Cuma Namazı

Cuma Namazı

Ağu 21, 2009 5 Yazar: beytül ahzan

Cuma namazı İslamın en önemli içtimai ibadetlerindendir.Müslümanların bir araya gelerek İslam toplumunun sorunlarını tartışıp çözüm ürettiği toplumsal bir faaliyet ve ibadettir. Ayrıca cuma günü İslam bayramlarının en önemlileri arasındadır.

Cuma namazı İmam Mehdi’nin (a.f) gaybeti döneminde “tahyiri” vaciplerdendir.Yani mükellef cuma günü isterse öğlen namazı kılar, isterse öğlen namazı yerine cuma namazı kılar. Ama cuma namazı daha faziletlidir.Ama ihtiyat etmek isteyen biri için her ikisini de kılması daha uygundur.


Cuma namazı erkekler tarafından eda edilir; ama kadınlar da ona katılabilirler. İki cuma namazı arasındaki fasıla en az bir fersah (takriben altı km) olmalıdır. Cuma namazının kılınabilmesi için en az beş kişi lazımdır.Beş kişiden az olursa cuma namazı kılınmaz.

Yolcu cuma namazına katılabilir. Bu taktirde öğlen namazını kılmayabilir.Ama o beş kişiden biri yolcu olamaz.

Cuma namazının vakti güneşin  zevalinden başlar. Şahısın boyu (yere dikilen dik çubuk) iki adıma ulaşıncaya dek sürer.

CUMA NAMAZININ KILINIŞI

Cuma namazı iki rekâttır, aynen sabah namazı gibi kılınır. Şu farkla ki cuma namazında iki kunut vardır; birinci kunut birinci rekâtın rükûsundan önce okunur. İkinci kunut ise ikinci rekâtın rükûsundan sonra okunur.

Cuma namazının iki hutbesi vardır, namazın aslı gibi bu hutbelerde vaciptir ve cuma imamı tarafından yapılır. Bu iki hutbe olmadan cuma namazı gerçekleşmez.Bu iki hutbenin cuma namazından önce okunması vaciptir.

Müstehap ihtiyat gereği memumlar hutbeler anında imamın karşısında  oturarak yüzlerini kıbleden başka yere çevirmemelidir.

Memumların imamın hutbelerini dinlemesi vaciptir. Hutbeler anında konuşmak mekruhtur. Ama memumların konuşması, hutbelerin işitilmemesine ve faydasının yok olmasına neden olacaksa sükûnet lazımdır.

İki cuma arasındaki mesafe bir fersahtan az olmamalıdır.Eğer bu mesafeden daha az bir fasılayla iki cuma namazı kılınırsa her ikisi de batıldır. Ama eğer onlardan biri diğerinden önce namaza başlarsa sadece Tekbiretu’l-İhram’ı önce demiş olsa bile diğeri batıldır; namaz kılanlar ister daha az bir fasılada onlardan önce veya sonra cuma namazı kılındığını veya kılınmakta olduğunu bilsinler ister bilmesinler.Sıhhatin  ölçüsü namaza önce başlamaktır, hutbelere önce başlamak değil.Buna göre eğer cuma namazlarında biri hutbelere önce başlar ama diğeri hutbeye geç başlar ama önce bitirip namaza başlarsa, ikincisinin namazı sahih ve birincisinin namazı batıldır.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

 

“Tüm Boyutlarıyla Namazın Adabı”  kitabından alıntıdır

Yazar:Ebulfez Kocadağ

Cuma Namazı Farz Mı Vacip Mi?

Cuma Namazı, tüm Müslüman, yetişkin ve akli dengesi yerinde erkekler için farzdır. Camide kılınması vacip ama nerede olursa olsun mutlaka kılınması farzdır.

Cuma Namazı En Az Kaç Kişiyle Kılınır?

Cuma namazı tek kişiyle dahi kılabilir ama cemaatle birlikte kılınması daha sevap olduğundan, en az 5-6 kişiyle kılınması tavsiye olunur.

Caferiler İçin Cuma Namazı ile ilgili Bilgiler: