Aşkı Ararsan Birgün

Aşkı Ararsan Birgün

Ara 19, 2009 1 Yazar: beytül ahzan

İçinden geçenleri anlatmaya çalıştıysa da kelimeler boğazına düğümlenmiş ve anlatamamıştı. En yakın arkadaşı ısrarla soruyordu. Ne olduğunu. Genç kız yutkundu. Gözlerinden iri taneli damlalar düşüyordu.

“Beni aldatıyormuş” diye haykırdı. Ses koridorda yankılandı. Hıçkırıkları kızı boğuyordu. Arkadaşına yaslandı. Şimdi o arkadaşın omzu diğerinin gözyaşıyla ıslanıyordu. Dost dediğimiz de bu değil miydi zaten???…

Hasret sevgilisini bir kızla sarmaş dolaş görmüştü. Çok sevdiği, her şeyden sakındığı biricik sevgilisi, Hasret’in affedemeyeceği bir hata yapmıştı: “Aldatmak!”…

Hasret onları kol kola gördüğünde dünyası başına yıkılmış; içindeki aşk ateşi bir anda sönüp küle dönmüştü. Şimdi ise dert ortağının yanındaydı.

Hasret kendisine çok kızıyordu. Oldukça bağlanmıştı o delikanlıya. Peki, ne olmuştu ? Her bir araya geldiklerinde birbirlerinin kulağına fısıldanan seni seviyorum  sözcüklerine. Bir anda hepsi uçup gitmiş miydi? Sevgi tükenmiş, aşk bitmiş ve yerini aldatma mı almıştı?

Gençliğin toz pembe dünyası, kararmış griye dönmüştü. Aşk…. Bu olanların tek sebebi aşk mıydı? Aşk…

Hasret bağırmaya başlamıştı ” Nefret ediyorum ondan, alçak, nasıl da kandırdı beni! Halbuki ben onu ne çok sevmiştim.”

Hasret sakinleşemiyordu elinde olsa Bora’yı öldürebilirdi. Yasemin arkadaşına baktı şefkatle. Gözleri hüzün ve mutluluk doluydu. Evet bu iki zıt düşünce bir çift ela gözde belirivermişti. Arkadaşının ellerini tutup ” Sakin ol” dedi. Sadece sakin ol. Hasret başını kaldırıp büyük bir sevgiyle karşıladı arkadaşının bakışlarını.

Birbilerine sarıldılar ve ikisinin de gözlerinden birer damla yaş yuvarlandı yanaklarına.

Yasemin söze başladı ilk önce:

-Unutacaksın Allah’ın izniyle, bu kadar üzülmek yeter. Aşkı yanlış yerde aradığını ikimiz de gördük. Aşk; Bora’nın aklında ya da yüreğinde değilmiş. Aşk mukaddestir Hasret bilirsin. Herkes aşkı hak etmez. Onu bir tek layık olana vereceksin ki değeri bilinsin. Senin aşkının değerini kim bilebilir ki bu insan topluluğunda, kim senin ihtiyaçlarına cevap vrerbilir, kim sana her istediğini verebilir? Kim bu kadar kusursuz olabilir? Şimdi sil gözyaşlarını ve söylediklerimi düşün. O Allah’ın belası Bora’yı da sil at , anlaştık mı?

Hasret, düşünceli düşünceli sildi gözlerini.

-Aslında haklısın Yasemin, dedi.

Aşk…

Aşık olunması gereken biri varsa o da o büyük seni ve kainatı yoktan var eden Allah’tır. Eğer aşkı aramaya karar verirsen birgün, bunu karşı cinsin kalbinde aramak kadar uzağa gitme ! Şüphesiz O sana her şeyden yakın.

Aşk mukaddes bir duygudur.Nereye giderse peşinde sürüklediği şey acı ya da hüzün değil; mutluluk olmalı.

Sen birine acı çekmek için mi aşık oluyor yoksa?!

Aşk asla sana acı çek demez. Eğer aşıksan zaten mutluluk senin hayatına atıvermiştir kendini. Gözlerine her bakıldığında ışıl ışıl, pırıl pırıldır o gözler. Neden? Çünkü maşuğun izleridir bunlar.

Şimdi söyle bakalım neredeymiş aşk?

Karşı cinsin yüreğinde mi?

Her şeye gücü yeten Allah’ta mı?


Kübra Aydın