Adet Görürken Namaz Kılma – Oruç Tutmak Caiz Midir?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 25 Eylül 2017 3.5K kez okundu Genel Yorum Yok
Adet Görürken Namaz Kılma – Oruç Tutmak Caiz Midir?
Bu yazıyı değerlendirin

Kadınların özel dönemleri olarak bildiğimiz adet ya da daha teknik adıyla regl dönemlerinde herhangi bir ibadette bulunmaları dinimizce caiz değildir. Adetliyken namaz kılınmaz ve kadınların regl dönemlerine denk gelen farzlarına ait ibadetlerinin , regl bitiminde kazasının yapılması gerekmektedir.

Adet döneminde hem boy abdesti bozulacağı hem de namaz abdesti zaten alınamayacağı için, bu özel günlerden geçen bir kadının adeti bitene dek namaz ve oruç gibi ibadetleri yapmaması gerekmektedir. Zaten abdesti tutmayacağından ibadeti yapsa bile fayda göremeyecektir. Ancak regli bittikten sonra, gusül abdestini güzelce alıp temizlenip, diğer günlük farzlarını yerine getirdikten sonra adet günlerinde yerine getiremediği namazların borcunu, kaza namazı kılarak aynı ay içerisinde tamamlayabilir. Bir önceki aya ait kaza namazının, namaz kılmasına tümden engel oluşturacak geçerli bir sebebi olmadığı sürece bir sonraki ay hali görmeden sonraki döneme kesinlikle bırakılmaması gerekmektedir.


Adet göreceğiniz tarih, kandil , kadir gecesi gibi özel bir güne denk geliyorsa ve o günde bilhassa ibadet etmek istiyorsanız, reglinizin zamanından önce gelip adet döneminizin bitmesi için adet söktürücü bir takım maddeler kullanabilirsiniz. Bu maddelerin kullanımı bitkisel kürler oldukları için caizdir. İlgilenenler adet söktürücü doğal tariflere buradan ulaşabilirler.

Adet Döneminde Namaz Kılmakla İlgili Yaygın ve Yanlış İnanışlar:

Nedense halk arasında çıkmış ve yayılmış ve ne yazık ki oldukça fazla kişi tarafından inanılan, adetliyken abdest alınıp yarım saat içerisinde kılının namazın kabul olduğuna dair bir inanış söz konusu lakin. Regliyken namaz kılmakla ilgili şu yazıya da bakacak olursanız, bu inanışta hiç bir doğruluk payı yoktur.

Ay hali sona erip üstüne temizlenip gusül abdesti alınana kadar, kadınların namaz kılmaları, oruç tutmaları mümkün değildir.

Adetliyken Helalimle Münasebete Girebilir Miyim?

Eşinizle ay hali dönemindeyken herhangi bir cinsi münasebete girmeniz de caiz değildir. Helaliniz ile bu tip münasebetleri keyif almak amacıyla yapmakta bir ziyan olmamasına rağmen, normal şartlar altında üreme amacıyla yapılan bu tip aktiviteler, adet döneminde üreme işine hizmet etmediği için caiz sayılmayacaktır.

Ayrıca İslam temizlik dinidir. Hijyenik olmayan bu tip girişimlerden de uzak durmalısınız.

Adet döneminde Oruç Tutabilir Miyim?

Maalesef ay halindeki kadınlar oruç da tutamazlar ancak bilhassa Ramazan ayına denk gelen adet günlerinde tutulamayan oruçların hepsinin borç hanenize yazıldığını unutmayınız. Mutlaka zamanı gelince kaza orucunuzu tutmalısınız.

Oruca niyetli olduğunuz gün ortasında regl kanamanız gelecek olursa, orucunuzu sonlandırabilir, yemeye içmeye dönebilirsiniz.


Yorum Bırak