Niçin Gaybet?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 17 Ekim 2009 4.9K kez okundu Ehlibeyt 1 Yorum
Niçin Gaybet?
Bu yazıyı değerlendirin


Bahar yoktur, Senden haber gelmeyen yerde
Cennet yoktur, Senin konuşmalarının olmadığı yerde
Neden ortaya çıkmıyorsun cennet yüzlü
Yoksa bütün bu aynalar senin yüzünü yansıtmıyor mu?

*****


Allah, her ne kadar, masum Ehlibeyt İmamları’nın halk içinde ve onları doğru yola iletmek için aktif olmamalarını istemişse de halkın pek çoğu İmamlarının değerini bilemediler ve onları yalnız bıraktılar. Zalim yönetimler de onları kendi isteklerine engel olarak gördükleri için bu hidayet meşalelerini katlediyordu. Şia İmamları’nın hepsi ya kılıçla şehit edildiler ya da zehirletilerek. Allah insanlığın kurtuluşu için 12. İmam’ı dünya adalet devleti için rahmet olarak korudu. Ta ki bütün insanlar hakka susamış olsunlar. Masum bir önder olan İmam’a layık olsunlar. Toplumsal koşullar, merhamet susuzluğu ve insanların bekleyişleri öyle bir dereceye ulaşsın ki o vakitte Allah beklenen rahmeti ilahiye izin versin. O da gizlilik perdesinin arkasından ortaya çıksın, bütün yeryüzüne adaleti yerleştirsin. Onlara adaletin bütün şirinliklerini tattırsın.

Allah istiyordu ki, insanlar toplumsal şuura ve bilince erişsinler, hidayet meşalelerini izlesinler; ama böyle olmadı. Kısacası insanlığın görev tanımazlığının ve isteksizliğinin de masum İmam’ın gaybette olmasında payı olmuştur. Önceden de sözü edildiği gibi  zalim hükümetin bu 12. Hücceti de ciddi olarak ortadan kaldırmak istemesi, Hz. Mehdi’nin (af) halkın gözünden gizli kalmasına sebep olmuştur. Şartlar bir gün elverişli olduğunda O, ortaya çıkacak, Allah’ın dinini dünyanın her yerinde uygulayacaktır.Bu zaman içinde halk da gerçeği tanıyacak Hakk’a yardım etmek için çaba gösterecek, ona asker olmaya çalışacaktır.

Elbette sevenleri için İmam’ın gizliliği, farklı bir sınavdır. Gerçek iman ve sağlam inanç sahipleri sözde inandım diyenlerden ayrılacaktır.Geçmiş ümmetlerde de bazen Allah’ın emriyle peygamberler, kendi halklarından gizli kalırlardı.Bir kısım gevşek inançlılar, önderlerinin olmaması sebebiyle şüphe ve sapıklığa düşüyorlardı.Ama bir bölük ise direniyor, sarsılmadan inançlarını koruyorlardı. Bir peygamberin ve önderin kendi ümmetinden gizli olması bir uyarı ve bazen de bir ceza olmuştur ki böylece halk gafletten uyanıp kendine gelsin. Yol gösterici masum önderin olmayaşının acısını, zorluğunu ve bu büyük nimetten mahrum olmanın ne demek olduğunu bilsinler.Hadislerde pek çok kere tekrar edilmiştir ki Hz. Mehdi’nin (af) uzun gizlilik döneminde sadece güçlü ve sağlam iman sahipleri şüpheye düşmezler ve dinden dönmezler.

Gizlilik döneminde her ne kadar halk, açıkça İmam’a (af) ulaşamazlarsa da onun varlığı halkın yaşama bağlanmalarına ve geleceklerine umutla bakmalarına ,ayrıca insanların onunla görüşmek için kendilerini düzeltmelerine vesile olmuştur.İmam (af), görünürse olmasa da Allah’ın dininin koruyucusu ve sahne arkasındaki hidayetçidir.Allah’ın feyiz ve bereketi onun aracılığı ile halka ulaşmaktadır. Halk yüzünü görmese de onun varlığından faydalanmaktadır.Bu konu İslami kaynaklarda açıklanmakta ve şöyle denilmektedir:Halk gaybet döneminde her ne kadar kendisini görmese de onun varlığının bereketinden faydalanacaktır. Güneş bulut arkasındayken bütün dünyanın onun sıcaklığından ve enerjisinden faydalanması gibi. Pek çok insan, kendisinin ve toplumun durumunu düzeltmek için, onun gelişini görmek mutluluğuna erişmek amacıyla gayret göstermektedir.Bu bile onun kutsal varlığının önemli etkilerinden biridir.Bu etkilerden hiçbirini söylemesek bile Allah’ın bütün işleri bir hikmet ve bilgiye dayalıdır.
Hikmet sahibi Allah, bir yararını biliyor ki O ilahi Hüccet’i (af) uzun gaybet süresince halkın gözlerinden gizli tutmuştur. Onun sır ve hikmetini kendisi bilmektedir.Ortaya çıkış zamanıda kendisi belirlemiştir. Biz her durumda Yaratımıcızın hayırlı gördüğü isteğini kabul ediyoruz ve buna teslim olmuşuz. Tabi ki onun zuhur etmesini, ayrılık mevsiminin bitmesini ve dünyanın onun varlığıyla mutluluğa erişmesini arzuluyoruz. Ve şöyle diyoruz:


Gel, dünya kargaşayla dolu
Senin yönetiminle dünya mutlu olsun
Fitnenin kökü kurusun
Zulmün varlığına son veresin
Sen açık sözden daha üstün bir sırsın
Ey Allah’ın vaad edilen sultanı
Senin sırrın sözcüklere sığmaz ve
Biz senin niteliklerini söyleriz.
Allah’ım, hepimize onu görmeyi nasip et!

——-

Cevad Muhaddisi’nin “Ümit Sabahı” adlı kitabından alıntıdır.
Sayfa:20

Yorum Bırak

  1. Sıddık dedi ki:

    S.A.Arkadaşlar…Konuya direk girim ve mevzuyu uzatmayım.Şimdi siz diyorsunuz ki Mehdi A.S. asırlar önce gizlenmiş ahir zamanda çıkacak yahu aklınız alıyor mu böyle bir şeyi.Allah C.C. hiç bir nebisini ve resullerini gizlememiş ki Mehdi A.S. niye gizlesin.Onun gizliliği her insan gibi doğup büyüyecek ve 40 yaşlarına gelince zuhredecek olay bu kadar basit.Sizler sanki efsane den bahsediyorsunuz.Sizler Allah’ın adetlerini de unutmuşsunuz belki farkında değilsiniz ama Allah hikmetleri yaratmış,ardına sırları eklemiş,sebebleri yaratmış ardına mesuliyetleri eklemiş.Hal böyle olunca sizin anlatımlarınız Allah’ın adetlerine ters düşer.Allahu Alem bissevab bu da çok yakındır inşaallah yaşadığınız zamanda hatalı olduğunuzu anlayacaksınız Hz.İsa A.S. bile yeryüzüne iki melek eşliğinde inecek Allah istese direkt indirirdi ama Allah sebepleri de yaratmış yerçekimi kuvvetini yaratmış bundandır ki İki melek eşliğinde inecek.Ben size mevzuyu anlatacak olsam hem kalben,hem aklen,hem de ruhen kabul edersiniz.Ama ne yazık ki sizin anlatımlarınız kalbe şüphe,akla pekte sığmıyor,ruhlara da hitap ettiğini sanmıyorum.Öyle bir anlatım sergileniyor ki sanki masal kahramanından bahsediliyor ve işin ciddiyeti de ortadan kalkıyor.Mehdi A.S. ilk zuhrettiğinde belki de Allahu Alem dünya tanımıyacak sadece O’na tabi olan 300 veya 313 civarı kişi olacak.Yeryüzü hükümranlığı Hz.İsa A.S. geldikten ve ondan sonra da bir zaman geçecek ki İseviler de Hz.İsa A.S. irşadıyla müslüman olsun zamanla yeryüzü İslam üzere olsun.Allah vad’etmiş elbette vadini yerine getirecektir.Yani demem o ki bu işler hemen oldu bittiye gelmiyecek anlayacağınız.Hatta herkes Hz.İsa A.S.’ıda ilk zamanlar tanımıyacak Allah’ın izniyle bazı kimseler bilecek.Kısaca böyle gelişecek inşaallah fazla da uzatmayalım Selam ile