Makyaj Yapmak Caiz Mi Günah Mı Mekruh Mu?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 1 Ocak 2018 4.2K kez okundu Genel Yorum Yok
Makyaj Yapmak Caiz Mi Günah Mı Mekruh Mu?
Bu yazıyı değerlendirin

Kadınların güzelleşmek amacıyla makyaj yapmaları caiz midir yoksa günah mıdır soruları Müslüman kadınları arasında oldukça merak edilen konuların başında geliyor. Dinimizde ve kutsal kitabımızda makyaj ile ilgili doğrudan bir hüküm olmasa da makyajın ne amaçla yapıldığına göre caiz olup olmadığı karar verilebilir.

Makyaj Yapmak Günah Mı?

Makyaj yapmak günah diye bir şey söyleyemeyiz. Ancak çoğu kez mekruhtur. Dinimiz, kadınların helalleri dışındaki erkeklere nefis uyandırıcı şekilde görünmemeleri gerektiği konusunda kesin hükümler içermektedir ve nitekim örtünmek de aynı amaçla yapılmaktadır ancak makyajın caiz olup olmadığı bir takım değişkenliklere göre de farklılık gösterebilir.


Örneğin, güzel görünmek ve dikkat çekmek için değil de, sağlıklı ve dinç görünmek için yapılan hafif bir makyaj günah değildir.

Kadınların pek çoğu erkeklerin ilgisi için değil, kendi rahatlıkları ve iyi hissetmek için çeşitli cilt bakımları, saç bakımları gibi uygulamalar yaparlar.

Ciltlerini beyazlatmaya, aydınlatmaya çalışırlar, sivilce maskeleri uygular, siyah nokta temizleme amacıyla çeşitli kürler kullanırlar. Aynen bu gibi masum uygulamara benzer olarak, soluk ve yorgun görünen, sağlıksız görünen bir yüzü daha canlı göstermek için yapılan makyaj elbette ki caizdir.

Nasıl Bir Makyaj Günahtır?

  • Makyaj eğer karşı cinsin dikkatini çekmek için ve haram olanın nefsini uyandıracak biçimde gösterişli bir şekilde yapılacak olursa günahtır.
  • Hemcinsinde kıskançlık, haset oluşturma amaçlı olarak makyaj yapılması günahtır
  • Makyaj malzemelerine çok fazla para harcayarak israf yapılan malzemelerle yapılan makyaj mekruhtur.
  • Allah’ın verdiği güzelliği beğenmeyip bir uzvunu olduğundan farklı göstermek için yapılan hileli makyajlar günahtır

Makyajın ve Boyanmanın İslam Tarihindeki Yeri

İslam’ın ilk yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda makyaj malzemeleri günümüzdeki gibi değildi. Daha çok bitki özlerinden üretilen ve kına gibi malzemelerin kullanılarak elde edildiği yüz boyaları ve saç boyaları mevcuttu ve eski zamanlarda yaşamış Müminelerin de abartmamak kaydıyla makyaj yaptığı tarihe geçmiştir.

Makyajlı İken Namaz Abdesti Alınır mı?

Makyajı yaparken kullandığımız malzemelerin pek çoğu su geçirmez özelliğe sahip olduğundan, abdestin farzları yerine getirilememektedir dolayısıyla makyajınızı temizlemeden namaz abdesti almanız uygun değildir.

 

Yorum Bırak