Mutluluk Nerede?

Mutluluk Nerede?

Tem 4, 2009 0 Yazar: beytül ahzan


Umutsuzluk, mutsuzluk….
Kime dönüp baksam hep bir mutsuzluk ifadesi görüyorum suratlarda.Kendim de farksız  değildim . Ama şükürler olsun ki ben hayatta insanları mutsuz olmağa sürükleyecek saçma olayların olmadığını anladım.

Herkes sorunun nereden kaynaklandığını bilmediğini söylüyor.Hani eğer sorunun ne olduğunu bilirsem ona göre çareler üretirim havasındalar.Bu durum şuan bana o kadar saçma geliyor ki…

İnsanlar neyi aradıklarını bilmiyorlar.Aslında insanlardaki bu durumun sebebi ruhlarındaki, kalplerindeki boşluktan, eksiklikten ileri geliyor.Ve bilmiyorlar ki bu eksiklik öyle bir eksikliktir ki O istemeğince yeri doldurulmaz.

İnsan şunun boşluğunu yaşamakta”ALLAH’ ın” Her ne kadar konuşurken sarfettiği kelimelerin içerisinde “Allah” kelimesini duysanız da insanlar onu tanımıyor.Sadece bu kelime dilimize yerleşmiş. Allah’ ı  bulmak bu kadar zor mu ? Gerçekten merak ediyorum. Rabb kendini bu kadar gözler önüne sermişken insanlar Rabb’ i  görmemek için kendini körlüğe vurmuş.Hepimiz Allah’ ın kulu değil miyiz ? Sorsanız evet öyleyiz. Ama  sadece dilde ….

Neden Allah’ a yönelip mutlu ve huzurlu olmak varken insanlar stres halinde mutsuz olmağı ister? Ben bunu anlamıyorum.

Yüce Allah Rad Suresi,  28. ayette Şöyle buyuruyor:
“Kalpler ancak Allah’ ı anmakla yatışır.

Evet öyle insan ruhunda Allah’ ı hissetmedi mi hep mutsuz olur.Her ne kadar suratında bir gülümseme olsa da gerçek, içten ve samimi değildir.
Allah’ ın istediği yoldan gitmek onun emir ve yasaklarına uymak insanı rahatlatır.İnsana eşsiz bir huzur verir.

Ne diyorlar biliyor musunuz ? Yok vurdumduymaz ol, yok bencil ol.Evet sahte mutlulukların altında bu sebepler yatıyor.Halbuki islami görüşte bencil olmak gibi bir kavram yok. Tam tersine bencillik yerine; müslüman kardeşini düşünmelisin.

Kul olarak kendi üzerine düşen görevi yapıp, gerisini de yüce Allah’ a tevekkül ettin mi bundan daha büyük bir mutluluk olmaz.

Eğer ki Allah’ ın istediği yoldan gidip de hala mutluluğu yakalamayan insanlar varsa problem onların iman gücünün zayıflığından kaynaklanmaktadır.
Önemli olan yürekten Allah’ı hissedip bunu gerçek hayata geçirmek.Unutmayın geçici bir dünyadayız Sınav dünyasında….

Yaşayacağımız ömür ne kadar ki… Hadi 100 yıl olsun. Ne farkeder??? 100 yılı edebiyete satmak gibi saçmalık ve onun kadar büyük bir gaflet olur mu ??
Bu dünyadaki sayılı günleriniz öbür dünyanıza hazırladığınız rızklardır.

Yazımı  güzel bir dua ile bitirmek istiyorum…
Allah’ım sen bizi hidayet et!!!….

KÜBRA AYDIN