Cilt Bakımı Yapmanın Dinimizdeki Yeri

Eyl 13, 2017 0 Yazar: beytül ahzan

Cilt bakımı yapmak günah mı sorusu, makyaj yapmanın caiz olup olmadığı sorunsalından sonra İslam alemindeki akla gelen sorulardan bir tanesidir. Cilt bakımı yaptırmak, süslenmek ve helalinden başkasına olduğundan farklı güzel gözükmek amacıyla yapılan bir uygulamadan ziyade, uzun vadede sağlık sorunlarına dahi dönüşebilecek cilt hastalıkları v.b. sorunları önleyici bir işlem olduğundan caizdir.

Lüks Tüketime Girmeden Cilt Bakımı Yapmak

Üstelik cilt bakımı yapmak için kozmetik firmalarından pek çok ürün alabileceğiniz gibi, lüks tüketim yapmanın haramından, günahından çekiniyorsanız şayet o zaman onun yerine ev yapımı cilt bakım maskelerinden kullanabilirsiniz. Cilt bakımı tek bir kuruş harcanmadan, cilt sağlığı ve güzelliği, duru ve pürüzsün bir cilt sahibi olmak amacıyla yapılan kimseye zararı olmayan bir işlemdir. Eğer siz de hiç para harcamadan cilt bakımı yapmak istiyorsanız, cilt bakımı https://guzelliksirlarim.org/evde-dogal-cilt-bakimi-nasil-yapilir/ sitesindeki cilt bakım maskeleri yazısına göz atabilirsiniz. Bu sitede cilt bakımı ile ilgili ücretsiz yapabileceğiniz en güzel tariflere ulaşarak, aile bütçenize hiç bir zeval vermeden bakımınızı yapabilir, cilt sağlığınızı sağlayabilirsiniz. Böylece herhangi bir şekilde harama da bulaşmamış olursunuz.

cilt bakımı

Makyaj Yapmak Caiz Değilse Cilt Bakımı Nasıl Günah Olmuyor?

Makyaj ve cilt bakımı birbirine karıştırılmaması gereken tamamen 2 farklı işlemdir. Makyaj, doğal olmayan kozmetik ürünleri ile boyanma işlemidir. Üstelik çoğu zaman Allah’ın bize verdiği organları beğenmemek, onları olduğundan daha güzel göstermeye çalışmak ile ilgilidir. Kadınların önemli bir kısmı makyajı diğer kadınlara daha güzel gözükebilmek için yapmaktadır. Diğer kadınlara hava atarak onları aşağılamak ya da kendilerini kötü hissetmelerini sağlamak günahtır. Ayrıca helali olmayan erkeklerin dikkatini çekecek ve nefislerini uyandıracak nitelikteki girişimler de günah olduğundan makyaj günah sayılırken, cilt sağlığı için yapılan cilt bakımları, sadece cildin daha sağlıklı olmasına sebep olmasa da, cildi güzelleştirip hanımların daha güzel bir yüze sahip olmalarına vesile de olsa, davetkar şekilde değil de daha doğal şekilde güzelleştirdiği için yapılmasında bir sakınca yoktur.

Cilt bakımı sağlıktır, doğal güzelliktir, bebek gibi bir cilde sahip olan hanımlar daha mutlu ve pozitif olacaklarından, etraflarına da bunu yansıtacaklar, ailelerini de daha mutlu edeceklerdir. Hiç kimse için sakıncası olmayan, herkesi mutlu edecek bir uygulama olan cilt bakımı yapmak ya da hanımların başka hanımlara cilt bakımı yaptırması tamamen caizdir. Ev yapımı doğal cilt bakım maskelerini tercih etmeyi unutmayın!