Tavşan Eti Neden Haramdır?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 25 Kasım 2009 45.979 kez okundu Ahkam


Soru:

“Ehlibeyt fıkhında tavşan etinin haram olduğunu duymuşuzdur. Ancak bunun hem haramlığının hadislerden delilini hem de felsefesini bizlere açıklarsanız memnun oluruz.”

Cevap:

Bismillahirrahmanirrahim

Tavşan etinin haram olduğuna dair bir çok hadis nakledilmiştir ki aynı zamanda bunların bir çoğunda tavşan etinin neden haram olduğu da açıklanmıştır.Ehlibeyt mektebinin fakihleri bu hadislere dayanarak tavşan etinin haram olduğunda icma ve ittifak etmişlerdir.

Bu hadisler iki kısımdır bir kısmında tavşanın meshedilen hayvanlardan olduğu, diğer kısmında ise meshedilen hayvanların hepsinin haram kılındığı beyan edilmektedir. Şimdi bu hadislerden bazı örnekler vermeğe çalışacağız:

1- Hz. Ali’den (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Resulullah’tan (s.a.a) meshedilmişlerin ne olduğunu sorduğumda, şöyle buyurdu: “Bunların sayısı on üçtür ve şunlardan ibarettir: Fil, ayı, domuz, maymun, yılan balığı, kertenkele, yarasa, lavra, akrep, örümcek, tavşan, zuhre ve süheyl [dünyayı dolaşan iki deniz hayvanı] (Vesail-üş Şia, c.16, s.317)

2- İmam Musa Kazım’dan (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Meshedilmişler on üçtür: Fil, ayı, tavşan, akrep, kertenkele, örümcek, lavra, yılan balığı, yarasa, maymun, domuz, zuhre ve süheyl.Tavşan, hayız, cenabet vb. den gusül edip temizlenmeyen bir kadındı. (Yani o kadın tavşan şekline dönüşmüştür.) (Vesail-üş Şia, c.16, s.317)

3- İmam Caferi Sadık (a.s): “Allah ve Resulü mesh olmuş bütün hayvanları haram kılmıştır.” ( El-Kafi, c.6, s.247)

4- İmam Rıza (a.s): “Tavşanın haram kılınış sebebi şudur ki onlar da kediler gibidir. Aynı kediler gibi ve vahşi hayvanlar gibi pençeleri vardır. Bu yüzden onlar gibi sayılmıştır. Ayrıyeten kendisi de pistir. Zira kadınlar gibi hayız olmaktadır. Çünkü o mesh olanlardandır.” (Vesail-üş Şia, c.16, s.316)

Not: Mesh meshden maksat, İslam öncesi bazı insanların veya ümmetlerin yaptıkları günahlardan ötürü Allah tarafından bir ceza olarak cinsiyetlerinin bahsi geçen bazı hayvanların cinsiyetine dönüştürmesidir. Bu ceza İslam ümmetinde,  İslam Peygamberi’nin hürmetine kaldırılmıştır.

Gerçi bir iki tane hadiste tavşan etinin mekruh olduğu söylense de bu hadisler alimlerimiz tarafından takiyyeye hamledilmiştir.

MUSA AYDIN

Yorum Bırak

53 Yorum Tavşan Eti Neden Haramdır?

 1. hasan diyor ki:

  bu hadislerde ravileride sağlamdır.sahih olan hadislerdir bu yüzden efendimizin hayatına baktıgımız zaman tavsan etinin helal oldugunu aşikar olarak görürüz.islama göre uygulama yapacaksak helaldir.insan yemeyebilir ama haram diye fetva vermeye hakkı yoktur.biz islamı kurandan ve peygamberimizin hayatından öğrendiğimize göre kuranda bulamadıgımız hususları peygamber efendimiz s.a.v hayatına bakarak bulabiliriz. tesekkürler

 2. hasan diyor ki:

  Hazret-i Enes anlatır: Avladığımız tavşanı Ebu Talha’ya getirdim. O da tavşanı keskin bir taşla kesti. (Şu budu Resulullah’a götür) dedi. Hemen götürdüm. Resulullah onu yedi. (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)….Hazret-i Cabir anlatır: Kavmimden biri, taşla kestiği tavşanı Resulullah’a soruncaya kadar bekletti. Efendimiz yemesini emretti. (Tirmizi)….Bu hadis-i şerifler de, tavşanın helal olduğunu bildirmektedir. Fıkıh kitaplarında buyuruluyor ki:

  Tavşan yemek helaldir. (Mülteka)

  Tavşan eti yemek helaldir; çünkü tavşan, yırtıcı hayvan değildir. (Dürr-ül-münteka)

  Her çeşit tavşan etini yemek helaldir. (Kuduri)

  Tavşan etini yemek helaldir. Tavşan yırtıcı hayvan değildir ve leş yemez, geyik gibidir. (Cevhere)

  Erneb, yani tavşan etinin mubah olduğu sözbirliği ile bildirilmiştir, çünkü tavşan yırtıcı hayvan değildir ve leş yemez. Geyik gibidir. Ot yer. Fıkıh kitapları, tavşanın helal olduğunu açıkça yazıyorlar. Böylece, haram diyenleri ret ediyorlar. (Dürer haşiyesi)

 3. hasan diyor ki:

  arkadaşlar islam adına konusacak ve dogruları islamın emrine göre kabul edeceksek ben size islamın tavsan konusunda emrini belgeleriyle acıklamak isterim.aşagıda yorumları okudugumda şok oldum kuranda haram olan olmayan hayvanlar geçip gecmeme konusu var.kuran da tavsan eti haram diye gecmez.fakat bu konuda ölçümüz peygamber efendimizdir.peygamberimiz kuranın yaşamış olan halidir.onun hayatından örnekleri bu konuda şöyle verelim.Tavşan eti de helaldir. (Dürer, Mecma’ul-enhür)…Abdullah ibni Abbas hazretleri buyurdu ki: Resulullah ile otururken, bir köylü tavşan kebabı hediye getirdi. Bize (Yiyin) buyurdu. Muhammed bin Safvan dedi ki: İki tavşan yakaladım, kestim. Resulullah’a sordum. İkisini de yememi emretti. (Bedayi)

 4. ferdi diyor ki:

  selamun aleykum..kimse tavsanin ay halini gormus degil.bize domuz etide haram kilinmis,,herkes gelisi guzel yazmakta..ve bunlari okuyan insanlar burada yaznlardan etkilenerekten kendi kaderlerini cizmekte,iman esnekligi Kadar hur yasanmalidir.biz rivayetlere gore yasamiyoruz..bu tur sayfalarda cok sayida aciklama bulunmaktadir.bende bunu ya kurani kerimi acip okuyun yada en yakininizda bulunan bir Imam yada hocaya sormanizda fayda var..herkesin gorevi ve mesuluyeti belli dir..kimse hukum kilmamasi bence daha dogrudur

 5. Birkan Polat diyor ki:

  kuranda Allah derki
  Kah içmek, leş yemek, domuz yemek haramdır.
  tavşanın derisini yüzüp kara bıraktığında 24 saat içinde sadece kemiklerinin kaldığını görürsünüz.. kar kana bulanır. Sebebi tavşanın etinde yüksek oranda kan vardır ve aslında yediğin pıhtılaşmış ve ete bürünmüş kandır. hem leş yersin hem kan.. Bu detayı araştırın derim :)
  saygılar…

 6. Süleyman Kilic diyor ki:

  Ayrica her hayvanin bir nedeni var. Bir tavsan kartaldan avlanir veya tilkiden. tavsan olmasa bunlar tavuklariniza saldirir ve göcer veya kartal sayilari azalir.

 7. Süleyman Kilic diyor ki:

  Tavsan yedigini midesinde tutuyor. Tekrar kusup afedersiniz bokunu tekrar yemis oluyor. Kadinlar gibi kanamasi. Kesildiginde bebek gibi bagirmasi. Cogu tavsanlar afedersiniz erkek erkegile iliskiye gidiyor. ayrica ben domuz ve tavsan haram demiyorum. ALLAH yaratmis onlari. harem demem sadece Müslüman olan yememesi lazim. Kedi gibi tirnaklari ve kedi gibi yikaniyorsa daha ne demeli. Tavsandan cok makkas boyasi yapiliyor kadinlar yüzüne sürüyor asli bu cok bir büyük günah. Haberiniz olsun. Yani basörtü giyen bir bacimiz boya yapiyorsa…Hz.Hamzanin ic organi bir kadindan yenmis. O günden beri o dinsizlerin kadinlari dudaklarini kirmiziya boyanmis ve avrupa ve sayrelere gelmis. Seytana uymayalim arkadaslar. hangi mesehep ten olsak olalim Müslüman oldugumuzu unutmayalim. domuz besleyenlerin kültürüne bak bide bizimkilere bakin. Zaman cok hizlaniyor ilim ve bilim le olalim. Dana etti yiyen daha güclü olur. Kücük cocuklara keci etti verirseniz oda güc verir. benim fazla bilgim yok fakat ben haram ile helal yemeklere dikkat ederim. bilmeden günaha girmissem ALLAH günahlarimdan af dillerim ;)

 8. ismail yıldırım diyor ki:

  mrb arkadaşlar ben hanfiyim ve tavşan beslerim ve yerim ben aybaşı olduğunu görmedim ve tavşan kendi pisliğini yemez ayagı ıslansa ayagını temizliyor yaş yere basmamaya calışır devamlı yüzünü temizler arkadaşlar tavuk kendi pisliğini yiyor tavuğu alevi sunni şafi hanifi hepside yiyor benim alevi arkadaşı var yemiyor saygı duyarım herkeş kendine atalarımız nedemiş ak goyun kara goyun bacagından asılır meseb ayırmadan düzgün araştırın dogru yolu bulun hiristiyan bile araştırıb müslüman oluyor en dogrusu herkes meseb imamına sorsun ve araştırmaya gitsin benim tanıdıgım imam bile yiyor elden duydugunuz yetinmeyin eskinin lafıyınan yola cıkmayın nedenler araştın endoğrusunu araştıran bilir her mesebe saygım vara yanlış bir şey söyledim hepinizden özür dilerim

 9. ömer kuyuldar diyor ki:

  yalan konuşmayın yalan yazmayın tırnaklarıyla avlanan hayvanlar haramdır tavşan ise otçuldur 4 hak meshebe göre helal dir alevilik meshem degildir bir tavşan eti helaldir ölü bulunmuş tavşan haramdır peygamber efendimize ilk indirilen emir oku sizde dogruları okuyun ane bab masllarını ümmeti muhammede iletmeyin şeytana inanmayın güvenmeyin ben hz. ali gibi yasıyorum sızde öyle yasayın saygılarımla kuranı öğrenin ve öğretin

 10. Murat diyor ki:

  Ben cok tavsan yemistim. Eti cok guzel oluyor. Ilk defa duydum tavsanin haram oldugnu.. Ne ilginc..

 11. ibrahim diyor ki:

  Tavşan etinin burada haram olduğunu okudum kuranı hahgi ayetiyle bağlayıp buna haram diyorsunuz.Tavşan eti pis mi de haram kılıyorsunuz Allah adına şu haram bu helal diyenden kim zalim olabilir(Nahl 116) ayetini hatırlatmak isterim farkında olmadan Allah a şirk koşmuş oluyorsunuz.Hüküm koyarak.Vesselam…

 12. Serhat Saylan diyor ki:

  Kuran eksik değildir. Bazıları “Kuran’da o yok bu yok” gibi şeyler yazmışlar. Yüce Allah kendisi Kuran’da herşeyi açıkladığını söylüyor. Herşey ne demek? Daha ne denmesini bekliyorsunuz? Buyrun okuyun. Diyanet işleri mealinden.

  Nahl suresi 89:
  “(Ey Muhammed!) Her ümmetin kendi içinden üzerlerine bir şahit göndereceğimiz, seni de onların üzerine bir şahit olarak getireceğimiz günü düşün. Sana bu kitabı; her şey için bir açıklama, doğru yolu gösteren bir rehber, bir rahmet ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik. ”

  Yusuf suresi 111:
  “Andolsun ki, onların kıssalarında akıl sahipleri için ibret vardır. Kur’an uydurulabilecek bir söz değildir. Fakat kendinden öncekileri tasdik eden, her şeyi ayrı ayrı açıklayan ve inanan bir toplum için de bir yol gösterici ve bir rahmettir. “

 13. özge diyor ki:

  EEsiz ayrımcılık yapmaya böylece bizi de ayırmaya devam etsinler bende aleviyim ve insanım en önemliside aynı bayrağın ve aynı dini ne mensubuz bu bizlere yakışmaz kurtuluş savaşına da giderken sen süni sen alevi sen kürt diyemi ayırdık hepimiz de canımızı verdik değil mi bir an önce kendimize gelelim….

 14. kaya diyor ki:

  s.a. arkadaşlar anlamadışım şey şu neden alevi ayada sünn, diye ayrım yapılıyo anşamadım sanki alevilik ayrı bi dinmiş gibi islamın emir ve yasakları belli tavşan etine gelince araştırdığım kadarıyla helaldir ama kimisi yer kimisi yemez bizde sizde diye bişey yok biz müslümanlarca tavşan eti haram deyildir yıllardır tavşan beslerim adet olduğunu görmedim o hayvabında lütfen orasını burasını başka hayvanlara benzetip durmayın temiz bi hayvan kendini temizleyen bi hayvan saygılar

 15. Emre Polat diyor ki:

  Valla tartısma gercekten cok duzeyli olmus, hakikaten alevidi sunnisi butun musluman olan ve baska inanclari olan arkadaslari kutlarim

 16. Ali diyor ki:

  “Kuranda okudum haram olduğu geçmiyor diyen insaf ehli arkadaşlara duyurulur”Eşekde geçmiyor o zaman,oda helaldir eşek eti yeyin,su aygırıda geçmiyor onuda yeyin herşeyi yeyin,o nasıl bir”mantık”SIZLIKTIR,kuranda namaz kılmanın şeklide yok kafanıza göre kılın…

 17. shehla diyor ki:

  arkadaslar aleviler ve ya digerlerile alakali deildir ,ben azeriyim bizde de tavsan eti yenmez,hem genelde pislikle beslenen hayvanlar haram demissiniz,tavsan da kendi kakasini yiyor,ben tavsan besliyorum evimde ,ama yemek icin degil :) hem ole sevimli hayvanlar hic kesilirmi ya,hem tavsanlar insanlar gibi aglar,aci cektiklerinde,olduklerinde insanlar gibi bagirir.kesilirken cok fena aglar bagirirlar.bence haram olmasa bile mekruhtur

 18. baran diyor ki:

  alevide insan degilmi neden sevmeyelim (((()))))insan karşısındakine bişey söylerken kendini anlatır ………

 19. baran diyor ki:

  ARKADŞLAR kendimizi kandırmayalım herkes işne geldiği gibi yapıyor ve yorumluyor ALLAH,IMIZ bir peygamberimiz bir sana haram bana degil islam dini mantık dini mantıklı olalım …

 20. halime diyor ki:

  tavşan haram değil o kadar kur-an okudum tavşanın haram olduğunu hiç görmedim aleviler yemiyo sadece.

 21. BakHele diyor ki:

  Bütün yorumları okudum ve su kanaate geldim:
  Peygamber efendimiz (s.a.s) yaptıklarını yapmak sünnettir yapmadıklarını yapmamakta sünnettir kısacası eger peygamber efendimiz o hayvanın (tavşanın) etini yememişse ki yememiş sizde yemeyin etmi yok ama avlanmıssa işdeğiş israf olmaması için yersin (buda Peygamper efendimiz yemişşe bile israf olmaması için yemiştir bence…Bukadar tartışmaya yer yok alevi sünni çatışması yapmayın artık sünnilerde namaz kılmıyor alevilerde ALBIRINI VUR OTEKINE BELKİ BU GENELLEME ANLIŞTIR AMA BENCE ÖYLE :D

 22. Gökhan diyor ki:

  Tavşan eti Haram mı? Ehl-i sünnet kaynaklarından alıntıdır.

  1-Halid ibni Huveyris anlatıyor:“ Bir adam bir tavşan avladı ve Abdullah Ömer’e gelerek: Ne dersiniz tavşanın eti yenir mi? diye sordu. Abdullah: tavşanı Resulullah (s.a.a)da (böyle avlanıp)getirilmişti. Ben de o esnada yanında oturuyordum. Ondan ne yedi ne de onun yenmesini yasakladı. Tavşanın hayız gördüğüne inanıyordu.”diye cevap verdi.
  Ebu Davud Et’ime 27(37.92)
  2-Enes anlatıyor:
  “Yürüdük ve Merriz Zebrandan bir tavşan kaldırdık Arkadaşlarımız peşinden koştular ve (sonunda yakalamaktan) aciz kaldılar. Bu sefer ben koştum yetiştim ve yakaladım. Onu (babalığım) Ebu Talha’ya getirdim. O tavşanı keskin bir taşla kesti. Budunu benimle Resulullah’a gönderdi. Resulullah onu yedi.
  Enes’e Yedimi (yediğini gördün mü?) diye sorulmuştur.Yani kabul etti. Dedi
  Buhari Sayd 32.10 Hibe 5:Müslim sayd 53(1953)Ebu Davud Et’ime 27(3791)Tirmizi Et’ime 2 (1970)Nesai: 25 (7.196)
  Ehl-i Sünnet kaynaklarında nakletmiş olduğumuz ilk rivayette Peygamber efendimizin tavşanı yemediğini ikinci rivayete göre ise Enes’in önce Peygamberin yediğini daha sonra tekrar sorduklarında ise sadece verilen tavşanı kabul ettiğini söylemiştir. Fakat Peygamberimizin tavşanı yediğini veya yemediğini görmemiştir.
  3-Ankara basımı Kütüb-i Sitte’nin 11. cildinin 149 sayfasına göre ashaptan Abdullah ibni Ömer tabiinden İkrime fukahadan Muhammed ibnu Ebi Leyla tavşan etinin mekruh(iyi bir şey olmayan) olduğuna kanidirler. Bunlar Huzeyme ibnu Cezi’nin rivayetine dayanırlar. Bu rivayette derki Ey Allah’ın Resulü dedim. Tavşan hakkında ne dersiniz.

  “Onu ne yerim nede haram kılarım” buyurdular Ben:’Öyleyse… Dedim. Siz haram kılıncaya kadar ben onu yiyeceğim. Siz niye (yemiyorsunuz) Bana şu cevabı verdi.

  “Onun hayız gördüğü bana bildirildi.”

  İbnu Hacer bu hadisi senetçe zayıf görmüştür. Bu kaynağa göre Ashaptan olan Abdullah ibni Ömer’in bu hadisi rivayet edenlerle hiçbir bağlantısı yoktur. Yani ister bu rivayet edenler zayıf olsun isterse olmasın Abdullah ibni Ömer bunlarla bir bağlantısı olmaması gerekir. Zira O tavşan etinin mekruh olduğunu ya Peygamber efendimizden ya ashaptan birisinden ya da en kötü ihtimal tabiinden birisinden duymuştur.

  Biz Ehl-i Sünnet kaynaklarından Peygamber efendimiz(s.a.a) tavşan eti yediğine dair bir rivayet görmedik. Aksine rivayetler Peygamber efendimizin (s.a.a) tavşan etini yemediğini göstermektedir. Bu durumda Şiilerin Peygamber efendimizin (s.a.a) yapmış olduğu bir ameli yapmakla eleştirmeleri yersizdir. O dönemde Hz. Peygamber efendimize (s.a.a) niçin tavşan eti yemiyorsun diye itirazda bulunulamayacağı gibi bugünde aynı eleştiri Şiilere yapılamaz Aksine Ehli Sünnet kardeşlerimizin bu Sünnet gereği tavşan yememeleri gerekir.
  Anlatılanlara göre tavşanda diğer hayvanlara benzemeyen değişik özellikler vardır ve her insanın nefsi bu hayvanı yemeyi kaldıramaz. Dolayısıyla bir insanın nefsinin kaldıramayacağı bir hayvanı yememesini eleştirmekte ayrıca bir yersiz eleştiridir. Yani bir insana Allah tarafından bir şey helal olsa dahi eğer o insan onu yemiyorsa Allah insanı o amelinden dolayı yargılamaz Eğer Allah yargılamamışsa ve Allah’ın verdiği hükümler haksa yani Allah hak ile hükmediyorsa o zaman bizim eleştirilmememiz hak eleştirilmemiz ise batıldır. Nitekim Peygamber efendimiz de niçin yemediğini sorduklarında “Onun hayız gördüğü bana bildirildi” demektedir. Ve böylelikle niçin yemediğini de bildirmektedir. Eğer Peygamber efendimiz bu konuda eleştirilmiyorsa biz niçin eleştirelim?
  Diğer yandan Ehl-i Sünnet kaynaklarında bu tür rivayetlerle birlikte kendi kaynağımızda da tavşanın yenmemesine dair rivayet vardır. Dolayısıyla kendi kaynağımızda olan bir rivayete amel etmekle eleştirilmemizde üçüncü bir tutarsızlıktır. Eğer bir Ehl-i Sünnet kardeşimiz kendi kaynaklarındaki rivayetlere göre amel ediyorsa neden bu hak
  Şiilere’de tanınmasın. Ehl-i Sünnetin bağlı olup vermiş oldukları fetvalara uydukları mezhep imamları olduğu gibi Şiilerin ve Alevilerin de velayetine inandığı ve bu yüzden kendilerine itaat ettiği imamları mevcuttur. Bu imamların sekizincisi imam Rıza (a.s) tavşanın haram edilmesinin sebebini şu şekilde açıklar.

  “Kediye benzeyen pençesinin olması; Eşeğe benzeyen kulaklarının olması vücudunda olan necasette diğer vahşi hayvanlar hükmünde olduğundan dolayıdır”.
  Allaha Emanet Olun.

 23. ALİ diyor ki:

  tavşanı anladm konuşuyorsunz da helal veya haram ben o konuda bişey demicem ama bu çekirge nie ya :D komiğime gitti çekirge helaldir diyor helal olsa ne haram olsa ne evime 1 kilo çekirge alıyımda yeyim demem yani boş tartışmalar bunlar