Tavşan Eti Neden Haramdır?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 25 Kasım 2009 90.428 kez okundu Ahkam 78 Yorum


Soru:

“Ehlibeyt fıkhında tavşan etinin haram olduğunu duymuşuzdur. Ancak bunun hem haramlığının hadislerden delilini hem de felsefesini bizlere açıklarsanız memnun oluruz.”

Cevap:

Bismillahirrahmanirrahim

Tavşan etinin haram olduğuna dair bir çok hadis nakledilmiştir ki aynı zamanda bunların bir çoğunda tavşan etinin neden haram olduğu da açıklanmıştır.Ehlibeyt mektebinin fakihleri bu hadislere dayanarak tavşan etinin haram olduğunda icma ve ittifak etmişlerdir.

Bu hadisler iki kısımdır bir kısmında tavşanın meshedilen hayvanlardan olduğu, diğer kısmında ise meshedilen hayvanların hepsinin haram kılındığı beyan edilmektedir. Şimdi bu hadislerden bazı örnekler vermeğe çalışacağız:

1- Hz. Ali’den (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Resulullah’tan (s.a.a) meshedilmişlerin ne olduğunu sorduğumda, şöyle buyurdu: “Bunların sayısı on üçtür ve şunlardan ibarettir: Fil, ayı, domuz, maymun, yılan balığı, kertenkele, yarasa, lavra, akrep, örümcek, tavşan, zuhre ve süheyl [dünyayı dolaşan iki deniz hayvanı] (Vesail-üş Şia, c.16, s.317)

2- İmam Musa Kazım’dan (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Meshedilmişler on üçtür: Fil, ayı, tavşan, akrep, kertenkele, örümcek, lavra, yılan balığı, yarasa, maymun, domuz, zuhre ve süheyl.Tavşan, hayız, cenabet vb. den gusül edip temizlenmeyen bir kadındı. (Yani o kadın tavşan şekline dönüşmüştür.) (Vesail-üş Şia, c.16, s.317)

3- İmam Caferi Sadık (a.s): “Allah ve Resulü mesh olmuş bütün hayvanları haram kılmıştır.” ( El-Kafi, c.6, s.247)

4- İmam Rıza (a.s): “Tavşanın haram kılınış sebebi şudur ki onlar da kediler gibidir. Aynı kediler gibi ve vahşi hayvanlar gibi pençeleri vardır. Bu yüzden onlar gibi sayılmıştır. Ayrıyeten kendisi de pistir. Zira kadınlar gibi hayız olmaktadır. Çünkü o mesh olanlardandır.” (Vesail-üş Şia, c.16, s.316)

Not: Mesh meshden maksat, İslam öncesi bazı insanların veya ümmetlerin yaptıkları günahlardan ötürü Allah tarafından bir ceza olarak cinsiyetlerinin bahsi geçen bazı hayvanların cinsiyetine dönüştürmesidir. Bu ceza İslam ümmetinde,  İslam Peygamberi’nin hürmetine kaldırılmıştır.

Gerçi bir iki tane hadiste tavşan etinin mekruh olduğu söylense de bu hadisler alimlerimiz tarafından takiyyeye hamledilmiştir.

MUSA AYDIN

Yorum Bırak

 1. Murad diyor ki:

  Hazret-i Enes anlatır: Avladığımız tavşanı Ebu Talha?ya getirdim. O da tavşanı keskin bir taşla kesti. (Şu budu Resulullah?a götür) dedi. Hemen götürdüm. Resulullah onu yedi. (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

 2. murat diyor ki:

  Tavşanın dişisi hayız oluyor madem erkeğini yiyelim ? Acil cevap bekliyorum ehlibeyt ulemasından.

 3. şükran kurun diyor ki:

  bu ne yalan yanlış anlatım şekli. biz 8 aydır balkonda çatıda tavşan besliyoruz nerede yırtıcı pençeleri varmış yok, tavşan kadar mazlum hayvan yok. 32 günde bir kanaması oluyor çünkü yavrusu oluyor onu adet mi sandınız. siz tavşan giren tarlaya bile yedi sene girmezken tavşanın nasıl bir hayvan olduğunu nereden bileceksiniz. üstelik kuranı kerimde ve hadislerde geçen açıklamaları değiştirme hakkını nereden buldunuz. Sizi Allah’a havale ediyoruz.

 4. Mehmet Rüştü Altan diyor ki:

  Tavşan etine haram demek Ku’ran’a ihamettir. Kur’an okuyun. Harami artırma yetkisi kimsede yok. Kimse kendini Allah zannetmesin. Cehennemi hatırlayın. Bu bilir biezlere sorup duracağınıza en kolayın kolaylaştırıldığı Kur’ăn’ı okuyun. Yalan yanlış arap töreleri ve siyaseti ile kirlenmiş hadis diye yutturulan uydurmalardan önce Kur’ân okuyun. Allah rızası için Kur’ân okuyun. Sonra hâlâ sorunuz varsa sizde doğru soru sorarak bolen yada bildiğini düşündüğünüz kişi yada kişilerle konuyu tartışın.

  • Murat diyor ki:

   Kuranın neresine ihanet anlamadım. Ehlibeyt İmamları diyorsa doğrudur. Sonuçta Nurun kaynağı Muhammed Resullah ve Muhammed Resullahta haşa boş konuşmaz ve kendiliğinden birşey söylemez. Hatta Kuran da Necm Süresi 1,2.Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed haktan) sapmadı ve azmadı. 3.O, nefis arzusu ile konuşmaz.
   Onun izinden giden Ehlibeyt aynı şekilde öyle. Onun için tercih sizin.

  • Mehmet diyor ki:

   Mehmet kardeş ağzına sağlık insanları hadis fıkıh vb yollarla zehirleyenler ve hatta açık sureleri ve ayetleri yalanlayanlar için cehennemde azab vardır. KUR-AN’ı meal şeklinde okuyun ve okutun o ölüler için bir kitab değildir ve şiirde değildir.Sizlerin oluyup anlaması için apacık ALLAH teala tarafında indirilmiş bir kitaptır.