Güzelleşmek İçin Estetik Ameliyat Olmak Haram Mı?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 8 Eylül 2017 10.7K kez okundu Genel Yorum Yok
Güzelleşmek İçin Estetik Ameliyat Olmak Haram Mı?
Bu yazıyı değerlendirin

yara izleri için estetik ameliyat olma caiz midirMüslümanların özellikle de Türkiye gibi yani bir yandan laik bir ülkeyken diğer yandan da nüfusunun %95 inden fazlasının İslam dinine mensup olduğu bir ülkede en çok karşımıza çıkan sorulardan bir tanesi estetik ameliyat olmak haram mıdır sorusu. İçerisinde bulunduğumuz 2017 yılının şartları ve yaşam tarzı dolayısıyla, ait olduğu sosyo-kültürel sınıf ya da dini inançları farketmeksizin pek çok hanım kardeşimiz güzelleşme peşinde. İnsani bir içgüdü olarak da kabul edebileceğimiz güzelleşme güdüsü uğruna da bıçak altına yatmaktan çekinmeyecek pek çok kadın da mevcut ama bazılarını durduran en önemli etken, dinimize göre estetik ameliyat olarak güzelleşmeye çalışmak caiz midir yoksa haram mıdır konusu.

Estetik Cerrahi Ameliyatı Geçirmek Caiz Midir?

Genel olarak cevabımız evet olacak olmakla birlikte, Allahu tealanın verdiği uzuvları haş-a yeniden yaratmaya yönelik yapılan burun estetiği, dudak estetiği gibi ameliyatlar ile yara izleri, sivilce izleri, yanık izleri, muhtelif kazalardan kalma cilt tahrişleri için ya da kişinin psikolojisini bozacak boyutta kötü görünen cilt lekelenmeleri için olunacak estetik ameliyatları birbirinden ayırt etmek lazım. Her ne kadar ciltteki istenmeyen izleri ve lekeleri tedavi etmek için de Madecassol krem isminde ilaçlar satılsa da, bu tip ilaçların etkisini yitirdiği noktalarda mevzu bahis ameliyatları olmakta da büyük bir beis yoktur.


Nitekim, bahsettiğimiz yara yanık izleri v.b. hasarların giderilmesi, onarılması için yapılan operasyonlara da estetik cerrahi değil rekonstrüktif cerrahi adı verilmektedir. Yani onarım yeniden yapım manasına gelmektedir. Çeşitli dış etkenler sebebiyle, Allah’ın vermiş olduklarına bir zeval gelecek olursa, uygun şartlar altında, bu bozuklukları gidermek için olunacak estetik ameliyatlar caizdir ancak diğer yandan tamamen güzelleşmek ve dikkat çekmek uğruna yapılacak estetik ameilyatlar ise haramdır.

EşimVücudumun Bir Bölgesini Beğenmiyor, Estetik Ameliyat Olursam Günaha Girer Miyim?

Estetik ameliyat olmanın günah olmasının tek sebebi, kadınların na mahreme karşı dikkat çekmelerini engellemek değildir. Helali için dahi olsa, yukarıda da belirttiğimiz gibi, onarma amaçlı olmayan estetik cerrahi operasyonlarının tümü, Allah’ın yarattığına mana bulmak gerekçesiyle haramdır, günahtır, yasaklanmıştır.

Ancak yineliyoruz ki; sivilce tedavisi, lazerle yapılacak epilasyon işlemleri ve benzeri temizliğe yönelik işlemler, yara izleri, yanık izleri tedavisine yönelik operasyonlar gibi plastik cerrahların ya da estetik uzmanlarının alanları dahilindeki işlemler caizdir. Ayrıca yine leke tedavisi v.s konularında kullanılabilecek kremler, maskeler, merhemler ve pomadlar da, İslami şartlara uygun yapılmış olmaları koşuluyla, gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ürünlerdendir ve tamamen helaldir.


Yorum Bırak