Ayat Namazı

Yazar: beytül ahzan Tarih: 24 Ağustos 2009 15.6K kez okundu Füru Din 7 Yorum
Ayat Namazı
4 (80%) 4 votes

 /></span><span style=

AYAT NAMAZI


Ayat namazı dört şeyden ötürü insana vacip olur:

1- Güneş tutulması

2-Ay tutulması

3-Deprem [kimse korkmasa bile]

4- Yıldırım ve şimşek çakması, siyah ve kızıl rüzgârlar vb. Vacip ihtiyat gereği halkın çoğunluğu korkarsa bunlar için de Ayat namazı kılınmalıdır.

Bunların her biri için bir Ayat namazı kılınmalıdır. Mesela hem deprem hem güneş tutulması olursa her biri için ayrı ayrı Ayat namazı kılınmalıdır.

Ay ve güneş tutulmaya başladığı anda insan Ayat namazını kılmalıdır.Ama namazı geciktirir ve ay veya güneş açılmaya başlarsa, eda veya kaza niyeti etmeden ayat namazını kılmalıdır.Ama onların tamamı açıldıktan sonra  namazını kılarsa, kaza niyeti etmelidir. Kasten namazını kılmaz ve kazaya bırakırsa günah işlemiş olur.

Deprem ve yıldırım çakması gibi şeyler vuku bulursa insan hemen Ayat namazı kılmalıdır, kılmazsa günah işlemiş olur ve ömrünün sonuna kadar ona vaciptir ve ne zaman kılsa eda niyeti etmelidir.

AYAT NAMAZININ KILINIŞI

Ayat namazı iki rekâttır.Her rekâtta beş rükû vardır.İNsan niyet ettikten sonra tekbir demelidir ve Fatiha ile bir sure okumalıdır.Sonra rûkua gitmelidi ve rükûdan başını kaldırarak Fatiha ile bir sure okumalıdır. Yine rûkua gitmelidir ve bunu tam olarak beş defa tekrarlamalıdır.Beşinci rükûdan kalktıktan sonra secdeye giderek iki secde yapmalıdır.Secdeden sonra ayağa kalkarak birinci rekâttaki gibi ikinci rekâtı da kılmalıdır.İkinci rekâtta iki secdeyi yaptıktan sonra oturur halde teşehhüt ve selamı okuyarak namazını bitirmelidir.

Ayat namazı şu şekilde de kılınabilir:

Niyet ve tekbirden sonra Fatiha’yı okumalıdır. Daha sonra bir surenin ayetlerini beşe bölerek, her bölümünü okuduktan sonra rûkua gitmelidir.

Mesela İhlâs suresini beşe bölerek Ayat namazı şöyle kılınabilir: Fatiha’yı okuduktan sonra  “Bismillahirrahmanirrahim” der, sonra rûkua gider. Rükûdan kalkarak “Gulhu vellahu ehed” der ve tekrar rûkua gider. Rükûdan kalkıp durduktan sonra  “Allahus samed” der,  yine rûkua gider. Kalkıp durduktan sonra ” Lem yelid ve lem yuled” der, yine rûkua gider. Rükûdan kalkıp  ” Ve lem yekunlehu kufuven ehed” der ve tekrar rûkua gider. Rükûdan kalktıktan sonra secdeye gidip iki secde yapar ve ayağa kalkıp ikinci rekâtı da birinci rekât gibi kıldıktan sonra secdelerden hemen sonra teşehhüt ve selamı okuyarak namazı bitirir.

Ayat namazında ezan ve ikame okunmaz. Ama sevap ümidiyle üç defa “es-selah” demek müstehaptır.

———

“Tüm Boyutlarıyla Namazın Adabı”  kitabından alıntıdır

Yazar:Ebulfez Kocadağ

Yorum Bırak

 1. Hayat dedi ki:

  Ayet namazi 6 yami bolunmeli yani

 2. Feyza dedi ki:

  İşinize gelmeyen yorumları niye yayımlamıyorsunuz? Yorumumda ne küfür vardı ne argo! Elbette bir sorun vardı, o da aslında sorunlu olanın siz olduğunuzu ortaya çıkaran bir sorun.
  Selamlar yine de…

 3. Feyza dedi ki:

  Merhabalar,
  Ayat namazını farz namaz gibi anlatmışsınız. 32 yaşındayım 14 yaşımdan beri kesintisiz namaz kılıyorum ama ayat namazını hayatımda ilk defa duyuyorum. O da bir yerden gördüm nedir bu diye merak edip Google’a yazınca bu siteyle karşılaştım. Desenize bugüne kadar bol bol günah işlemişim bu namazı kılmayarak. (!) Aynen devam!.. 🙂

 4. Ebelfez dedi ki:

  Salamlar

 5. beytül ahzan dedi ki:

  Aleykum Selam.
  Allah razı olsun kardeşim yanlışlığı haber verdiğiniz için.
  Herhalde bilgisayara geçerken yanlış yazmışım. Yanlışlığı düzelttim.
  Siz de Allah’a emanetsiniz inşaallah….

 6. Fatih Kandemir dedi ki:

  Selamun Aleykum yüce Allah hizmetlerinizden dolayi sizleri kevser havuzuna ulastirir Inshallah.

  Ayat Namazinin nasil kilindigi mevzuda hata yapilmistir, yoksa benmi yanlisim ?.

  dikkat edin hata yapilan yeri kopya edip asaga koydum simdi.

  “Kalkıp durduktan sonra ” Lem yelid ve lem yuled” der, yine rûkua gider. Rükûdan kalkıp ” Ve lem yuled” der ve yine rûkua gider.”

  Not: böyle yapilmis olursa 6 kere Ruku olmus olur.

  Inshallah yakin bir zamanda bu hata düzetilirki, ehlibeyt dostlari yanlis bir sekilde ayat namazi kilmazlar.

  Sevgiler ve saygilar ile

  Allaha emanet olun

  Salawat ala Mohammad wa ali Mohammad

 7. kubra dedi ki:

  allah razı olsun demek ki benim ayat namazı kazam var çünkü deprem olmuştu ve korkmuştum ve kimse korkmasa bile kılınması gerekiyormuş