ANNE OLMAK…

Yazar: İlker Öğütçü Tarih: 17 Mayıs 2017 206 kez okundu ayet, Genel 2 Yorum
Bu yazıyı değerlendirin

Dünyada ortalama 6 milyar insan yaşıyor peki ne anlama geliyor bu…

Bir düşünün 6 milyar farklı beyin ve düşünce , yüz binlerce farklı inanç farklı fikir kısacası her konunda hemen hemen ayrışmış bir topluluktan oluşurken bir konu var ki anne !! her inancın ortak değeri annelerimiz . Dinimizde de söylendiği gibi zaten Cennet Anaların ayakları altındadır. Bu söz ile, anaya saygı, kadına saygı ve sevginin ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz.

Ne güzel şeydir anne diyebilmek halen diyebilecek bir annemiz olması ne güzel.

Anne karnında başlayan ve tükenen bir ömür, bakıldığında bu kadar basit görünen bu yaşam şekli aslında ortalama bir hanım kardeşimizin anne olma yaşını 20 olarak hesap edersek. Küçük bir hesabın içine girelim bir çocuğun kendi  ayakları üzerinde durabilme yaşı 8 olsun ve 20 yaşındaki annemizin 8 yılını bir inceleyelim. Şimdi yaş ortalaması 30- 35 arası olan kardeşlerim bu söyleyeceklerimi daha iyi anlayacaklar genç kardeşlerim içinde ileri dönük bir fikir sahibi olacaklarını temenni ediyorum daha fazla uzatmadan başlayayım kulak verin kalemime EHLİ-BEYT.ORG  misafirleri.

Hayatını adamak en güzel yaşında! Sana muhtaç birini yaratanın lütfuyla dünyaya getirmek sonrası mı; Artık öyle  her istediğini her zaman yiyemezsin sonra gidemezsin her istediğin yere uykumu dedin! yok öyle ben uyursam sende uyursun uyanınca uyanmak koşuluyla tabi sonra hastalanmak öyle her ilacı içeyim demekte yok. Bak artık büyüdüm kendim bir yerlere emekleyerek gitmeye çalışıyorum ve bana nerden kötülük geleceğini bilmiyorum sakın peşimden ayrılma.

Artık konuşuyorum ve bu senin çok hoşuna gidiyor daha 8 aylıkken ağzıma ezber ediyorum bu kelimeyi ANNE.

O kadar çabuk geçtiki anne zaman ben büyüdüm büyürken sen yaşlandın ve bazen kendi çocuklarımdan sana zaman ayıramıyorum baksana bulaşık ütü okul ders derken akşam oluyor ve ben kendim için bile bir şeyler yapamıyorum affet beni anne biliyorum bazen telefon bile açamıyorum soramıyorum seni.

Ve sonrası bir ömrü sana adayan Anne artık ebediyete gitmiştir ve bu dünyada kalan mirası evlatlarıdır . ALLAH HEPİMİZE HAYIRLI BİRER EVLAT OLABİLMEYİ

NASİP ETSİN.

Annelik ve Annelerle İlgili Ayetler ve Hadisi Şerifler:

Anne olmak o kadar kutsaldır ki kutsal kitabımız Kuranı Kerim’de de bir çok ayette annelik ile ilgili konular geçmiştir.

“Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır.Onun (memeden) ayrılmasıda 2 sene içinde olmuşdur onun için biz insana bana ve ana babana şükret dönüş banadır diye nasihat verdik.

(Lokman Suresi Ayet,14)”

O; Kuranı Kerimde aynı zamanda şöyle de buyurmuştur:

Rabbin ondan başkasına ibadet etmemenizi ve anne babaya iyilik etmenizi emretmiştir. İkisinden birisi yahut her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara öf bile deme; onları azarlama onlara güzel söz söyle; onlara rahmet ve şefkat dolu tevazu kanadını ger. Onlara alçak gönüllü ve şefkatli davran ve onlar hakkında dua edip şöyle de: Ey Rabbim, bunlar küçükken beni nasıl yetiştirip büyüttülerse, sen de onlara merhamet et, acı.”

 

” “Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır. Onun (memeden) ayrılmasıda iki yıl içinde olmuştur onun için biz insana bana ve ana baba şükret dönüş banadır diye öğüt verdik.”


Yorum Bırak

  1. ilos dedi ki:

    Agladım😭😖

  2. ilos dedi ki:

    Harika bir yazı çok anlamlı