Medeniyet Dediğin Tek Dişi Kalmış Canavar!

Yazar: beytül ahzan Tarih: 27 Ekim 2009 3.4K kez okundu Genç Kalemler 2 Yorum
Medeniyet Dediğin Tek Dişi Kalmış Canavar!
Bu yazıyı değerlendirin


Haftanın ikinci günü.Bir okul sabahı. İlk ders ise Tarih. Öğrenciler sınıfta öğretmeni bekliyorlardı. Zil çaldı. Öğretmen geldi. Ders başladı. Konu geçen haftadan kalan “Türk kadının tarihteki yeri”….


Derse pek fazla hazırlıklı gelen öğrenci yoktu.Zaten genel olarak öğrenciler tarih dersini de sevmiyorlardı.Öğretmen konu hakkında sorular soruyordu. Kalkanlar ya yarım yamalak cevaplar veriyor ya da “bilmiyorum” deyip oturuyorlardı.

Kitapta şöyle bir paragraf vardı: “İslamiyetin kabulü ile Türk toplum yapısında kadınlar, sahip oldukları haklarının çoğunu kaybettiler. Erkeğin birden çok kadınla evlenebilmesi ve dilediği zaman eşini boşayabilmesi kız çocuklarının mirastan yarım hisse alması, mahkemede iki kadının şahitliğinin bir erkeğin şahitliğine eşit olması, erkekle kadın arasında hukuk yönünden olduğu kadar, yaşama koşulları bakımından da görülen farklılıklardı. Bu durum Cumhuriyet Dönemine kadar devam etti. Medeni Kanunun Kabulu ile kadınlar toplumsal yaşamda çok geniş haklara sahip oldular.”

Öğretmen bir kız öğrenciyi kaldırdı.

Öğrenci:

-“Hocam Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile eğitimde birlik sağlandı. Kızlarla erkeklere aynı ortamda okuma hakkı verdiler.”

En arkada bir kız öğrenci oturuyordu.Ne dersle ne de okulla pek ilgisi yoktu. Ama bugünkü konu oldukça dikkatini çekmişti.

Paragrafı okuyunca beyninde şimşekler çaktı. “Bu ne biçim ders, bu nasıl konu?” diye söyleniyordu.

[Kız başörtülüydü. Sınıfında 15 erkek vardı.Bu durum onu çok rahatsız ediyordu.]

Kız o an yerinden kalkıp avazı çıktığı kadar bağırmak istiyordu. “Öğretmen kaldırsın da ben de fikrimi söyleyeyim” diye geçiriyordu içinden.

“Ne biçim bir toplum olduk. Çağ ne hale geldi. İslamiyet kadınların haklarını elinden almış?? Ne saçmalık Rabbim! Bu Allah’a karşı gelmek değil de nedir? (Haşa) Siz Allah’tan Alemlerin Rabbin’den çok mu biliyorsunuz insan haklarını? Eğitim diye kızları erkeklerle bir araya getirdiler. Kadınları evlerinden çıkardılar. Erkekle-kadın arasındaki “Haya” perdesini kaldırdılar. Bunun da adı oldu; devrim, bunun da  adı oldu yenilik, çağdaşlık, medeniyet!Bir de oturmuşuz sınıflarda “İslamiyet kadının haklarını kısıtlıyor” dersi alıyoruz. Bu mu eğitim anlayışı? Eğer eğitim buysa ben cahil kalmak istiyorum, eğer eğitim buysa ben evimde oturmak istiyorum.Okul diye geldiğim yerden utanıyorum.Her sabah kapıdan girerken başörtümü açıyorum. Bu da oluyor “okuyorum”!!! Ben okumuyorum ki günaha giriyorum. Gururla taktığım başörtüm bir okulun önünde eğiliyor. İki dersin önünde diz çöküyor. Okuyacağım diye başörtüm yenik düşüyor.

Bunu kim yaptı biliyor musunuz? bunu hak-hukuk diye siz yaptınız? Örtümü ayaklar altına aldınız. Kaç öğrenci gördüm başörtüsü yüzünden üniversite kapısından dönen, kaç öğrenci gördüm başörtüsünü okulun bahçesinde bağladı diye ihtar alan. İştebu mu eğitim, bu mu medeniyet?? Allah’ın emrine uydu diye eğitimden men etmek mi eğitmek? kim verecel bunun cevabını? Kimse vermeyecek, kimse veremeyecek… Ama Allah görüyor ya cevap bir tek mahşerde O’na verilecek….!”

Bu cümleleri sarf etmeyi ne kadar da istiyordu. Ama söylemezdi ki.. Onun bunları söylemeye hakkı yoktu. Eğer söylerse sınıfta kaos yaşanacaktı. Bu düşünceler diğerlerine göre çağ dışıydı.

Şu an ki insanlığa göre çağda neyse artık… Anlamsız, yorumsuz!

Çağa uymak dedikleri de bir takım saçmalıkları taklitten daha ileriye gitmez. İşte günümüz çağı…

İnsanların yaşadığı ama insanlıkla ilintisi olmayan bir çağ!

Kurbanın olayım ağam gel artık… Gel de kurtar bizi…

Edrikni ya mehdi..!

Yerin, göğün ve ikisinin arasındakilerin sahibi yüce Yaradan İmam Mehdi’nin zuhurunu acil etsin….!

Kübra Aydın


Yorum Bırak

  1. hatice dedi ki:

              cook  duygulandim yurekten yazdigin cok belli allak kalbine gore versin

  2. hazal dedi ki:

    “Eğer eğitim buysa ben cahil kalmak istiyorum, eğer eğitim buysa ben evimde oturmak istiyorum.Okul diye geldiğim yerden utanıyorum.”

    🙁 🙁 çok güzel