Hz. Zeyneb’in (sa) İsim ve Künyesi

Yazar: beytül ahzan Tarih: 22 Ekim 2009 7.3K kez okundu Ehlibeyt 1 Yorum
Hz. Zeyneb’in (sa) İsim ve Künyesi
Bu yazıyı değerlendirin

“Zeyneb” lügatte güzel görünümlü ağaç anlamında kullanılmıştır. “Zeyn” ve “eb”den, yani babanın(eb) süsü(zeyn) anlamındaki sözcükten türemiş de olabilir.Tarih ve rivayet kitaplarından anlaşıldığına göre, Emirü’l-Mümin Hz. Ali’nin (as) Zeyneb adında iki veya üç kızı vardı. Kerbela’nın yürekli hanımı ise Zeyneb-i Kübra (as) idi. Şeyh Mufid ve diğer birkaç kişinin dediğine göre, Zeyneb-i Suğra, Zeyneb (sa)’in aynı anneden kardeşi Ümmü Gülsüm’dü. Fakat yine aynı Şeyh Mufid, sözlerinin sonunda Ali (as)’ın çocukları arasında, annesi cariye olan bir başka Zeyneb-i Suğra’dan söz eder.

Hz. Zeyneb (as) için zikredilen künyelerinden -ki rivayetlerde nakledilmiş- “Akile-i Beni Haşim”, kendi ailesi içinde değerli ve tek olan kadın anlamındadır. Fedek Hutbesi senedindeki rivayete göre, İbn Abbas, söz konusu bu hutbeyi Akile-i Beni Haşim’den yani Hz. Zeyneb’ten (sa) nakletmektedir.


Zeyneb (sa)’in künyeleri konusunda “Ümmü Abdullah” ayrıca “Ümmü Gülsüm” isimleri de zikredilmiştir.Zira bu nakle göre, Hz. Zeyneb (sa), “Ümmü Gülsüm-i Kübra” , kızkardeşi ise “Ümmü Gülsüm-i Suğra”dır. Fakat İbn Şehraşub’un Menakıb’ın ve İbn Ebi’l-Halid’in Şerhu Nehcu’l-Belage’si gibi birçok kitapta, o yüce hanımın kızkardeşi Ümmü Gülsüm-i Kübra olarak bilinir.Hz. Zeyneb (sa) için ise böyle bir künye zikredilmemiştir.

—————-

“Zeyneb-i Kübra / Hayatına Kısa Bir Bakış” kitabından alıntıdır.

Yazar:Seyyid Haşim Resuli’yi Mahallati

Sayfa:17

Yorum Bırak

  1. pervin dedi ki:

    Allah razı olsun


Akik Taşı Yüzük Sor
Whatsapp ile Sor!