Unutulmuş Bir Dünya

Unutulmuş Bir Dünya

Ağu 11, 2009 0 Yazar: beytül ahzan

İnsanların dünyaya geliş sebebini unutmuş olduğu bir çağda yaşıyoruz.İnsanlara dünyaya niye geldin sorulunca bunu bariz bir şekilde anlayabiliyoruz.Kimi eğlenmeye gelmiş, kimi acı çekmeye gelmiş, kimi Allah istedi diye gelmiş vs… Yorumlar böyle böyle uzayıp gidiyor. Kimi insanlar da hayatlarını , yalan dünya, kötü dünya olarak değerlendiriyor. allah2ın kulu olarak sorun bunu kendinize niye dünyaya geldiniz?

Bu dünya geçicidir. Ve bizde bu geçici dünyanın ölümlü insanlarıyız.Günümüz insanları sanki bu dünyada sonsuza dek yaşayacakmış gibi!

Nehcül Belağa kitabında Hz. Ali’nin  bu konu üzerinde durduğunu görürüz. Bu dünyaya ebedi olarak yaşayacağımız ahiret hayatımıza rızk toplamak için geldik.Belki yeryüzünde sorsanız bu cümleyi söyleyebilecek insan yok gibi. (istisnalar yok değil) Allah bu dünyaya kullarını sınav etmek için gönderdi. Fakat kendini kul sıfatından çıkaran insanoğlu; karşılaştığı her zorlukta isyana yöneliyor.Halbuki her şeyi veren yüce Allah değil midir? Evet, öyledir fakat bunun farkında olan yok.Yazık olmuş!!!

İnsanların atladığı şöyle bir konu var. Rabb bazı durumlarda tercihi kulunun eline bırakmıştır.Yani başımıza gelen bazı olaylar veya sıkıntılar, bizden kaynaklanmaktadır. Bu durumda neden insanoğlu isyana yöneliyor ki? İşte insanoğlu bunu atlıyor. Yüce Allah bizlere koskocaman kuran-ı Kerim indirmiş ve orada her şeyi açıkça insanlara anlatmıştır. Halbuki insanlar Allah’tan geldiğimizi ve Allah’a döneceğimizi hatırlayıp  Kuran-ı Kerim’i okusalar , çok faydalı olur.

İnsanlar ahiret hayatını çok boşlamış.Göz göre göre yapılan günahlar , Allah’a başkaldırılar… Peki insanoğlu öldüğünde Rabb’a ne cevap verecek, bunu hiç düşünmüyor mu?

Eğer düşünseydi şu anda bu hallerde olmazdı zaten. İnsanlar kendilerini yaratandan korkmaz olmuşlar.

Şeytan her daim yanımızda. Hükmeder olmuş beyinlere. Ama yazık ki şeytana uyup Allah’ı üzüyoruz.Rabb bize bu kadar yakınken, Rabb bizi bu kadar severken  biz neden O’nu üzüyoruz?

Dünya üzerinde hemen hemen her nokta günahların izini taşımakta. İnsanda bunlara göz yummakta!!

Örnek alınması gereken o kadar insan varken; insanlar kötüleri tercih ediyor.Hz. Muhammed (saa) , Hz. Ali (as) , Hz. Hasan (as), Hz. Fatıma (sa), Hz. Zeynep (sa) …. (Allah’ın selamı onların üzerine olsun ) gibi önümüzde müthiş örnekler varken insanlar bunlara karşı olanları örnek alıyor. Her daim  günah işleyen haram yiyen, Allah’ı unutan….

Kalpler kararmış, beyinlere şeytan yerleşmiş… Gözlerini açıp da bu durumu gören yok. Gören olsa da “Allah Rızası” için uyaran yok. İnsanlar bencil , vurdumduymaz, kör olmuş. Kendimi kurtarayım diye diğer insanları tehlikeye atıyor. Halbuki bu yanlış; bizim dinimizde böyle bir şey yok.Kendin için ne istiyorsan kardeşin için de onu istemelisin.Onun kötülüğünü görmezden gelemezsin. Alacağın cevap ne olursa olsun iyiliği emredip, kötülükten sakındırma yoluna gitmelisin.

Dünya hali böyle olunca; kötülük de ortalıkta cirit atıyor. Allah lafı klişeleşmiş dillerde.Sırf laf olsun diye . Ama unutulmamalıdır ki bu dünya geçici, ahiret ebediyettir.

Cennet-cehennem vardır.Bunlar göz ardı edilmemelidir.

Allah’ın selamı Hz. Muhammed’in (saa) ve onun pak Ehlibeyt’ine (as)  olsun….

Allah cümlemizi hidayet etsin…..

KÜBRA AYDIN