Gece Namazı

Yazar: beytül ahzan Tarih: 2 Ağustos 2009 39.3K kez okundu Füru Din 16 Yorum
Gece Namazı
4.6 (92%) 5 votesSEVABI: Cafer Sadık’tan (as) nakledilen bir hadiste,”Gece namazı Allah’ın hoşnutluğu ve meleklerin dostluğunu kazandırır. Peygamberin sünneti marifetin nuru, imamın hakikati, bedenin rahatlığı, şeytanın ise tedirginliği demektir.

Gece namazı mü’minin düşmanlara karşı silahı, amellerin kabul sebebi vebereketi, Melak’ul-Mevt ile insan arasında şefaatçi, kabir evinde ışık ve rahatlık ve sorgu meleklerine cevap, kabir evinde kıyamet gününe kadar arkadaş, kıyamet günü mü’min üzerinde gölgelik, başında taç, bedeninde elbise, önünde aydınlatıcı ışık, ateşle namaz kılan arasında perde, Allah’la namaz kılan arasında hüccet, amel terazisinde ağırlık, sırattan geçiş izni ve cennete geçiş için anahtardır.


KILINIŞ ŞEKLİ: Gece namazının vakti, gecenin yarısının(yatsı namazının bitim vaktin)den başlar, fecir doğuşu (ezan okunmasıyla) son bulur. Gece namazı on bir rekâttır. Sekiz rekâtı gece namazı niyeti edilerek ikişer rekât halinde sabah namazı şeklinde kılınır. İki rekâtı da Şef namazı niyeti edilerek kılınır. Geri kalan bir rekâtta vitir namazı niyeti edilerek kılınır.

Vitir namazının kunutunda şu dua okunur:
La ilahe illellah’ul-aliyyul-azim. Subhanallai rab’bis-seb’i ve rabb’il arazin’es-sebi vema fihinne vema beynehunne ve rabb’il-arşil-azim, ve’l hamdulillahil rabb’il alemin.


Daha sonra kırk bayan ve erkek mü’minin, ister ölmüş olsunlar, ister yaşayan, adlarını teker teker zikrederek haklarında istiğfar ve af dilenir.


Veya 70 defa:”Esteğfirullahe  rabbi ve etubu ileyh.” Veyahut, 300 defa ”El afv” denir.


Namazı bitirdikten sonra Hz. Zehra (as) tesbihi ve şükür secdesi müstehaptır…


——

(Kur’an ve Ehl-iBeyt Kaynaklı Dualar- Hürriyet Varol)


Yorum Bırak

 1. muhammed ali dedi ki:

  selam aleyküm. gece namazının başlangıcı gece 12 den sabah ezanını okumasına kadar mı devam eder. her iki rekatta kunut tutup selam veriliyor mu.

 2. zülfikar aslan dedi ki:

  tek takılı kaldığım konu vitir de kunut okuyacazmı ayrıca oturarak nasıl kılacağız ayınlatırsanız sevinirim allahın selamı üzerinize olsun

 3. Orcun dedi ki:

  Ben sunni meshebe göre büyüdüm yeni namaza başladım caferi meshebe göre kılıyorum. Ama sureleri bildiğim sureleri okuyorum ve rekat karıda evdekiler gibi kılıyorum el bağlamadan ve sağa sola slm vermeden bitiriyorum kabul olurmuş.

 4. yurdagül dedi ki:

  gece namazında vitir namazında kunutta rebbena atina…. duasını okusak olmuyormu

 5. ulfet dedi ki:

  kim hz Alini sevarsa man da onu sevärim

 6. ulfet dedi ki:

  ey türk dostlarim man azerbaycandan yaziram. Man ehli beyti(ä) seviram, sizde sevin.hörmetle ülfät

 7. ulfet dedi ki:

  man geca namazini seviram

 8. ulfet dedi ki:

  man ALLAH(CC)-U SEVIRAM. Ey insanlar.

 9. Ramazan POLAT dedi ki:

  Gecenin bu saatin de burayı geçmişte ve bu zaman da ziyaret eden tüm mümin ve muminatlara selam olsun. ALLAH tümünüzden ve tümümüz den razı olsun inşAllah.

 10. gülcan dedi ki:

  allah razı olsun

 11. beytül ahzan dedi ki:

  İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Gece namazı insanı yüzü güzel, huyu iyi ve güzel kokulu kılar, rızkı arttırır ve borcu öder, gamı giderir ve göze cila verir.”

 12. munevver dedi ki:

  allah razı olsun bei aydınlattınız çok sevinçliyim

 13. CAN dedi ki:

  ALLAHÜ TEALA BURUYOR GECE NAMAZLARI KILASA KABİR MİZARINDA KENARINDA 2000 MELEKLER NÖBET BEKLER VEDE
  DUA EDELER HEP FARZ EDELER VE SAHİT OLURLAR

 14. CAN dedi ki:

  ALLAHÜ TEALA ŞÖYLE BURUYOR GECE NAMAZLARI KILASA RUHLAR YERYÜZÜNDE DUALAR EDELER

  • Nevzat PİLAVCI dedi ki:

   İmanın Hakikatine eren ,Ehli beyti bilen , seven,onlara. Teslim olan mu’minlerden OLMAMIZ NİYAZİYLA tüm ehlibeyt dostları na Selamlar…