Eş Olarak Kimi Seçmeliyiz?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 16 Ocak 2011 7.7K kez okundu Evlilik ve Aile 2 Yorum
Eş Olarak Kimi Seçmeliyiz?
Bu yazıyı değerlendirin

Şimdi konumuzun en önemli bölümüne ulaşmış bulunmaktayız. Şu ana kadar açıkladığımız her şey bu bölüm için ön hazırlık konumundaydı. Yani konumuzun aslı; “Birlikte mutlu bir hayat yaşayabilmemiz ve birbirimizin olgunlaşmasına katkıda bulunabilmemiz için hangi ölçülerle, hangi özelliklerle, hangi kriterlerle ve hangi kıstaslarla eş olarak kimi seçmeliyiz?” konusu hakkındadır. Bizim, önceki konuları açıklamamızdaki asıl hedef işte bu idi. Bütün telaşımız bu konu hakkındadır.


Yani, kız ve erkek bütün gençler; birbirlerine uygun olan, birbirlerine benzer ölçülere sahip olan ve birbirlerine yakışan eşler seçmelidirler. Eğer bu şartlar gerçekleşir ve bu uyumluluk sağlanırsa, öteki sorunlar kolayca halledilebilecektir. Eğer bu aşamalarda yanlış yapmazlarsa, öteki aşamaları geçmek daha da kolaylaşacaktır.

Cesaretle şöyle söylemek mümkündür:

“Ailevi yaşam” içinde gerçekleşen sorunların en önemlileri, kız ve erkeğin seçim konusunda yanlış yapmalarından ve kendileri için uygun olan eşi seçemediklerinden kaynaklanmaktadır. Uyumsuzluk ve denksizlikten dolayı birçok ailenin yıkıldığını görmüşüzdür. Ortak yaşam içinde meydana gelen sorunların birçoğu “yanlış eş seçiminden” kaynaklanmıştır.

Dikkat!

(Kız ve erkek) Kardeşim! Bir ömür boyunca birlikte yaşamak istediğin bir kimseyi seçmek istiyorsun. Dolayısıyla kimi seçtiğine çok iyi bak. İnsan yaşamındaki hiçbir seçim (din ve mezhep seçimi hariç) eş seçimi kadar önemli değildir. Bu seçim, senin mutluluğun ve mutsuzluğun konusunda çok önemli bir role sahiptir. Yapabildiğin kadar titiz ol. İnsanlara danış. Araştırma yap. Yanlış yapmamak için dikkat et. İçgüdüsel duyguların etkisi altında kalarak karar verme. Yanlış etkenlerin tesiri altında kalmamaya dikkat et. Sana uygun ve layık olmayan bir kimseyle evlenirsen işin çok zor olacaktır.

Sakın kendi kendine şöyle söyleme: “Şimdilik evlenelim. Eğer gelecekte birlikte yaşayamazsak boşanırız.” Buna benzer düşünceleri aklından çıkarmalısın. Boşanmak; çok zor bir iştir. Hatta bazı durumlarda olanaksızdır. Özellikle işin içinde bir de çocuk varsa kesinlikle mümkün değildir. Şu düşünceyi benimseyip güçlendirmelisin:

“Ben, bir ömür boyunca birlikte mutlu olarak yaşayacağım bir eş seçmek istiyorum.”

Şimdiden “boşanma köprüsünü” arkada bırakarak yıkıp gitmelisin. Ömrünün sonuna kadar birlikte yaşayacağın bir eş seçmek için bütün dikkatini toplamalısın. Çok ölçülü davranmalısın.

Önceki açıklamalarımızda, evlilikte acele davranılmasını tavsiye etmemizin anlamı; dikkatsizlik ve acelecilik değildir. “Acele” ile birlikte “dikkat” de olmalıdır. Bu ikisi, yani “acele ve dikkat” birbirlerine aykırı olan şeyler değildirler. Hatta “dikkat” etmeye aykırı olan şey “aceleci” davranmaktır.

Eş Seçiminde Dikkatli, Evlenmede Kolaylaştırıcı Olmak

İslam’ın evlilik konusundaki yasalarının genelini incelediğimiz zaman, şu sonuca ulaşmaktayız:

İslam dini evlilikle ilgilik olarak; mihr, çeyiz, takı, örf, adap, tören v.b. konularda kolaylaştırmayı ve sadeliği emretmektedir. Ancak “Eş Seçimi” konusunda dikkatli olmayı emretmektedir. Evlendirme konusu hakkında şöyle buyurmaktadır:

“Kolaylaştırınız… Çok dikkat etmeyiniz… Evliliklerin en hayırlısı, en kolay olanıdır… Eşlerin en iyileri, mihrleri en az olanlardır… Eşlerin en iyileri, masrafları en az olanlardır…

Ancak sıra “eş seçimi” ve “eş seçiminin ölçüleri” konularına gelince şöyle buyurmaktadır:

Dikkat ediniz… Çöplükte büyümüş olan gülden sakının… Aptalla evlenmekten kaçının… Boynuna taktığın gerdanlığa iyi bak…

Bu konu hakkında daha birçok uyarı bulunmaktadır.

Bundan dolayı, bu “iki çeşit yasanın” birbirine karıştırılmaması ve yanlış yapılmaması için çok dikkat edilmelidir. “Kolaylaştırmak” kendi yerinde, “dikkat etmek” de kendi yerinde olmalıdır. “Her şey kendi yerinde güzeldir.”

——————-

Gençler ve Eş Seçimi / Ali Ekber Mezahiri

Yorum Bırak

  1. yusuf acikgoz dedi ki:

    bu guzel aciklamalariniz icin ALLAH sizlerden ragzi olsun..bizim yasadigimiz toplumda halen o kadar gorucu usuluyle evlilik varki,gencler daha akillarini baslarina almadan bu evliliklere devam ediyolar.ikinci olarakta ,bu soyleyecegim anadolu sehirleri ve koyleri icin daha cok gecerli ..avrupa ulkelerine goc cogaldi avrupada yasayan insanlar ..cocuklarinin avrupa kulturune alistigini gordugu zaman hemen TURKIYE den bi gencle evlendiriliyor cunki aile bu cocuga kendi sozunu geciremez hale geliyor ..erkek veya kiz fark etmeksizin birisiyle gorucu usulu izin zamaninda bir ay sure icerisinde evlendiriliyor ne kiz genci ne genc kizi taniyor avrupaya geldigi zamanda genclerimizin basina olmadik akil almadik felaketler geliyor evden atmalar kizlarini koruyupta gence geldigin yere geri don demeler polise kizima darpte bulunuyor demeler ve daha bir cok kotulukler..rica ederim bunlarin onune gecebilmemiz icin daha cok caba sarf edin ben surekli sizleri takip ediyorum ve cok bgeniyorum ALLAH yolunuzu acik etsin hayirli dua larimla iyi geceler…

  2. aziz aras dedi ki:

    allah razı olsun çok güzel aydınlatıcı yazı yayınlamışsınız allah sevabınızı bol elesin imam HÜSEYİN kömeğiniz olsun.