

1-Elinizdeki kitabın yayınladığı bu yıl Hicri 1428 yılıdır. Hazret (ac) şu an 1173 yaşındadır.

2-Ankebut Suresi, ayet:14

3-Şeyh Saduk, Kemalu’d-Din, s.523

4-Aynı, s.524

5-Seyyid Muhammed Kâzım Kazvinî, İmam Mehdi (af) Ez Veladet Ta Zuhur (Doğumundan Zuhuruna Kadar İmam Mehdi [ac] (Farsça çevirisi), s.455)

6-Böyle kimseler hakkında özel kitap yazanlar bile vardır. Bk. Muhammed Rıza Hekimi, Tefsir-i Aftab, s.247

7-Doğa bilim açısından uzun yaşam üzerine incelemeler konusunda bk. Şehid Paknejad, “Evvelin Danişgâh ve Ahirin Peygamber” (İlk Üniversite ve Son Peygamber), c.2; Muhammed Rıza Hekimi, Horşid-i Mağrib (Batıdan Doğan Güneş), 10. bölüm

8-Hafız Şirazi

—–

“Ümit Sabahı” kitabından alıntıdır.

Yazar: Cevad Muhaddisi

Sayfa:30

Yorum Bırak

 1. yunus sarı dedi ki:

  isa a.s. şu an hayattadır ve 2 bin yaşındadır. bu Allahın kudrettinin bir eseridir.Allah bunun gibi mehdi a.s. da uzun yaşatma gücüne sahiptir.

 2. HASAN DEMİRCİ dedi ki:

  MUHAMMED MUSTAFA (SAV) in ümmetinin ömrü bellidir ve ümmetin ömrü ile ilgili hadisler vardır kıyamet yakındır Kıyametin gününü ve saatini ALLAH bilir Peygamber soyundan gelecek olan İMAM MEHDİ nin zuhuru kıyametin çok yaklaştığının habercisidir ömrü ile ilgili uzun ömürlü olacak şeklindeki bilgilendirmeler tamamen yanlıştır KURAN ve HADİS ışığında bilgi verelim aksi bilgiler kime ait olursa olsun bir kıymeti
  yoktur ve çok günahtır sizleri ve beni ALLAH tan çoook korkmaya davet ediyorum.

 3. halil dedi ki:

  s.a. karibkul bu yorumları çok beğenerek takip ediyorum allah razı olsun
  mail adresiniz varsa sizi daha yakından tanımak isteriz sizce uygunsa ! asrisaadet43@hotmail.com

 4. kutsal el dedi ki:

  bu imkansiz görünen suanki dünyayi kurtarana mehdi yani güc akil ve gercekleri bilene denilir….. bak gercek dünyali ol.olmasanda olacaksin.cünkü oraya aitsin 🙂 el sallar

 5. İsim karibkul dedi ki:

  Ey !…tenezzül etmiş bir insandan hz mehdi demişsiniz mehdi de kul o tenezzül etmeseydi mehdi mi olurdu..

  Halifeyede duyma mihnet ey arkadaş ..halifeyede halifeligi veren var..var sen sahibine yönel..O koskoca peygamber bile demiş ben kulum..

  Sen sen ol sadece onu bil ..1000 sene yaşayana degil yaşatana bak..marifet yaşayanda degil yaşatanda..

  hem niye beklersinki daha git var sahibinin huzuruna zaten o senden sen olarak tenezzül etmiş…

 6. ALİ/MEHDİ dedi ki:

  SİZİN NE DEDİĞİNİZİ ANLAMADIM DOSTUM SADECE GÜZELLİK YAPIYIM DEDİM İNSANLARA MEHDİNİN İÇİNİZDE OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTEDİM AYRICA İÇİNİZDEKİ MEHDİYİ SARSTIĞIM İÇİN HAKKINIZI HELEL EDİN AMA SİZİN DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ KURTARICI GELMİYOR ARTIK BENİMLE İDARE EDECEKSİNİZ AZ KALDI İLMİNİZ VARSA SORUN MEHDİNİN BİLDİĞİ BİR SIRRI İLMİNİ BİLİRSEM İNANMANIZDA ÖNEMLİ DEİL BEN MEHDİ DEİLİM ÇÜNKÜ HENÜZ DÜNYAYA DEDEMİN SANCAĞINI DİKMEDİM DOSTUM. SADECE İLERDE HİDAYETE YANİ MEHDİLİĞİ ALACAĞIMA İNANIN Kİ BENİ TANIYANLARDAN OLUN SAHTELER YOLDA . DOSTUM SIRF ŞİİRİNİZİN HARFETİNDE KALDIM SİZE GÜZELLİK YOKSA İLK DEFA YAZIYORUM SİTEMİNİZİ ANLADIM YARDIMCI OLMAK İSTEDİM ÇÜMKÜ BENİ ZİKREDİYORSUNUZ BAŞKASINI DEİL SAYGILAR DO0STUM /MEHDİ

 7. ali dedi ki:

  sizin kim olduğunuzu bilmiyorum itikadınızıda.ama bu kadar komik olmayın lütfen.elbette Allah herşeye kadirdir dilediğini isterse hızır gibi binlerce sene yaşatır nuh as gibi.Allah ozaman habibini neden kıyamete kadar yaşatmadı…hayallere kapılmayın efendimize uyun lütfen