Cemaat Namazı

Cemaat Namazı

Ağu 24, 2009 4 Yazar: beytül ahzan

Vacip namazları, özellikle günlük namazları, cemaatle kılmak müstehaptır.

Bir rivayete göre, eğer bir kişi cemaat imamına iktida ederse, onların namazlarının her rekâtı için yüz elli rekât namazın sevabı vardır.Eğer iki kişi iktida ederse her rekâtı için altı yüz namazın sevabı vardır. Ne kadar çok olursa namazlarının sevabı o kadar artar, on kişiye ulaşıncaya kadar ki sayıları ona ulaşınca, eğer göklerin tümü kâğıt, denizler mürekkep ve ağaçlar kalem, cinler ve insanlar da kâtip olsa onun bir rekâtının  sevabını yazamazlar.

İtinasızlıktan dolayı  cemaat namazına katılmamak caiz değildir.İnsanın özürsüz cemaat namazını terk etmesi mümine yakışır bir davranış değildir.

Cemaat namazında Fatiha ve sureyi sadece imam okur, iktida edenler okumaz.Ama diğer zikirleri herkes okur.

Namazda vesvesesi olan biri eğer sadece namazını cemaatle kıldığında vesvesesinden rahat edebiliyorsa namazını cemaatle kılmalıdır.

Anne veya baba evlatlarına namazlarını cemaatle kılmalarını emrederse vacip ihtiyat gereği namazlarını cemaatle kılmaları gerekir.

Fert cemaat namazı kılacaksa, imama iktida niyeti etmelidir.Mesela der ki ” iki rekât sabah namazı kılıyorum, önümdeki imama iktida ederekten gurbeten ilellah”

Elbette niyeti dille söylemesi gerekmez.Zikredilen bilinçte olması yeterlidir.

———

“Tüm Boyutlarıyla Namazın Adabı”  kitabından alıntıdır

Yazar:Ebulfez Kocadağ