Evlilikte Göz Yummak / Görmezden Gelmek

Yazar: beytül ahzan Tarih: 29 Ağustos 2009 4.4K kez okundu Evlilik ve Aile Yorum Yok


Bana, “İslam’ın karı-kocalara en öncelikli tavsiyesi nedir?” diye sorsalar, “Görmezden gelmek ya da başka bir deyişle göz yummaktır” derim.

Karı-koca birbirlerinin hatalarına, yanlışlıklarına ve kötü huylarına göz yummalı, onları hiç olmamış gibi kabul etmelidir.İşte, göz yummaktan kasıt, budur. Belki de karı-koca arasındaki birçok ihtilafı halldecek tek şey, görmezden gelmektir.


Yine, “Karı-kocayı bir ömür boyu sevgiyle ayakta tutan tek etken nedir?” diye sorarsanız, “Evvela görmezden gelmek, sonra da elinizdeki kitabın başından, buraya kadar açıkladığımız islami hükümlere ve tavsiyelere uymaktır” derim.

Burada şöyle sorulabilir: ” Acaba karı-kocalar evliliklerinin başında küskünlük ve anlaşmazlık yaşarken neden yaşlandıklarında birbirlerine karşı daha sıcak oluyor ve geçmişte yapmış oldukları şeylerden yana hep hayıflanıyorlar?”

Bunun cevabı ortadadır: Gençlik dönemlerinde gurur ve bencillik ön plandadır.Bu dönemde görmezden gelme ahlakına sahip olmadıklarından, bu tür sorunlarla karşılaşırlar. Ama yaşlandıklarında bilgileri ve anlayışları artar. Kadının erkek gibi, kocanın dakadıngibi düşünmesinin imkansız olduğunu anlarlar.Herkesin kendine has bir düşünce tarzı olduğunu idrak ederler.

İnsanoğlu değişimi zor bir yapıya sahiptir.Biri yüksek sesle konuşur, diğeri alçak sesle; biri eliyle yemek yemeği sever, diğeri kaşıkla; biri çok yatar, biri az; biri çok konuşur, diğeri az; biri temizdir, diğeri daha temiz…

Karakterler soydan, eğitimden ya da alışkanlıkla elde edilir. Hal böyleyken erkek, alışkanlıklarını terk etmesi konusunda karısına baskı uygulamamalı, ondan bunu beklememelidir.Böyle bir durumda iki yol vardır: Karı-koca birbirlerinden ya ayrılacaklar ya da karşılıklı hatalarını görmezden gelip birbirlerini idare edeceklerdir.

Ayrılmaya karar veren çiftler şunu bilmelidirler ki, nereye gitseler gökyüzünün rengi hep aynıdır. Kimse yeryüzünde karakterleri tamamen birbiriyle uyuşan iki insan bulamaz. Belki de Allah, böylesi iki kişiyi yaratmamıştır.

Delil:

1-Resul-i Ekrem (saa): “Sizleri dünya ve ahiretin en iyi ahlakına yönlendireyim ister misiniz? Sana zulmedeni affet, seninle akrabalık bağını koparanla vuslat et ve sana karşı cahillik edene sabırla yaklaş.”[1]

2-Resul-i Ekrem (saa) : “Size affı tavsiye ediyorum. Zira ancak af, kulu izzetli kılar. Öyleyse birbirinizi affedin ki Allah da sizi aziz kılsın.” [2]

3-İmam Muhammed Bakır (as): “Affedip de pişman olmak, ceza verip de pişman olmaktan daha iyi ve daha kolaydır.”[3]

4-İmam Cafer Sadık (as): “Öfkelendiği ve intikamını almaya muktedir olduğu halde, öfkesini yatıştıran ve onun önüne geçen kimsenin kalbini, allah da kıyamet gününde kendi rızasıyla doldurur.” [4]

——–
1-Usul-u Kafi, (tercümeli), c.3, s.167

2-Usul-u Kafi, (tercümeli), c.3, s.168

3-Usul-u Kafi, (tercümeli), c.3, s.167

4-Usul-u Kafi, (tercümeli), c.3, s.171

——-

“Evimiz Cennetimiz” kitabından alıntıdır.
50. Ders; Göz Yummak / Görmezden Gelmek  Sf:204
Yazar:Üstad Dr. Seyyid Cevad Mustafavi

Yorum Bırak