Namaz Kılarken Neden Farklı Fikirlere Dalarız?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 25 Mart 2010 5.3K kez okundu Füru Din 2 Yorum
Namaz Kılarken Neden Farklı Fikirlere Dalarız?
Bu yazıyı değerlendirin

Hemen hemen namaz kılan herkesin aklına bu soru gelmektedir. Namaza başlamadan aklımızda fikrimizde olmayan şeyler nedense namaza başlar başlamaz akın eder. Bazen bu fikirler bizi o kadar oyalar ki, namazın kaçıncı rekâtında dahi olduğumuzu unuturuz. Acaba bunun sebebi nedir? Bundan kurtulmanın yolu var mıdır?


Bunun sebebi namazın Allah katında çok özel bir ibadet olmasından kaynaklanmaktadır. Namaz dinin direğidir. Diğer ibadetlerin kabulü namazın kabulüne bağlıdır. Namazın kabul edilmemesi veya değerinin azalması için, şeytan ve dostları harekete geçer ve güncel yaşamda karşılaştığımız olayları ardı ardına zihnimize getirerek, namazımızın değerini azaltmaya ve huzurlu bir kalple namazımızı kılmaya engel olmaya çalışırlar.

Bu durumdan kurtulmanın yolu namaza daha çok önem vermekten geçer.

Namaz vakti girmeden 10-15 dakika önce namaza hazırlanmak, namazın önemini düşünerek kime karşı yöneldiğine dikkat etmek, namaz kılarken acele etmemek, namaz sonrası müstehapları yerine getirmek ve bu noktalara sürekli önem vermek, zihnimizi namazda kontrol edebilmemize yardımcı olur.

Allah namaz kılanların yardımcısı olsun! Amin!


Yorum Bırak

  1. Doğuş dedi ki:

    Allah sizlerden razı olsun.Bu soruyu hep kendi kendime sormuşdum.Şükür ki bu sitede okudum teşekkürler…

  2. derya dedi ki:

    tesekkur edirem.sag olun ki bele seyler yazmisiniz.