Kutsal Taşlar

Tem 19, 2017 0 Yazar: beytül ahzan

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed S.A.V tarafından hayatının çeşitli dönemlerinde çeşitli yerlerde ve amaçlarla kullanılmış taşların hepsi, efendimizin eli değdiği münahasebitiyle mübarek ve kutsal taşlar olarak sayılırlar.

Tüm kutsal taşların, aralarından hangi taşların ne mübarek olduğundan, her bir taşın neye benzediğinden ve nerede nasıl bulunduğundan bahsedeceğimiz yazımıza geçmeden önce, bu kutsal taşları alıp evinizin bir köşesi süs olarak koyup güzel enerjilerinin evinize geçmesini sağlayabileceğiniz gibi, kolye, yüzük bilezik gibi formlarını da takabilirsiniz. Gösteriş yapmak için takı takmak dinimizde günahtır ancak size iyi gelmesi için taktığınız ve mümkünse de fazla dikkat çekici olmayan mübarek taşlardan oluşan takıları gönül rahatlığıyla takabilirsiniz.

Kutsal Taşlar Nelerdir?

Aşağıda size kutsal taşların bir listesini sunduktan sonra, teker teker ayrıntılı açıklamalarını da vereceğiz.

Akik Taşı

Akik taşı şüphesiz ki İslam dininde ve tüm Müslüman halk arasındaki en ünlü en mübarek taştır. Peygamber efendimiz.Hz. Muhammed’in yüzüğünün akik taşından olduğu bilinmekte olduğundan, onun ellerine her gün yüz sürmüş bir taş olarak kutsallığın en zirvesine çıkmaktadır. Akik taşı ışığı geçirgen bir maddeden oluşan, sert taşlardan bir tanesidir v ülkemizde en çok çıkarıldığı bölge Karadeniz bölgesi olması sebebiyle, özellikle Karadeniz bölgesinin turistik şehirleri olan Amasra, Sinop gibi şehirlerin çarşılarında hemen hemen her dükkanda karşımıza çıkmaktadır.

akik taşıAkik taşıyla ilgili dini hikayeler, Hz. Muhammed S.A.V efendimizin taşı başka nerelerde kullandığınızı ve günümüzdeki kullanım alanları ile ilgili de daha gneiş bilgisi ilgili yazımızdan alabileceğiniz gibi, aynı zamanda, satın aldığınız yerdeki satıcıdan da alabilirsiniz. Satıcı konu hakkında yeterince bilgili değilse, size sahte akik satmaya çalışıyor olabilir. Dikkatli olunuz.

Hastalıklara şifa, dertlere deva, sıkıntılar için bire bir olduğu düşünülen bu kutsal taşı, sadece süs eşyası olarak alabileceğiniz gibi, akik taşı yüzük, akik bilezik ya da kolye ve hatta halhal formlarından da alabilirsiniz ancak takıyı gösteriş için takmak haram olduğu için, illa vücudunuza yakın bir yerde taşımak istiyorsanız, en uygunu sadece bir ipe ya da zincire takılmış akik taşı bir kolye olarak kullanmanızdır.

Akik taşından yapılan takıların fotoğrafları için buraya bakabilirsiniz. Takı dışında akik taşı tesbih de kullanabilirsiniz.

akik tesbih

Necef Taşı

Kutsal taşlardan bir başkası olan Necef Taşı ise; genellikle yarı saydam ya da tamamen saydam olan, kristal kuvars ya da kaya kristali olarak da bilinen , altıgene benzeyen kristallerden oluşan bir çeşit kutsal taştır. Sert bir taş olan necef taşının en büyük faydalarından bir tanesinin kısırlığı önlemek olduğu ve doğurganlığı ciddi şekilde arttırdığıdır.

Ayrıca kişiyi içinde bulunduğu negatif duygulardan da arındıran necef taşıyla yapılmış kolye takın bir kadın, kıskançlıklarından kurtulmuş, öfkesinden ve egosundan da arınmış olacaktır. Necef taşı ile ilgili daha detaylı bilgiye de bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Irak’ın Necef şehrinden çıktığı için şehir adını almış olan bu mübarek taşla ilgili pek çok dini hikaye de mevcuttur. Yine aynen akik taşı gibi, piyasada bu taşla yapılmış pek çok aksesuar süs eşyası ve takı bulmanız mümkündür. Necef taşı kolyeler, necef taşı yüzükler, necef taşından yapılmış tesbihler ve daha pek çokları, bu mübarek taşın faidelerinden yararlanabilmeniz için sizlere sunulmaktadır.

Turkuaz Taşı – Firuze Taşı

Çeşitli isimlerle anılan turkuaz taşı halk arasında turkuvaz taşı ya da firuze ve hatta firuza taşı adlarıyla da bilinmektedir ama asıl ismi firuze taşıdır. Renginin turkuaz olmasından ötürü turkuaz taşı dedikleri bu kutsal taşın pek çok fazileti vardır.

Nefes ve akikten farklı olarak yarı saydam dahi olmayan, tamamne opak yani ışık geçirmez olan bu güzel taş özellikle şifa bulmak için çok faidelidir. Tansiyonu ve kalp atışlarını düzenlemekten, ciğerleri temizlemesine kadar pek çok faydası olması yanı sıra, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed tarafından da çeşitli hadis-i şerifler ile taçlandırılmış ve mübarekliği vurgulanmış bir taştır.

Maddi değeri diğer taşlara göre biraz daha fazla olmakla birlikte, bir elmas, pırlanta v.s. gibi yüksek değildir. Firuze taşının faydaları ile ilgili yazımızda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Safir Taşı, Yakut Taşı, İnci, Zümrüt, Elmas gibi taşlar da değerli taşlar olmakla birlikte, tarih boyunca çeşitli inanışlara göre kutsal sayılmış taşlardandır ancak İslam tarihinde ve Müslümanlıkta bilhassa yer sahibi olan taşlardan değillerdir. Zaman zaman, safir taşı, inci ya da zümrütle ilgili dini hikayeler de duymanız mümkün olmakla birlikte, duyduğumuz her şeyin de gerçek olmadığını bilmememiz lazım.

Mübarek taşlar kategorisine giren başlıca taşlar yukarıda da sıraladığımız üzere başta akik taşı olmak üzere, necef taşı ve firuze taşıdır. Maddi değerden ziyade manevi değer taşırlar ancak ilgili taşlardan yapılan takılar bir takım zanaatkarlıklar ve el emeği gerektirdiğinizden elbette ki belirli bedeller karşılığı satılmaktadır.