İnanarak Okumanın Önemi, İman Etmek, Kayıtsız Şartsız İnanmak

Yazar: beytül ahzan Tarih: 5 Ağustos 2017 183 kez okundu Genel Yorum Yok
İnanarak Okumanın Önemi, İman Etmek, Kayıtsız Şartsız İnanmak
1 (20%) 1 vote

İslam dininde, inanmayanların, iman etmeyenlerin cehenneme gideceklerini ve sonsuza değin orada kalacaklarına inanılır. Bunu Allahu teleadan başka hiç kimseler bilemez elbet iman etmek, İslam’ın en mühim şartlarından bir tanesidir elbette. O yüzden, eğer gerçekten, kalpten, yüreğinizin en derininden inanmıyorsanız okumayınız, hiç okumayınız daha iyi cidden!

İnanmadan okunan sayfalarca duadan, Kuran-ı Kerim’in tümünü hatim etmektense, inanarak okuduğunuz iki satır dua pek daha hayırlıdır. Bakın Ayelet Kürsi nasıl bir duadır mesela..Binlerce, hatta yüzbinlerce insan, arapçasını okumayı bilmese de hatta daha pek çokları anlamını bile bilmiyor olsa – siz de bilmiyorsanız detaylara da buradan bakabilirsiniz – ev kapı kirişlerinin tepesine asmakta ve tüm ailelerini kazadan beladan, felaketlerden bu şekilde korumaya çalışmaktadır. Pek çoğu da Allah’ın izniyle gerçekten de korunmaktadır. Peki namazsız abdestsiz, ağzını dilini dahi oynatmadan, yani aslında duayı okuma zahmetine bile girmeden, Ayetel Kürsi duasından bu insanlar nasıl böylesine büyük fayda görmektedir.

İnanç! O duanın orada var olması ile Allah tarafından korunacak olmalarına dair duydukları kayıtsız şartsız iman etme durumudur bu faideyi en yüksek duruma getiren. Allahu teala, biz kullarına uygun gördüğü kadar akıl bahşetmiştir. Kimimiz bir diğerinden anlayış kavrayış olarak, bir konuya göre diğer konuda daha üstün olmak üzere, farklı yeteneklere sahip olarak yaradılmışızdır ama aramızdan en vasat olanlardan, televizyonlara, haberlere konu olacak derecede yüksek IQsu olanların dahi, bu üzerinde yaşadığımız dünyada gördüklerinden fazlasını algılaması mümkün değildir. En derin düşünenlerimizin bile, vizyonu görebildiği ve duyabildiği ile sınırlıdır eninde sonunda. İşte iman etme dediğimiz kavramın temel direği de bu konudur. Mübarekler ötesi güzeller güzeli kutsal kitabımız Kuranı Kerim inanmamız için bize pek çok kanıt sunmaktadır. Kanıtları açıkça gözleriyle göremeyen kişiler için sure ve duaların ve ayetlerin mealleri ve hatta tefsirleri yıllar boyunca binlerce din adamı tarafından da yapılmıştır zira buna rağmen havada kalan, kafamızda oturtamadığımız ve inanmak istesek de inanamamıza engel olacak bir şeyler elbette ki karşımıza çıkacaktır. Bu durumda iman etmek yani kafamızdaki sorulara rağmen, Allah’ın ve onun bize müjdelediği bir takım kavramların bizim algı sınırlarımız dışında olduğunu peşinen kabul edip, bunları algılamak için kendimizi fazla yormazken, diğer yandan da günaha girmemize sebebiyet verecek, hakarete yönelmemize neden olacak hareketler yapmaksıızın, kayıtsız şartsız inanmak, iman etmektir ve iman ederek ve inanarak okuduğunuzda, okuduğunuz duanın ne kadar işinize yaradığını görünce, bu da size inandığınız şeye inanmakta ne kadar haklı olduğunuzu kanıtlayacaktır.

Bir gün çok büyük endişe duyduğunuz bir malınızı, birine emanet ederken Ayetel Kürsi okumayı deneyin mesela. Ama inanarak okuyun. Tereddütte kaldığınızda dualarınız işe yaramayacaktır ama gerçekten inandığınızda imanınızın size ne mutluluklarla döneceğini tahmin bile edemezsiniz.


Yorum Bırak