Rüyayı Başkalarına Anlatmak Doğru Mudur?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 28 Temmuz 2010 53.371 kez okundu Genel 13 Yorum

Kirmanî: Halkın geneli, “Eğer rüyamızı tabirden anlamayan birine açacak olsak, o ne söylerse tabiri o olur” diye düşünür. Oysaki bu düşünce yanlış ve asılsızdır. Hekimlere ve meşhur tabircilere göre, rüya sahibi, ihtiyat gereği gördüğü rüyayı tabir ehlinden başkasına açmamalıdır. Tabircilerin belirledikleri ve yorumladıkları doğal rüyalar, Allah’ın emriyle ve melek aracılığıyla insana gösterilen rüyaların yorumlarıdır. Dolayısıyla bu tür rüyalara dikkat etmek zorundayız. Onları cahil kimselere açmamalıyız.

Hak Taâla Kurân-ı Kerim’de şöyle buyurur: “De ki: Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”[1] Peygamberimiz de şöyle buyurmuştur: “Âlimle cahil bir olmaz.” Dolayısıyla melek aracılığıyla insana gösterilen rüya, Allah tarafından kuluna gönderilen bir mesaj olduğu için tabiri neyse, mutlaka gerçekleşecek olan da odur.

Tabiri olan doğal bir rüyanın getirisine hiç kimse mani olamaz. İster cahil bir kimse bu rüyayı tabir etmiş olsun, ister âlim bir kimse, sonuçta rüyanın gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Aralarındaki fark ise şudur: Cahil kimse, yanlış tabiriyle rüya sahibini yanlış yönlendirmiş olur ve rüyadaki mesajın ne anlama geldiği konusunda onu bilgilendiremez. Ama tabir ehli bu rüyanın ne anlama geldiğini bilir ve rüya sahibine doğru bilgi verir. Dolayısıyla rüya sahibi, gördüğü rüyanın iyi veya kötü akıbetine hazırlıklı olmalı, bu ilahî mesaja güvenmelidir. Aldığı bu mesajla zararları en aza indirebilir, hatta tamamen ondan kurtulabilir.

Buna göre gördüğümüz rüyayı tabir ehlinden başkasına açmamalı veya bu kitaptan faydalanmalıyız. Ancak bu şekilde doğru tabiri elde etmiş olabiliriz. Eğer “Rüyaları bilgisiz insanların yanında açmamalıyız” deniyorsa, burada bilgisizden kasıt, avam halk tabakası veya zihinsel özürlü kimseler değildir. Bilakis, rüya tabirleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan herkes bu sınıftandır.

Hekimler derler ki, doğal bir rüyanın tabiri ne olursa olsun, mutlaka gerçekleşecektir. Ancak dua ve sadaka bu konuda etkilidir ve kötü olayları def edebilir. Hz. Yusuf (a.s) buyurur ki: “Cahiller ne kadar ibadet ederlerse etsinler hak rüya batıl, batıl rüya hak olmaz. Asıl ibadet, bilgi ve inançla yapılan ibadettir. Dolayısıyla Allah katında kabul gören ibadet, bilerek yapılan ibadettir.”

———————

1-Zümer, 9

———————

Rüya Tabirleri Külliyatı / Hüseyin b. Muhammed İbrahim  el-Tiflisî

Sayfa:54

Yorum Bırak

 1. İrem diyor ki:

  Rüyamda annemin ağladığını gördüm ona sarılmaya niyetlendim ama rüya geçişi oldu babama sarıldım . babam bana bakmıyordu ama ben ona satıldığımda “ne kadar güvenli hissettiriyormuş” dedim . Babama sarıldığım an çok gerçekçiydi .

 2. Sinem diyor ki:

  Gördüğüm rüyanın etkisindeyim anlamlarına baktım hiç güzel seyler yoktu butün sitelerde benzer şeyler ki ben daha bunun etkisinde cookk kalirim.
  Rüyaların bilinç altıyla alakası varmi acaba cok takinti ettigim için olabilirmi yoksa denilenler gibi bir mesaj felanmı çokta birşey okumak istemiyorum açıkcası korkuyorum.

  • Eda diyor ki:

   Bence bilinc altiyla etkisi var.Cunku uyumadan once o tarz seyler veya ona yakin şeyler aklinda kaliyo sonra uyuyunca ruyanda görüyosun..

 3. Nuray diyor ki:

  Ben geçen gün rüyamda incir ağacında incir toplayıp yediğimi gördüm birde elma. Çok karışıktı aslında ama en net bunları hatırlayabiliyorum.

 4. mesut diyor ki:

  rüyamda amcamla oturuyorduk bana askerliği hallettin şimdi bir iş ve sıkıntılarından kurtulmak kaldı dedi bende ona işim olursa sıkıntılarımdanda kurtulurum dedim durdu yüzüme baktı bişey demedi…. şimdiden teşekkürler ehli beyt

 5. ahmet diyor ki:

  Ben bi seftali agacindan seftali topladim ve yedim 4 5 tane vardi cok guzel bi tadi vardi sonra yanimda enistemde vardi yedikce mutlo oluyordum

 6. mehmet kemal kul diyor ki:

  ruyamda arkadasimi okduruyorum.kacarken polise yakslanoyorum.hakim omur boyu hapis veriyor.indirim yapmiyor yanliz rahat olan Alanya cezaevine gonderiyor.o arada 2003 yilinda vefat etmis olan annem geliyor.sariliyoruz aglasiyoruz.kendisi karsiyaka mezarliginda yatiyor ve diyorki alanya uzak orakara gelemem ziyarete diyor.babamda 2005 de vefat etmisti onu gorup gormedigini soruyorum.gormuyorum diyor.sonuc okarak baba hakkini helal edip etmedigini sordumda basini aglayarak yana ceviriyor hic cevap vertmiyor.
  tesekkurler.

 7. mesut diyor ki:

  sizde bi sorun mu var adam rüyayı anlatmayın diyor siz haa burda rüyalarınızı yazıyonuz 😀

 8. Tembelogrenci diyor ki:

  Selamun aaleykum ben kotu ruyalarimi anlatiyorum gunah midir simdiden cok saolun.

 9. adem diyor ki:

  selamın aleyküm ya ben rüyamda cihad yapıyordum ve bi yeri kurtarıyorduk sonra o yerin halkını kuran-ı kerim faizletinden bahsediyordum

 10. seren gül diyor ki:

  Rüyamda hamileydim sonra tuvalette düşük yaptığımı gördüm bebeğide gördüm sonra arkadaşıma mesaj attım rüyamı anlattım o raştırdı bulduklarını bana anlattı okudum ama sonra arkadaşıma anlatmakla diğrumu yaptım diye düşünmeye başladım acaba bu rüyayı anlatmakla doğru mu yaptım

 11. aytekin duman diyor ki:

  merhaba
  ruyamda çinli oldugunu hatirladigim insanlara zarar vermek isteyen biri veya birileri vardi ve ben o insanlari korumak icin onlarla birlikte kosmaya basladim.bu aradada silahi bizi kovalayana atesledim.vurdum ama yikildigini gormedim.bu aradada yanlis hatirlamiyorsam polis de geliyor ben elimde silahla kacip bir bahcede saklandim.beni gorenler oldu ben tam yakalandim derken, oradan cikip serbestce yuruyup gittim.

 12. funda diyor ki:

  tesekkür ederim size