Güzel Mi Olgun Mu?

Güzel Mi Olgun Mu?

Nis 9, 2010 0 Yazar: beytül ahzan

Eşler arasındaki farklılıklar.

Maalesef erkeklerimizin birçoğu çok güzel bir kadınla evlenmeği tercih ediyorlar. Uluslararası sağlık verilerine göre ise güzelliğin puanı 25, akılın puanı ise 300dür, güzelliğin belirli bir zaman sınırı vardır ama akıl için böyle bir sınır söz konusu değildir.

Akıl konusunda ilk önemli konu zekâ seviyesidir, zekâ farkı çok olan eşlerin hayatı sorunlarla doludur, işin iyi tarafı da zekâ seviyesi çok düşük olan insanların davranışlarıyla, konuşmalarıyla çok çabuk kendilerini göstermeleridir.

Bazen zekâ seviyesinin düşük olduğu birisini basit sorunlarla boğuştuğunu görmek sizdeki acıma duygusunu harekete geçirerek onunla evlenmek düşüncesine sevk edebilir. Bunu unutmayın ki zekâ seviyesi sizden çok düşük olan birisiyle bir hayat yaşamanız çok zor anlar yaşamanıza sebep olabilir.

Ne kadar farklı olabilirsiniz?

Araştırmalar, ortak yönleri ağır basan eşlerin daha başarılı bir aile hayatı sürdüklerini gösteriyor, bu tür evliliklerin diğer evliliklere oranla daha az ayrılıkla sonuçlanması ise gözlerden kaçmayan bir gerçektir.

Psikologlar, eşler arasındaki ortak yönleri, onların sermayesi olarak değerlendirerek şöyle diyorlar: Sermayeniz ne kadar fazla olursa krizlerden kolay çıkma şansınız da o kadar yükseliyor. Bu benzetmeye bakarak şöyle diyebiliriz: Eşlerin ortak yönü ne kadar fazla olarsa o kadar krize girme ihtimalleri de azalıyor.

Eşlerin zekâ seviyesinin birbirine yakın olması, onların aile hayatının huzuru için bir güvencedir. Bir aile hayatının ayakta durması için eşlerin aynı değerlere inanması da çok önemlidir. Aynı zevkleri olan eşlerin hayatları ise çok daha tatlı ve çok daha güzeldir.

Eşlerin hayata bakış tarzları, bir ailenin sağlığı için oldukça önemli bir unsurdur, örneğin ev ve iş bölüşümü konusunda kadının çalışmaması gerektiğine inanan bir erkek, tamamen farklı düşünen bir bayanla evlendiğinde önemli problemler yaşayabilir, bunun tersini de düşünebilirsiniz.

Aile mutluluğunuzu zedeleyebilen farklılıklar:

1- Hareket ve Enerji Düzeyi.

Eşlerin birisi hayat dolu, capcanlı, çok hareketli ve enerji dolu ise diğeri, çok hareketsiz olursa özellikle sosyal hayatlarında birçok problemle karşılaşacaklardır.

2- Kişisel alışkanlıklar.

Eşlerin farklı alışkanlıklara sahip olması çok doğaldır ancak bu farklılıklar çok fazla olursa ve her iki taraf da uyum sağlamamak konusunda ısrarlıysa büyük problemlerin yaşanması kaçınılmazdır. Bu yüzden İslam dini erken evliliği destekliyor, zira bu yaşta kişilerdeki muhtemel alışkanlıklar kolayca yerini uyum’a bırakabiliyor.

3- Konuşmaktaki farklılıklar.

Eşlerin birisi çok konuşuyor diğeri ise az konuşuyorsa sizce hangi problemleri yaşayabilirler? Birisi yemek yerken hiç konuşmak istemiyor ama diğeri de konuşmadan yemek yiyemiyorsa be tür problemler yaşanabilir? Birisi telefonda uzun uzun konuşmak istiyor ama diğeri kısa kesmeği seviyor ise ne tür problemler yaşanabilir?

Evliliğin sadece keyif için olmadığını aynı zamanda kişiliğinizin gelişmesi, içinizdeki cevherlerin ortaya çıkması ve kısaca olgunlaşmanız için olduğunu unutmayın.

Evlilik Yaşı.

Evlenen eşlerin yaş farkının çok olması tavsiye edilmiyor, bunun ana sebebi olarak kişilerdeki kişilik yapısının yaş faktörüne göre çok çocuk veya çok olgun olmasıdır, kişilerin her yaşta farklı bir dünya bakışı olduğu için her yaşın kendine göre de bir hayat tarzı tercihi vardır. Yaş farkının az olması çiftlerdeki ortak noktaların çok olması demektir bu da eşittir, daha az anlaşmazlık.

Evlilik için standart bir uygun yaş söylemek doğru olmaz, evlilik yaşı kişilerin ırkı ve yaşadıkları iklim’e göre çok farklılık gösterebilir. Sıcak ülkelerde gençlerin daha çabuk evlendiğini görebilirsiniz, soğuk bölgeler için ise tam tersi geçerlidir. Ama standart olarak söyleyebileceğimiz tek şey evlilik için en uygun yaşın, kişilerin psikolojik olarak nispi olarak olgunlaştığı yaştır. Kimisi 16 yaşında bu olgunluğa erirken kimisi de 30 yaşında ancak bu olgunluğa erişiyor.

Geç evlenmenin kendine has bazı olumlu ve olumsuz yönleri vardır ancak bu evliliklerin olumsuz yönleri olumlu yönlerini gölgede bırakacak kadar çok ve önemlidir.

Evleneceğiniz kişinin özellikleri.

A: çok önemli özellikler.

Bu özellikler aile hayatınız için çok önemli olduğundan evlenmek istediğiniz kişide aramanız gereken ilk özellikler bunlardır:

1- İman.

2- Ahlak.

3- Ortak yönlerinizin çok olması.

B: ikinci önemli özellikler.

1- Eğitim durumu.

2- Maddi durumu.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu özelliklere fazla takılıp kalmamaktır. Maalesef bu özelliklerin çekiciliği, birçok kişinin erken davranmasına veya çok ihmalkar davranmasına sebep olabilir bu da toplumdaki aile kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

“Bunu unutmayın; önemli olan insanların içindekidir, insanların dış görünümü o kadar da önemli değil.”

Çeviri/Zehranet.