Gece Namazı

Gece Namazı

Ağu 2, 2009 16 Yazar: beytül ahzan


SEVABI: Cafer Sadık’tan (as) nakledilen bir hadiste,”Gece namazı Allah’ın hoşnutluğu ve meleklerin dostluğunu kazandırır. Peygamberin sünneti marifetin nuru, imamın hakikati, bedenin rahatlığı, şeytanın ise tedirginliği demektir.

Gece namazı mü’minin düşmanlara karşı silahı, amellerin kabul sebebi vebereketi, Melak’ul-Mevt ile insan arasında şefaatçi, kabir evinde ışık ve rahatlık ve sorgu meleklerine cevap, kabir evinde kıyamet gününe kadar arkadaş, kıyamet günü mü’min üzerinde gölgelik, başında taç, bedeninde elbise, önünde aydınlatıcı ışık, ateşle namaz kılan arasında perde, Allah’la namaz kılan arasında hüccet, amel terazisinde ağırlık, sırattan geçiş izni ve cennete geçiş için anahtardır.


KILINIŞ ŞEKLİ: Gece namazının vakti, gecenin yarısının(yatsı namazının bitim vaktin)den başlar, fecir doğuşu (ezan okunmasıyla) son bulur. Gece namazı on bir rekâttır. Sekiz rekâtı gece namazı niyeti edilerek ikişer rekât halinde sabah namazı şeklinde kılınır. İki rekâtı da Şef namazı niyeti edilerek kılınır. Geri kalan bir rekâtta vitir namazı niyeti edilerek kılınır.

Vitir namazının kunutunda şu dua okunur:
La ilahe illellah’ul-aliyyul-azim. Subhanallai rab’bis-seb’i ve rabb’il arazin’es-sebi vema fihinne vema beynehunne ve rabb’il-arşil-azim, ve’l hamdulillahil rabb’il alemin.


Daha sonra kırk bayan ve erkek mü’minin, ister ölmüş olsunlar, ister yaşayan, adlarını teker teker zikrederek haklarında istiğfar ve af dilenir.


Veya 70 defa:”Esteğfirullahe  rabbi ve etubu ileyh.” Veyahut, 300 defa ”El afv” denir.


Namazı bitirdikten sonra Hz. Zehra (as) tesbihi ve şükür secdesi müstehaptır…


——

(Kur’an ve Ehl-iBeyt Kaynaklı Dualar- Hürriyet Varol)