“Namaz” Nimete Şükretmektir

“Namaz” Nimete Şükretmektir

Eyl 9, 2009 0 Yazar: beytül ahzan

İnsan, muhabbet gördüğü birine adeta esir olur.

İnsan, bir nimet elde eder ve birinden iyilik görürse, buna karşılık teşekkür eder.

Birisi, bize herhangi bir şey bağışlar ve hakkımızda ihsanda bulunursa, hem dilimizle, hem de davranışımızla ona teşekkür ederiz.

Biz Allah’ın kullarıyız.O’nun nimetleri arasında gark olmuş bir durumdayız.O halde her nefeste bir nimet değil, yüzlerce nimet vardır ve bu nimetlere bir değil, binlerce şükür lazımdır.

Birazcık basiret gözümüzü açıp Allah’ın kendi hakkımızdaki lütuf ve ihsanını görürsek, ister istemez O’na şükredeceğiz.

Namaz, Allah’ın hadsiz hesapsız nimetlerine karşılık şükretmek için bir vesiledir.

Allah bize varlık bahşettti, maddi ve manevi yaşantımız için gerekli olan her şeyi bize verdi.Akıl, zekâ ve is’tidat verdi bizlere.

Saadete ermemiz için yağmur damlalarını, ağaçların yapraklarını, denizdeki balıkları, gökteki kuşları, güneş ışığını, akıl hidayetini, masum Ehlibeyt İmamlarının sevgi ve velayetini ve de vicdan hidayeti bizlere bağışladı.O’nu daha iyi tanımamız için uygun azaları, yararlı vücur güçlerini, şefkatli eğiticileri ve de tabiatı bizim ihtiyarımızda bıraktı.

Dudaklarımız yumuşak olmasaydı konuşamazdık.

Eğer baş parmağımız olmasaydı, yakamızı bile düğmeleyemezdik.

Sular tuzlu veya acı olsaydı, ağaçlar yeşermezdi.

Yerçekimi olmasaydı, güneşle aramızdaki mesafe daha az olsaydı, doğarken emmek nedir bilmeseydik, konuşamasaydık, gözlerimiz görmeseydi ve eğer aklımız olmasaydı ve de Kur’an’ın tabirince, saymakla bitmeyen ilahi nimetler olmasaydı ne yapardık??

Bunca nimetin karşısında şükretmek gerekli değil midir?

Allah’ın bunca nimetleri içinde kaybolan insanın, bu nimetlerin sahibinin huzurunda şükretmemesi insafa sığar mı, kadir-kıymet bilmezlik değil midir?

Namaz, her şeyimizi kendisine borçlu olduğumuz, bize nimet veren Allah’a şükretmektir.

Tabii ki bu şükretmemizin yararı Allah’a değil bize dokunur ve marifetimizi gösterir. Bir öğrenci kendi öğretmenine teşekkür ederse, bu onun olgun düşünceli olduğunu gösterir ve teşekkürünün de öğretmenine hiç bir yararı dokunmaz.

Bir ömür Allah’ın nimetleri sofrasında oturup birkez dahi bu yüce Allah’ın huzurunda, onca nimetlere karşılık ibadet amacıyla alnını yere koymayan ve şükür secdesi etmeyenler gaflettedirler.

——

“Muhsin Kıraati”nin “Namazın Hikmeti” adlı kitabından alıntıdır.

Sayfa:39