Duaların İsteklerin Kabul Olması İçin Okunacak Dua Dilek Duası

Yazar: beytül ahzan Tarih: 6 Eylül 2017 150.7K kez okundu Dua, Genel 126 Yorum
Duaların İsteklerin Kabul Olması İçin Okunacak Dua Dilek Duası
4.2 (83.4%) 347 votes
duaların isteklerin kabul olması için dua

Dilek ve Hacet duası

Dualarımızın yani Rabbimizinden isteklerimizin kabul olması için okunan dualara, dilek duası ya da hacet duası adı verilmektedir. İstekler için okunan bu dualar ile, kul ile Allah arasında büyük br bağ oluşur ve kul, yaratıcısından bu dualar ile pek çok farklı şey dileyebilir. Kimileri dünyevi mala mülke ya da fani dünyadaki amaçlara hiç kıymet vermez ve Allahu Teala’ya ancak kendisiyle karşılaştığı zaman onu utandırmamasını, ona cennet bahçelerinden bir bahçe vermesini diler, kimisi de sahip olmak istediği herhangi bir fani amaç uğruna hacet duasını okur. Fani şeyler demek illa aç gözlülük, mal mülk düşkünlüğü de demek değildir. Pek çok hayırlı şey için de dilek duası okunabilir ya da yalnızca farklı konulardaki duaların kabul olması için bile bu istek duası okunabilir.

Duaların Kabul Olması İçin Okunacak Dilek Duasını Neler İçin Okuyabilirim

Pek çok kişinin aklına Allah’dan mal mülk zenginlik istemek gelebileceği gibi, aslında bu duaları en içten okuyarak, rabbinden en çok yardım dileyen kişiler hastalardır. Hastalıklarının geçmesini ya da geçmeyecekse bir an önce yaradanın yanına gitmeyi dilerler. Ama her şeyden önce nefes, can tatlı, Elbette ki şifa dilerler. Ayrıca hastalık dışında da daha pek çok şey için; mutluluk hissiyatı için, huzur duygusunu hissetmek için, bir evlat sahibi olmak için, kimsenin hakkına el uzatmadan alın teri ve helaliyle bir mal mülk sahibi olmak için v.b. pek çok farklı konuda da isteklerin kabul olması için dualar okunabilir.


Duaların kabul olup olmayacağı unutulmamalıdır ki yalnızca Yüce Allah c.c’in kararına kalmıştır. Dilek ve hacetlerimizin sonuçlarının hayır mı olacağı şer mi olacağı yalnızca O’nun tarafından bilinir o yüzden her ne diliyor olursak olalım, Allah’dan önce hakkımızda en hayırlısı neyse onun olmasını diledikten sonra, ettiğimiz duaların kabulü için yakaralım.

Duaların Kabulu İçin Okuyabileceğimiz Dua

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de hacet duası olarak okunan pek çok farklı dua mevcut olmakla birlilte, isteklerin kabul olması, Allah’ın hayırlısıyla arzularımızı yerine getirmesi için sıklıkla okunan pek hayırlı bir dua vardır. Üstelik oldukça da kısa olan bu hacet duasını, ezberlemek de gayet kolay olacağından, her namazdan sonra bile, hiç olmazsa namazımızın kabul olması, ibadetlerimizin kabul olması için bile okuyabiliriz.

Dilek Duası Arapça Okunuşu:

Arapçası; Lâ ilâhe illallahül-halimül-kerimü. Sübhânellahi Rabbil-‘arşil-‘azîm. El-Hamdü lillahi Rabbil-‘âlemîn. Es’elüke mûcibâti rahmetike. Ve’azâime mağfiretike. Vel-ganîmete min külli birrin. Ves-selâmete min külli ismin. Lâ teda’lî zenben illâ gafertehü. Ve lâ hemmen illâ ferrectehü. Ve lâ hâceten hiye leke ridan illâ kadaytehâ yâ erhamer-Râhimîn.” şeklinde olan dilek duasını okumadan önce besmele çekmeniz şart değildir ama dilediğiniz her yerde her zaman çekebilirsiniz.

Dilek Hacet Duası Türkçe Anlamı

Türkçe meali ise şu şekilde  “Halim ve Kerim olan Allah”tan başka hiçbir ilah yoktur. Büyük Arş”ın Rabbi Allah, noksanlıklardan münezzehtir. Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah”a mahsustur. Senden rahmetinin gereği olan şeyleri istiyorum. Yine mağfiretinin çeşitlerini, her iyilikten elde edinmeyi ve her günahtan selameti de senden isterim. Bağışlamadığın bir günah ve gidermediğin bir üzüntü bende bırakma. Rızana uygun olan benim dilek ve hacetimi de yerine getir, ey merhamet edenlerin en merhametlisi.”
olan dilek duasının anlamından çıkarılabileceği üzere, rabbın büyüklüğünden ve kudretinden, her dileği, isteği bir anda yerine getirebileceğinden dem vururken, Allah cc’den duaların kabulünü dilemektedir.

Hacetlerin Yerine Gelmesi İçin Dilek Duası Dışında Neler Yapılabilir?

İsteklerin kabul olması, duaların yerini bulması için, dilek duasını okumak dışında bir de hacet zikiri ve hacet namazı denilen iki farklı ibadet şekli daha vardır.

Hacet Namazı

Namaza durmadan önce klasik namaz abdesti aldıktan sonra, 2 rekat hacet namazı kıldıktan sonra aşağıdaki Türkçesini ve Arapça okunuşunu vereceğimiz dilek duasını okuyabilirsiniz;

Arapça Okunuşu: Allâhümme innî es’elüke ve teveccehü ileyke nebiyyike Muhammedin-nebiyyir-rahmeti, Yâ Muhammedü innî eteveccehü bike ilee Rabbî fî hâcetî heezihî litugdâ lî Allahümme feşebbiğhu fî.

Türkçe Meali: “Allah’ım, yalnızca senden istiyor ve rahmet peygamberi elçin Hz. Muhammed’i vesîle ederek Rabbime yöneliyorum. Allah’ım, O’nu hakkımda şefaatçi eyle.”

Namazınızı normal farz namazlarınıza ek olarak, tamamen dualarınızın kabul olması için ayriyetten kılmalısınız.

Hacet Zikiri çekmek de hacet duası okumak kadar etkili olabilir ancak dilek duasını bir kez okumak yeterliyken zikirin pek çok kez çekilmesi ile Allahu Tealanın izniyle dilek ve istekleriniz, tüm dualarınız kabul olacaktır.

 


Yorum Bırak

 1. Deniz dedi ki:

  Bir gunah isledim ve bunun farkindaydim tovbe ettim. Bu isledigim gunah karsima cikti ve aslinda bana Allah kendini hatirlatti. Tovbe etmem olay patladiktan sonra oldu. Ne yaptigimin farkina vardirdi. Kaderim bir insana bagli. Dua eder misiniz bana ben cok pismanim, beni o kisinin affetmesi gerekiyor. Soyle dua eder misiniz? “Merve Ceyda’dan sikayetci olmasin. Sen Merve kulunun kalbine merhamet duygusu ver Allah’im…

 2. Havva dedi ki:

  Arkadaşlar büyük bir iftiraya uğradım. 4 aydır uğraşıyorum ailemin haberi yok. Bu iftira yüzünden üniversiteye gidemedim tekrardan hazırlanmam gerekiyor ama iftira atanlar üzerime çok geliyor. Allah rızası için dua edin. Ben de genç ve namuslu biriyim. Bir an önce bitsin bu iş daha da günaha bulaşmadan.

 3. Yunus dedi ki:

  ArkadaşlarYüce Allah Isteklerimizi Kabul Eder Lutfen Benim Içinde Dua Eder Misiniz Sevgilimle Konuşmuyoruz Çok Kotuyum Allaha Inancim Olmasa Coktan Kendimi Oldururum Lutfen Benim Içinde Dua Edin Lutfen 🙏🙏

 4. Ferit dedi ki:

  Esselamun Aleykum.kardeslerim abilerim ablalarim teyzelerim amcalarim Allah her kesin dua sini kabul eder Insallah.Allah buyuktur ƏElhemdulillah.bir şey rica edecem lutfen benim icinde dua edin.Allah her kesten razı olsun.Amin

 5. funda dedi ki:

  Arkadaslar yarin yarisma var ve benim birinci olmam lazim nolur lutfen dua edin herkez bana guveniyo kazanmam sart lutfen yardimci olun yarin oleden sonra dua etmeye baslarmisiniz nolur size yalvariyorum

 6. Hasan dedi ki:

  Es selamun aleyküm ve Rahmetullah hergün dualar ediyorum yatarken sabah kalkınca ama ama işlerim hiç ras gitmiyo işim yok üstüme icra davası geldi çok acayip bunalımdayım rabbime hamdolsun şükrediyorum ama her geçen gün başka başka bi sıkıntılar çıkıyor kaldıramıyorum dayanamıyorum artık çok acayip ağır geliyo evkirası var kredi borçları var işim yok iş bulamıyorum üstelik hiçbir işe giremiyorum icra davası oldugu yüzden bol dua edin nolursunuz benxe sizin bir müslüman kardeşinizim rabbim yapılan bir şeyi karşılıksız bırakmaz duaya ihtiyacım var sayın büyük hocalarım noolırsunuz

 7. İlayda dedi ki:

  Bana dua edin. Neredeyse hayatımın her anında sınav oluyorum. Ve sınavdan 97 nin altında aldığımda kıyameti adeta annem kopartıyor.
  ve dua edin de hiç görmediğim dedem cennetin meleklerinden olsun(annemin dediğine göre çoo..k iyi ve temiz kalpli bir insanmış)

 8. Deniz dedi ki:

  Arkadaşlar Allah rızası için benim için de dua edin. Annemle babam 3 senedir ayrı annem çok büyük sıkıntılar çekiyor ve ben annemle babamın barışmasını çok istiyorum çünkü her ne olursa olsun ortada kalan her zaman çocuklar olur. Kendim için neyse de ufak kardeşim perişan oluyor annemin işleri yolunda gitmiyor ger gece Allah’a babam değişsin eskisi gibi olalım diye dua ediyorum. Annem 2 çocuk okutmaya çalışıyor ve göğüsünde kitle var bişey çıkar korkusuyla doktora da götüremiyoruz ikna edemiyoruz Allah rızası için benim için de dualarınızı eksik etmeyin. Dilerim Allahtan hepinizin duası kabul olur Allah büyük duyuyor bizi teşekkür ederim şimdiden.

  • Ceyfun dedi ki:

   ALLAH’IM yar ve yardımcın olsun canım kardeşim inşALLAH RABBİM mutlu eder sizi ve eskisi gibi olursunuz dahada iyi olursunuz inşALLAH 😔 RABBİM iki ciha da yüzünü güldürsün INşALLAH kardeşim..

 9. Hakan dedi ki:

  Selamünaleyküm. Sizinle benzer içerikte bir sitemiz mevcut dini site üzerine. Ücretini ödeyerek bize bir adet link satar mısınız acaba?.

  Allah işleriniz de kolaylık versin. Geri Dönüş yaparsanız çok memnun oluruz.

 10. Eşine ve çocuklara aşık anne dedi ki:

  Lütfen bizim içinde dua edin eşim ceza evine girdi 4 ay oluyor 3 buçuk yasında bi oğlum var ve bende 6 aylık hamileyim cocuklarimi baba özlemiyle hasretiyle büyütmek sorunda kalmamayim ilkinde olduğu gibi ikinci cocucgum doğumunda da babası yaninda olsun önce kucağına o alsın oglumnda benimde geçtiğimiz bu özlem sonlansin allahım kimseyi oralara ne sebeb olursa olsun düşürmesin dusenide kurban olduğum Rabbim tez zamanda çıkarsın sevdiklerinin hatri için 3 ay sonra Doğumum var oğlum babasından benden başka kimsede durmuyor o gün napcz hic bilmiyoruz sizden rica ediyorum eşim,benim,çocuklarım için bize de dua edin en güzel dua habersizce edilen dua dır ben her gece hastalar,işsizler,açlar,dışarda kalanlar,borcu olanlar,sevdiğine kavuşma hayali kuranlar,yolda olanlar,çocuk hasreti cekenler herkes için herşeye dua ediyorum bizim içinde siz dua edin artik öyle bi noktaya geldikki ne inancımız kalıyor nede umitimz

 11. halil ibrahim dedi ki:

  Arkadaş allah’n selamı bereketi üzerinize olsun ALLAH herkezin yar ve yardımcısı olsun tüm ümmeti muhammedin hastalarına şifa dertlerine deva borçlarını eda ermeyi ödemeyi nasip ve müesser eylesin…(bu arada her akşam vakia suresini 1 kere devamlı okuyun sabırla bana dua edersiniz o zaman selametle…)

 12. Merve dedi ki:

  Ablamin çocuğu olsun ıstiyorum ve isteyen herkese rabbim o duyguyu yaşatsın insallah amin dualarinizi bekliyorum

 13. Maral dedi ki:

  Ben aile baskısından dolayı zorunlu bir evlilik sürdürüyorum .beni öldürmekle tehdit ettiler. Ayrılmak istedim beni kabul etmeyecekleri için ayaklarım üstünde durmak ayrı yaşamak istediğim için o bu ne der diye beni baskı ile bu evlilige mahkum ettiler. Evli olduğum insanda ailemin baskısından dolayı ayrılamıyor ikimizde mutsuzuz.simdi bize büyü muska yaptırıp sevgisiz kalbimize zorla sevgi koymanın pesindeler. İki gençlik iki hayat bitiyor ama farkında degiller.cinnet geçirdim hastalandım ağır ttramvalar atlattım onları Allah’a havale ediyorum.nefes alamiyorum bazen.lutfen bana dua edin. Bir an önce ayrılıp tek başıma bir düzen kurmak istiyorum.lutfen esirgemeyin benden dualarınızı.

 14. Ümit dedi ki:

  Arkadaslar sizde ricam eşim için dua ederseniz sevinirim 2 yıldır evliyim çocuğum olmuyor dua ederseniz sevinirim şimdiden allah razı olsun

 15. Eren dedi ki:

  Selamın aleyküm mümin kardeşler ben hergün Allah’a dua ediyorum bilgisayarımın mousesini çalışması için benim için dua edenler Allah ne muradı varsabversin

 16. Yagiz dedi ki:

  Arkadaşlar ben bir bilgisayar istiyorum ancak babam alamıyor, annem de alamıyor. Annem bana Allah’tan iste diyor ben her gün yatarken dua ediyorum istediğim şeyin gerçekleşmesi için. Bir bilgisayar istedim ve dün bu istediğim bilgisayarın çekilişini internette gördüm. Dualar ediyorum çok korkuyorum kabul olmayacak diye çekilişe daha şimdiden 100bin kişiden fazla insan katıldı ve sadece 1 kişi o bilgisayarın sahibi olacak çok ama çok korkuyorum ve aynı zamanda çok dua ediyorum dua ederken ağlıyorum lütfen Allah’ım ne olur o bilgisayarı bana nasip et diye. Benim için dua edin arkadaşlar lütfen kendinize iyi bakın.

  • İlayda dedi ki:

   Bak kardeşim, seni çok iyi anlıyorum. Ben de telefonum olsun diye dua ediyorum. Ama istediğin şeyin gerçekten olmasını istiyorsan Allah (c.c.) onu sana verir. Ve bende neredeyse 1 yıldır dua ettim ve o çok istediğim telefon (en azından Nokia) oldu.

   Eğer sen o duayı her gün ediyorsan ve gerçekten Allah’a yalvarıyorsan neden olmasın ki. Eğer olmadıysa da Allah ya onu hayırlı bir iş bulmadı ya da senin gerçekten ihtiyacın yoktu.

   Düşünsene o bilgisayar sana çıktı ve Allah korusun o bilgisayar patladı ve eviniz yandı.(daha kötüsünü düşünemedim)

   Gençler ne olur siz de bana dua edin. Neredeyse hayatımız her anında sınav oluyorum. Ve kayıp ettiğim kitabı bulmam için de dua edin ne oluuur.

 17. HARUN dedi ki:

  Selamünaleyküm mü’min kardeşler. Lütfen benim dualarımın kabul olması için dua edin bende ALLAH’TAN bana dua edenlerin duaları kabul olması için dua edeceğim herkese Hayırlı Huzurlu Şifalı Bereketli Hayırlı Uzun ömür dilerim. ALLAH DUALARIMIZI KABUL EYLESİN. AMİN!

 18. Tuğçe dedi ki:

  Arkadaşların allah rızası için banada dua edin ben çok korkuyorum hasta olmaktan korkularımı yenemiyorum iki çocuğum var hergün içim içimi yiyor allah muhammed aşkına nolur içimin ferahlamadı için korkumu yenmek için dua edin …

  • beytül ahzan dedi ki:

   Allahu Teala sesinizi duysun dualarınızı kabul etsin inşallah ancak bildiğiniz bir hastalık durumunuz ya da risk faktörünüz yok ise, hacet duaları yerine, vesvese için okunan duaları tercih edebilir, yardımı yaradan da isterken bir diğer yandan panik ataklarınız, obsesyonlarınız ve anksiyeteniz için bir psikiyatrist yardımı almayı düşünebilirsiniz.

  • Dugamız senne bacım allah tabibleriyle sana sifa versin işallah dedi ki:

   Allah ümeti.muhammede acil.şifalar versin bacım sanada acil şifalar dugalarımız senne allah yardımcın olsun

  • halil ibrahim dedi ki:

   korkuların için namaz kıl içinin ferahlaması içinde kuran oku bu kadar basit…

 19. Derya dedi ki:

  Slemunalykum arkadaşlar bunu okuyan olursa rica ediyorum bana dua etsin babam kanser ve cok üzülüyorum ama allah tan gelen ne yapalım Rabbim herkse şifalar versin babama da içinde inşallah benim tek derdim bu değil malesef ben 11 yaşından beri çalışıyorum 2 yıl oldu işi bırakalı yasim 34 ailem benden çok uzaklaştı kendimi çok değersiz hissettiriyor lar bana imali konuşma lar ve daha bir sürü şey Çalışmıyorum diye okadar canım acıyor ki size anlatamam sirtimda ve belimde omurga kayması var ve ben artık tekstilde çalışacak gücü kendimde göremiyorum ben başka bir ise girmek istiyorum çünkü çalışmak zorunda yim böyle olmuyor çoğu geceler ağlayarak uyuyorum kendimi çok yalnız hissediyorum ne olur bana dua edin

  • beytül ahzan dedi ki:

   Allah yardımcınız olsun. Dualarınız kabul olsun. Hakkınızda, aileniz ve babanızın hakkında hayırlısı olsun

  • Kml aydın dedi ki:

   Allah yardımcın olsun dert etme bu kadar herşey olacağına varır

  • Silviya dedi ki:

   Sizi okadar cok iyi anliyorum ki,neyazıkki böyle aileler çok,Rabbim böyle insanların kalbine merhamet versin,dogrusu yanlışı ayırt edebilsinler… Cok üzüldüm yazdıklarınızı okuyunca,insallah Rabbim herseyi gönlünüze göre verir,şifalar dilerim ayrıca…selametle kalın…

  • Hasan dedi ki:

   Selamun aleyküm bacım ablam kardeşim seni beni yaradan rabbime binlerce şükürler olsun öncelikle rabbimden gelen ne varsa bizim içindir hayırda olsa şerde olsa öncelikle babana rabbim hiç beklenmedik şekilde kendi huzurunda kendi rızası ile şifa versin sana bana ve bizim gibi bütün Müslüman alemine yardımcı olsun şefalet yoksulluk işsizlik ve zor durumda olanların rabbim yardımcıları olsun herkesin bir derdi var rabbim yardımcımız olsun inşallah

 20. Derya dedi ki:

  Arkadaslar ne olur bana dua edin babam kanser ve ona çok ama çok üzülüyorum ama malesef tak derdim bu değil ben 11 yaşından beri çalışıyorum yaşım 34 2 yıldır Çalışmıyorum sirtimda ve belimde omurga kayması var artık tekstilde çalışmak gücü kendimde göremiyorum ailem benden benden uzaklaştı artık onların gözünde değersiz hale geldim sırf calismiyorum diye imali sözler duymaktan bıktım başka bir işe girmek istiyorum ama kendimde o cesareti bulamıyorum hep kendimi suçluyor

 21. betül dedi ki:

  Arkadaşlar sınavdan geçip annemin hiçbir şey öğrenmemesi için dua edin lütfen dualarına çok ihtiyacım var. ben yorumlarda gördüğüm herkes için dua ettim. Allah dualarımızı kabul etsin

 22. Sultan dedi ki:

  İki küçük bebegime bakmakla hukumluyum cok sıkıntılar çekiyorum bana da dualarınızda yer verin rabbim beni mecburiyetten de olsa kendini feda annelerden etmesin daraltmasin rabbim bizleri

 23. habibe dedi ki:

  Selamın aleyküm Arkadaşlar yorumları okudum RABBİM hepimizi hayırlısı ile doğru yola ulaştırsın yardımcımız olsun, sizlerden dua istiyorum bana iftira atıldı ve aklanmak istiyorum ALLAH rızası için dua edermisiniz 😔

  • habibe dedi ki:

   Allah herşeyi bilendir insAllah iftira atanlar birgün gerçekleri öğrenip pişman olurlar

 24. Miralay dedi ki:

  Arkadaşlar benim filmde oynama hayalim var bana allah rızası için dua edermisiniz ajansdan çağırma teklifi gelsin lütfen arkadaşlar yalvarırım dua edenin dulara kabul olsun lütfen arkadaşlar

 25. Nurullah murat dedi ki:

  Selamun aleykum bütün yorumları okdumda rabbim herkesin yardımcısı olsun keşke elimden gelen olsa da yardımcı olsam yine de elimden gelen iletişime gelsinler yardımcı olmak iletişime geçmesi yeterli tekradan rabbim yardımcımız olsun

  • Nurullah murat dedi ki:

   Gerçekten elimde gelen olduk dan sonra yardımcı olmak isterim iletişime geçmek isterim gerçekten yardim isteyen olursa gercekten çekinmeden buradan yazsin iletişime gecsin elimden gelen varsa yardımcı olurum gerçekten rabbim herkesin yardımcısı olsun ve dualariniza beni de dail etmeyi unutmayın allaha emanet olun

 26. Fazli dedi ki:

  Cumleten selamunaleykum arkadaslar sizden yardim istiyorum ben yanlislar yaptim hatalar yaptim ve yuvam yikildi simdi cok pismanim ve yuvami kurtarmak icin ne olursa yapmaya calisiyorum sizden istegim nolur yalvariyorum benim icin dua edermisiniz allah rizasi icin bi oglum var onun icin allah hepimizin yar ve yardimcisi olsun dualarini kabul etsin …

  • Ramazan dedi ki:

   Hem dua ya hemde sevdiğim kızla evlenmek için maddi ve manevi dünyevi şeylere ihtiyacım var

 27. emrah dedi ki:

  Arkadaslar yorumların çoğunu okudum herkes dua bekliyor ben burdan bütün müslüman alemine dua ediyorum. Allahım inşallah bütün hastalara şafi ismiyle şifa bütün derdi olanlara derman bütün sıkıntısı olanların sıkıntısını selamete kavuştursun inşallah allahım hepinizin yolunu açık eylesin.
  Bende herkesten dua istiyorum yaşım 28 2 3 ay sonra düğüm var allah nasip ederse ama işim yok bi umudum var oda bekçi olabilmek. Allahım inşallah bana bunu nasip eder tek umudum bana da dua ederseniz çok sevinirim allah razı olsun şimdiden herkesten.allaha emanet olsun

 28. tavus dedi ki:

  arkadaslar ne olur benim içinde dua edin çok önemli sınav var çok endişeliyimm ne olur benim içinde dua edin