Yeşim Taşı Nedir Jade Taşı Nefrit Özellikleri Nelerdir

Yazar: beytül ahzan Tarih: 7 Eylül 2017 32.8K kez okundu Ehlibeyt 3 Yorum

yeşim taşı nedir yeşim taşı ne işe yarar yeşim taşı özellikleriYeşim taşı ya da jade – nefrit taşı gibi isimlerle anılan kutsal taşlardan biri olan yeşim taşı nedir,  yeşim taşı özellikleri ve faydaları nelerdir, yeşim taşı nerelerde kullanılır v.b. yeşim taşından yapılan aksesuarlar v.b. konularda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız yapmaya çalışacağız

Yeşim Taşı Nedir Ne Yararı Vardır?

Bu yazımızda Yeşim taşı Jade Nefrit nedir özellikleri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. Yeşim taşı, doğada bulunan en çok yeşili içinde barındırdığı sert ve kıymetli sayılan bir taştır. Daha çok mücevherat ve heykel yapımında kullanılmaktadır. En çok bilinenleri zümrüt ve bruma yeşimidir. Doğada iki farklı türde yeşim taşı mevcuttur. Jade’nin siyah,pembe,mor,sarı,mavi,kahverengi,beyaz ve yeşilin bazı tonları vardır. Türkiye’de en çok mor renkli olan yeşim taşı çıkarılır. Bunun yanı sıra Nefrit’in ise daha çok koyu yeşil renkte olur yine yeşilin farklı tonları mevcuttur.


 

YEŞİM TAŞI JADE NEFRİT ÖZELLİKLERİ NELERDİR

 

Yeşim taşı Jade Nefrit, eski Çin imparatorlukları tarafından çok kullanılıp kutsal sayılmıştır. Çinliler kutsal saymasının sebeplerden en büyüğü büyük Çin Ejderhasının dünyaya serpiştirdiği tohumlarından saymalarıdır. Tabi ki bu bir efsaneden öteye geçmez. Yeşim taşlarının oluşması için binlerce yıl geçmesi gerekiyor. Bu yıllar içerisinde yeşim taşı belli bir enerjiye sahip olmaktadır. İnsanlarda bu enerjiden faydalanmak için yeşim taşına sahip olmak isterler. Yeşim taşları daha çok kolye ve tespih olarak sunulmaktadır. Yalnız sadece sahibinin elinde olması gerekir. Elden ele dolaşan bir eşya olursa enerjisini kaybettiği düşünülüyor. Jade ve Nefrit’in özellik olarak da farklılıkları vardır. Jade, sert ve işlenmesi zor bir materyaldir. Bu yüzden Jade’nin işlemi uzun ve zahmetli olduğundan masrafı da buna paralel olarak artar. Nefrit , Jade türü yeşim taşına nazaran dah yumuşak ve doğada daha çok bulunanıdır. Nefriti daha çok heykel yapımında kullanmayı tercih ederler.

 

YEŞİM TAŞI JADE NEFRİT FAYDALARI NELERDİR

 

 • Diğer bir adı da mutluluk taşı olan yeşim taşı insan vücuduna pozitif enerji verir.
 • Kalbi güçlendirir ve dolaşım sistemine faydaları vardır.
 • Böbrek rahatsızlıklarına ve safra kesesi taşlarına iyi geldiği söylenir.
 • Güzellik merkezlerinin de uyguladığı yeşim taşını yüzümüze sürdüğümüzde cilde iyi gelip siyah noktalara iyi geldiği söylenir.
 • Duygu durum bozukluğu olan insanlar yanlarında taşırsa bu aşırı duygulardan kurtulduğu söylenir.
 • Tespih yada stres taşı gibi aksesuar şeklinde elde tutulursa ısınarak kişiye rahatlatma hissi verir.
 • Bazı ebeveynlerin çocuklarına sınavlardan önce kolye aksesuarı biçiminde taktıkları bilinir. Takılan kişinin konsantrasyonu artar.
 • Kibri engellediği gibi kişinin adalet,huzur ve güven duygusunu arttırır.
 • Bereketi arttırdığı düşünüldüğü için insanlar ceplerinde taşımaktadırlar.
 • Yeşim taşını kalp hizasında taşıyanların hasta olmadan önce taşın siyahlaştığını ve hastalığın enerjisini emdiğini söylerler.
 • İkili ilişkilerde karşı tarafı etkiler ve ilişkilerini düzenlemesini sağlar.

 

Yeşim taşı Jade Nefrit nedir özellikleri nelerdir yazımızla sizleri aydınlatmaya çalıştık. Unutulmamalıdır ki şifa ancak ve ancak Allah(c.c)’dan dilenir. Bu tür şifalı taşları hangi medeniyetler ile anılırsa anılsın hangi toplum sahiplenirse sahiplensin Allah(c.c)’ın yarattığı nimetlerdir. Biz kulları olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmektir. Allah(c.c) kulum istesin vereyim ve bir derde bin derman verdik buyurmuştur. Allah(c.c) hepimizin derdine derman bulmayı nasip etsin.

Kutsal taşlardan bir diğeri olan Akik taşı ve özelliklerini de tanıdıktan sonra, şimdi de Yeşim taşını tanımış olduk.


Yorum Bırak

 1. Ismail ozdemur dedi ki:

  Cok sikuntidayim yurt disina gitmem lazim ne olur dua istiyom yurt disina gidersem butun borclarimdan kurtulacam ne olur dua istiyom simdiden Allah razi olsun

 2. Gamze dedi ki:

  Sınwv dünyasındayıx hepimiz sınanıyoruz ama malesef bazılarımıxınki dayanılmayacakk boyutta oluyo çok düşünğyorum acaba intihar mı etsem diye ama oğlumu yalnıx bırakmak istemşyorum daha 24yaşımda hayatın birçok zorluğunu çektim gördüm ama artık gücüm kalmadı. 18 yaşında evlendim kimsesiz bir adamla eşimi hep çok sevdim ama sokak çocugydu bırak düğünü bi altın yüzüğüm olmadı 7 yıllık evliliğimde eşyalarım hep ikinci el kelepir şeyler insansın işte heveslendim borca girdim kredi kartı kredi derken 15 bin tl borca girdim bir çoguna ufaj mebla ama eşimi defalarca intihardan kurtardım ayrıcq eşim uyuşturucu kullanıyor bırqkmak istiyo ama ilaçla okmuyo maddi sıkıntıdan bizi bırakıp hastaneye yatamıyo maddi manevi o kadar çöktüm ki o kadar yıprandım ki 23 yaşında kansere yakalandım doktor hiçbir şeyebüzğlmeyeceksin diyor ama ne mümkün rabbim kimseyi kimsesixlikle sınamasın bir lokma ekmeğe muhtaç etmesin lütfen benim içinde dua edin şu haytta tek dileğim eşim ve oğlumla borçsuz rahat kafayla sıradan bi hayat yaşamak

  • hatice dedi ki:

   EY İMAN EDENLER SABIR VE NAMAZ İLE [ALLAH dan] yardım isteyin.Muhakkak ki ALLAH sabredenlerle beraberdir.
   Selamün aleyküm kardeşim . duayı asla bırakma namaza devam et sabret.
   Emin ol ALLAH seni yardımsız bırakmaz.