PDF Kitap İndirmek Caiz Mi Haram Mı?

PDF Kitap İndirmek Caiz Mi Haram Mı?

Eyl 6, 2017 0 Yazar: beytül ahzan

İçinde bulunduğumuz dönemde pek çok kişi artık bir kitapevinden gidip parasını hakkını verip kitap satın almaktansa, internette yüzlerce tane bulunan ücretsiz pdf kitap indirme sitelerindeki linkleri kullanarak, kişilerin hakları olmadan edinip sitelerine yükledikleri ve sitedeki PDF kitapları ücretsiz dağıtıyor bile olsa, telif hakları kendilerinde olmayan bir ürünü başkalarına izinsiz dağıttıkları kitapları indirip, para vermeden, bedava PDF kitap indirip okumak peşinde.

Ücretsiz PDF Formatında Kitap İndirmek Caiz Midir?

Eğer indirdiğiniz PDF kitap – aynı zamanda epub adıyla da yayınlanır – yayıncı tarafından telif haklarından vazgeçilmiş ve e kitap formatında yayınlanmasına izin verilmiş bir kitap ise, kısacası indirmiş olduğunuz PDF den ötürü, kitabın yazarından tutun, yayınevine ya da dağıtıcısı, satıcısı kitapevine ve orada çalışan pek çok farklı insana kadar hiç bir kimseyi bile maddi manevi zarara uğratmanıza, kul hakkına girmenize sebep olacak bir durumun kesinlikle olmadığından eminseniz, ücretsiz olarak pdf indirip okumanız tamamen caizdir. Haramlık bir durum yoktur. Diyanetin resmi sitesi https://www.diyanet.gov.tr/de de konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz gibi, sadece ücretsiz kitap indirme değil, buna benzer daha pek çok konuda haramlık, günahlık, caizlik ile ilgili resmi ve geçerli bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Bunu dışında da söylediğimiz caizlik kurallarına uygun olarak PDF kitap indirme için www.ucretsizpdfkitap.com gibi, kimsenin hakkına girmeden, size pdf kitap indirme linklerini yasal yollarla temin eden sitelerden yararlanarak gönül rahatlığıyla indirme yapabilirsiniz.

pdf kitap indirmek ücretsiz caiz midir

 

Telif Hakkı Olan Bir PDF Kitabı Ücretsiz İndirirsem Günaha Girer Miyim?

Maddi imkanlarınızın kısıtlı olduğunu biliyor daha doğrusu tahmin ediyoruz. Bu yüzden sizlere, hayır girmezsiniz diyebilmeyi çok isterdim lakin izinsiz yayınlanan bir dijital ürünü ücretsiz ya da ücretli farketmeksizin, sahibinin rızası dışında almak, aynen cüzdanından para çalmak misali hırsızlık ya da gasp gibidir. Kitabın yazarının , basımını ya da dağıtımını ya da satışını yapan yayımevi ya da kitapevinin ne kadar zengin olduğu, sizin ondan çaldığınızla etkilenip etkilenmeyeceğinin hiç bir manası yoktur. Sizin bir mümin olarak göreviniz, zengin ya da fakir olsun hiç kimseden çalmamak, gasp etmemek, kul hakkına girmemektir. Dolayısıyla ne kadar ihtiyacınız olursa olsun, aynen korsan cd satın almak gibi, internetten telif hakkı olan izinsiz ücretsiz pdf kitap indirmek de caiz değildir.