Hz. Mehdi’yi (af) Daha Fazla Tanıyalım

Yazar: beytül ahzan Tarih: 29 Aralık 2009 7.1K kez okundu Ehlibeyt 3 Yorum


Aç yüzünü, yüzün görülmeğe değer.

Dudaklarından ey sevgili sözlerin işitilmeye değer.[1]

***

Aşkını kalbimizde taşıdığımız  İmamımız, Peygamberimizin (saa) neslinden ve İmamların ailesindendir. Bütün  peygamberlerin mirasçısıdır. İsmi Resulullah’ın (saa) ismi,  yüzü ve davranışı Hz. Peygamber’e (saa) benziyor. Vücut yapısı ve ahlakı Hz. Peygamber’i andırıyor. Onu çeşitli unvanlarla tanıyoruz. Her ismi onun kişiliğinin bir yönünü ve üstünlüğünü göstermektedir. Bu unvanlar hadis kitaplarında yer almaktadır.

O, hem “Hadi”dir, hem “Mehdi”. Halkı doğru yola iletendir.Ve Allah tarafından hidayet bulandır.O “Varis”tir, Peygamberimizin (saa) dininin, şehitliğin kızıl çizgisinin ve bütün nebilerin hedefinin ve yolunun mirasçısıdır. O, “Kaim”dir. Sağlam, direnen, adalet için kıyam eden ve dünyayı hak dava için kıyam etmeye yönlendirendir.

O, “Bakiyetullah”tır İmamların hattını yürüten İlahi bir nimettir. O “Mansur”dur. Allah’ın yardımını ve müminlerin desteğini alan, zorbalara karşı zafer kazanandır.O, “Sair”dir. Devrimci, intikam alan, hayat bulmuş ve hayat verendir. “Muntaqim”dir. Hz. Hüseyin’in (as) öcünü almak isteyen, Kerbela şehitlerinin ve bütün mazlum olarak şehit düşenlerin intikamını alandır.

O, “Sahize’z-Zaman”dır. “Sahibu’l-Emr”, “Veliyy-i Asr”, “Huccetullah”tır; zamanın ve zeminin yetkilisi, emir ve buyruk sahibidir. Allah’ın seçtiği kanıt, ümmetlerin beklediği kişidir. Tüm insanlığın ümidi, dinin dirilticisidir. Ayrımcılığı yok eden, zorbaları kahredendir. Allah’ın yeryüzündeki nuru ve bereket vesilesidir.Mustazafların önderi, ezilenlerin ve düşkünlerin imdadına koşandır.[2]

Hadis kaynaklarına göre, buğday tenli, nur yüzlü, hilal ve çekik kaşlı, iri ve siyah gözlü, parlak ve geniş alınlı ve ay yüzlüdür.Sağ yanağında siyah bir ben var. Peygamberler gibi heybetli ve azametlidir.Güzel ve uyumlu bir boyu, sağlam ve güçlü pazıları vardır. Saçları, kulakları hizasına inmiş, geniş omuzlu, beyaz ve parlak dişleri, peygamberlerde olduğu gibi onun da omuzlarının  ortasında bir işaret vardır.

Bütün peygamberlerin ve masum Ehlibeyt İmamları’nın özelliklerine, bilgisine ve azametine sahiptir.Hüseyin İbn Ali’nin (as) neslinden 9. çocuğudur. Allah karşısında mütevazıdır. Allah’ın büyüklüğü , onda tecelli etmiştir.Allah katında çok yüce bir konumu vardır.Zahitler gibi sade yaşar.O, dini en iyi yaşayandır. Kaba ve sert elbiseler giyer. Arpa ekmeği yer. Adaletle davranır.Sözü hikmetle doludur. Onun ilmi ve yumuşak huyu herkesten fazladır. İyilik yapan, çok acıyan ve şefkatlidir. Allah’ın emirlerini uygulamaktan başka bir şeyi düşünmez.

Onun hoşnutluğundan başka bir şey aramaz. Onda her peygamberden bir özellik toplanmıştır. Adem ve Nuh’un (as) uzun yaşamına sahiptir.Gizli doğması Hz. Musa ve İbrahim’in (as) ki gibidir. Yusuf (as) gibi güzeldir. Halktan gizli olması Musa ve Salih (as) gibidir. Yargılaması Davut (as) gibidir. Güç ve yönetimi Süleyman (as) gibidir. Sabır ve tahammülü Eyyub (as) gibidir. Gizlilikten sonra halkın arasına dönmesi Yunus’unkine (as) benzer.Yüzünün parlaklığı İsa (as) gibidir. Kanlı devrimi ve kılıçla ayaklanması, zorbaları ve inkârcıları ortadan kaldırması Hz. Muhammed (saa) gibidir. O, bütün güzelliklere, iyiliklere ve üstün değerlere sahiptir. Varlık aleminin kalbi, kâinatın  atan nabzıdır. Uzun ömre ve uzun gizliliğe sahiptir.Bu süre içinde kuvvetli iman sahipleri ona sıkıca bağlıdırlar. Ama zayıf inançlı olanlar onun varlığı konusunda ya şüpheye düşerler ya da inkâr ederler. Halkın arasındadır; ama tanınmaz. Bazen insanlar onu görürler; ama tanımazlar. Hac mevsiminde de hazır bulunur ve halkı görür; ama halk onu göremez.

Her ne kadar bazı şüphe dolu bakışlar o Güneş’i görmezden gelseler ve onu tanımıyor gösterseler de bütün alem ve varlık dünyasının her zerresi onunla tanışıktır.Her ne kadar gözlerden gizlense de O, bulutlar arkasındaki saklı güneştir.

***

Ey perde arkasında duran sevgili,

Perdeyi yüzünden bir tarafa çek.

Erkekler bir tarafta, kadınlar diğer tarafta beklemekte

Her ne kadar bazıları Seni inkâr etse de

Nurun, bir iğne ucu kadar bile eksilmez… [3]

***

1-Gulam Rıza Kuddusi

2-Onun özelliklerini “Nudbe” duasında daha fazla görebilirsiniz.

3-Emir Ali Musaddık

——–

“Ümit Sabahı” kitabından alıntıdır.

Yazar: Cevad Muhaddisi

Sayfa:23

Yorum Bırak

 1. Sıddık dedi ki:

  Yahu Mehmet Üner biraz önce sana arkdaş diye başka sayfa da mesaj çekmiştim şimdi arkadaşı da kaldırıyorum Sen şimdi insanları hidayete mi çağırıyorsun Hatta Mehdi olduğunu söylüyorsun öyle mi?Sanırım aslına bakarsan sanmak biraz yumuşak olacak ama sapıklığa düşmüşsün Allah Sana hidayet versin Senin durumun vahim neyse Allah ıslah etsin Ama olaya iyi taraftan bakmak lazım yalancıların çoğalması Mehdi A.S.ın çıkışını hızlandırır yani gelişi yakın inşaallah 🙂

 2. Mehmet üner dedi ki:

  Bes’mele de “Ahir Rahman’nır Rahim olan Allah’a ?”Ey Ehli beyt?”
  Es Selam;Rahman ve Rahim olan Allah’a ? İman etmeye davet etsem?
  İman etmeye gelirmisiniz ? Kronikleşmiş olan nefisleriniz,ve azap
  dolu bedenleriniz(Kutsal ruh’la arınmaya davet etsem? gelirmisiniz ?)
  Hz.Eyüb’bün sabrını?Hz.Musa ve hz.Hızır’ın kıssasını,Kendinize örnek
  alırmısınız?Söylediklerime sabredip katlanacaksanız gelin..!

  Not: Allahı bırakıpta,güneş altında,secde’ye giden,şeytana tapan?
  Sebe halkından değilim ben..! Hz.Mehdi

 3. beytül ahzan dedi ki:

  Selamun Aleykum

  “Nudbe Duası”nı okumak isteyenker linke tıklasın: http://www.ehli-beyt.org/ehlibeyt/nudbe-duasi.html