Rüyayı Başkalarına Anlatmak Doğru Mudur?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 28 Temmuz 2010 85.8K kez okundu Genel 39 Yorum
Rüyayı Başkalarına Anlatmak Doğru Mudur?
3.3 (65%) 4 votes

 

Kirmanî: Halkın geneli, “Eğer rüyamızı tabirden anlamayan birine açacak olsak, o ne söylerse tabiri o olur” diye düşünür. Oysaki bu düşünce yanlış ve asılsızdır. Hekimlere ve meşhur tabircilere göre, rüya sahibi, ihtiyat gereği gördüğü rüyayı tabir ehlinden başkasına açmamalıdır. Tabircilerin belirledikleri ve yorumladıkları doğal rüyalar, Allah’ın emriyle ve melek aracılığıyla insana gösterilen rüyaların yorumlarıdır. Dolayısıyla bu tür rüyalara dikkat etmek zorundayız. Onları cahil kimselere açmamalıyız.

 

 

Hak Taâla Kurân-ı Kerim’de şöyle buyurur: “De ki: Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”[1] Peygamberimiz de şöyle buyurmuştur: “Âlimle cahil bir olmaz.” Dolayısıyla melek aracılığıyla insana gösterilen rüya, Allah tarafından kuluna gönderilen bir mesaj olduğu için tabiri neyse, mutlaka gerçekleşecek olan da odur.

 

Tabiri olan doğal bir rüyanın getirisine hiç kimse mani olamaz. İster cahil bir kimse bu rüyayı tabir etmiş olsun, ister âlim bir kimse, sonuçta rüyanın gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Aralarındaki fark ise şudur: Cahil kimse, yanlış tabiriyle rüya sahibini yanlış yönlendirmiş olur ve rüyadaki mesajın ne anlama geldiği konusunda onu bilgilendiremez. Ama tabir ehli bu rüyanın ne anlama geldiğini bilir ve rüya sahibine doğru bilgi verir. Dolayısıyla rüya sahibi, gördüğü rüyanın iyi veya kötü akıbetine hazırlıklı olmalı, bu ilahî mesaja güvenmelidir. Aldığı bu mesajla zararları en aza indirebilir, hatta tamamen ondan kurtulabilir.

 

Buna göre gördüğümüz rüyayı tabir ehlinden başkasına açmamalı veya bu kitaptan faydalanmalıyız. Ancak bu şekilde doğru tabiri elde etmiş olabiliriz. Eğer “Rüyaları bilgisiz insanların yanında açmamalıyız” deniyorsa, burada bilgisizden kasıt, avam halk tabakası veya zihinsel özürlü kimseler değildir. Bilakis, rüya tabirleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan herkes bu sınıftandır.

 

Hekimler derler ki, doğal bir rüyanın tabiri ne olursa olsun, mutlaka gerçekleşecektir. Ancak dua ve sadaka bu konuda etkilidir ve kötü olayları def edebilir. Hz. Yusuf (a.s) buyurur ki: “Cahiller ne kadar ibadet ederlerse etsinler hak rüya batıl, batıl rüya hak olmaz. Asıl ibadet, bilgi ve inançla yapılan ibadettir. Dolayısıyla Allah katında kabul gören ibadet, bilerek yapılan ibadettir.”

 

———————

 

1-Zümer, 9

 

———————

 

Rüya Tabirleri Külliyatı / Hüseyin b. Muhammed İbrahim  el-Tiflisî

Sayfa:54

 


Yorum Bırak

 1. Azra dedi ki:

  Iyi aksamlar benim anlatacagim ruya degil ama ruya gibi bir olay aksam 22:30 civarinda kapkaranlik gokyuzunde bembeyaz ucan kus gordum oyle guzel suzuliyorduki 10-15 saniye kadar takip ettim sonra gozden kayboldu hayirdir insallah ( bu gordugum ilk degil iki sefer 1 saat arayla bu kusu gordum)

 2. Nevra su dedi ki:

  Rüyamda gökyüzünden taş ve ev parcalari düşüyor insanlar yanlarina düsene kadar fark etmiyor bana taş degmedi.kücük bir cocuk agliyodu onu güldürmeye calisiyodum güldude

 3. kartal dedi ki:

  Yorumlamadigim mesajlar siradan, bilincalti, gunluk kafaya takdiginiz konularin veya korkularinizin yansimasi seklindeki ruyalardir. Uyumadan once zihninizi bosaltmaya calisin.

 4. Fly dedi ki:

  Rüyamda bütün vucudumun sivilcelerle kaplandığını gördüm.burdaki yorumlarda okuduğuma göre ani bir zenginlik yazıyor ama sizde sormak istedim.İnşAllah öyle çıkar..
  Şimdiden teşekkür ederim.

 5. İbrahim Kutluay Yasar dedi ki:

  Ben rüyamda hem rahmetli babamı ve de peygamber efendimizi (S.A.V.) gordum.peygamber efendimizi 3.cu kez goruyorum.acaba ne anlama gelmektedir.(Rüyamı detaylı olarak anlatmak istemiyorum.)

  • kartal dedi ki:

   Hz Peygamber’i gormek genel olarak hayirlidir. Bazende bazi konularda uyaridir. Detay gerekli. Ne kadar detay, o kadar yorum.

 6. tamer dedi ki:

  rüyada mezarda geçiyordum ve mezarların yukarısında bir kadın oturuyordu ona sürekli ALLAHA Söyle diye bir seyler söylüyorum ve benden yanımızdan geçen kediden özür dilememi istiyor

 7. Sakine dedi ki:

  Öncelikle bayan olduğumu belirteyim rüyamda başka bir bayanla ilişkiye giriyorum bu nedemek acaba

 8. Emircan dedi ki:

  Selamun aleykum Rüyamda babamın dükkanındaydim aksam olmak üzere idi . Ben çalışırken benim uzun süreden beri sevdiğim kızı gördüm ama ben onu rahatsız etmemek için içeriye geçtim . Çünkü gerçekte ondan herhangi bir karşılık bulamadım . Onu uzmemek için . Neyse içeri nenesi geldi bizde kalacağını söyledi
  Sonra bian eve geldik sevdiğim kızda bizdeydi yaninda da benim 5 veya 6 sene önceki bi arkadaşım vardı . Bana onunla sevgili olduklarını söylüyordu . Birlikte uyudular filan . Bana onunla ayrılırlarsa benimlede çıka bileceğini söyledi . Bende ona bendende ayrılınca ozaman gene başkasına mi gideceksin inr in boyunca böylemi devam edecek dedim sonrasını tam hatırlamıyorum uyandım galiba .
  Onu başkasıyla görmek beni içimi yaktı hissettim rüya olmasına rağmen .
  Uyandığımda sabah namazı vakitleriydi . Bana bunu yorumlarsanız iyi veya kotu sonu hayrolsun inşallah beni çok mutlu edersiniz

 9. Zühre dedi ki:

  Günaydın. Rüyamda erkek arkadaşımla bi yere gezmeye gidecek oluyoruz ve ben hemen saçlarımı yıkamam gerektiğini düşünüyorum banyoya giriyorum ve yıkanıyorum çıktığımda saçlarım rengarenk oluyor bir tarafı yeşil bir tarafı kızıl bir tarafı siyah önler yeşil. Kim yaptı acaba bunu napıcam ben diye düşünüyorum. Sonra saçlarımı ellerimle sallayarak kurutmaya çalışıyorum. Aslında biraz daha bişeyler var ama tam olarak hatırlayamıyorum

 10. Hicret dedi ki:

  sevdiğim bir kız var o beni sevmediğini söylüyor dün gece ikimizn niyetiyle hacet namazı kılıp yattım rüyamda yeşil kubbe beyz güvercin gördüm ve rüyamda bir ara kızın adını andım ve beyaz bir ışık belirdi rüyamı yorumlar mısınız?

 11. Es dedi ki:

  Allah razı olsun

 12. nur garanti dedi ki:

  Selamun aleykum hayırlı günler diliyorum. Gecmiste gaflete kapılıp haram sevda işlerine girmiştim.Rabbıme bın şükür şuan KURAN ve Sunnetlere göre yasamımı sürdürüyorum.Dun gece ruyamda eski sevgilimı görüp ondan hamile olduğumu ögrenıyorum.O kadar mutlu gordum kı ıkımızıde ınşaALLAH HAYIRLI bır tabırı vardır.

 13. Defne dedi ki:

  Sabah uykudan uyandım bu rüyala aslında manevi olarak biraz kendimce sıkıntılarım var.
  Rüyamda bir ev alıyoruz bahçeli felan tesadüfen bahçede gizli bir yer görüyorum meğerse orası eski genç, evli bir zatın evi bu kişi hükümdar ve dindar birinin evinin bir bölümü. Bende diyorum ki bizim ev eskiden saraymış diyorum. Korkuyorum girmeye sonra halamı alıp bakıyoruz her yer bu kişinin eşiyle olan fotoğrafları ve yatak odalariyla dolu ve herşey eski olmasına rağmen yepyeni sonra banyosuna gidiyorum ve orda günah işliyorum ama bunu yaparken de korkuyorum. İçeri geçiyorum uzanıyorum yatakta ama içim kötü ve birden pencereden kara bulut oluştu şimşek gibi pencereye çarptı. Cam paramparça bende korkuyla ağlayarak kapıya koşuyorum ama açılmıyor. Bu şekil uyandım. Yorumlar iseniz sevinirim, teşekkürler şimdiden 🙂

 14. Defne dedi ki:

  Sabah uykudan uyandım bu rüyala aslında manevi olarak biraz kendimce sıkıntılarım var.
  Rüyamda bir ev alıyoruz bahçeli felan tesadüfen bahçede gizli bir yer görüyorum meğerse orası eski genç, evli bir zatın evi bu kişi hükümdar ve dindar birinin evinin bir bölümü. Bende diyorum ki bizim ev eskiden saraymış diyorum. Korkuyorum girmeye sonra halamı alıp bakıyoruz her yer bu kişinin eşiyle olan fotoğrafları ve yatak odalariyla dolu ve herşey eski olmasına rağmen yepyeni sonra banyosuna gidiyorum ve orda günah işliyorum ama bunu yaparken de korkuyorum. İçeri geçiyorum uzanıyorum yatakta ama içim kötü ve birden pencereden kara bulut oluştu şimşek gibi pencereye çarptı. Cam paramparça bende korkuyla ağlayarak kapıya koşuyorum ama açılmıyor. Bu şekil uyandım. Yorumlar iseniz sevinirim, teşekkürler şimdiden :)Sabah uykudan uyandım bu rüyala aslında manevi olarak biraz kendimce sıkıntılarım var.
  Rüyamda bir ev alıyoruz bahçeli felan tesadüfen bahçede gizli bir yer görüyorum meğerse orası eski genç, evli bir zatın evi bu kişi hükümdar ve dindar birinin evinin bir bölümü. Bende diyorum ki bizim ev eskiden saraymış diyorum. Korkuyorum girmeye sonra halamı alıp bakıyoruz her yer bu kişinin eşiyle olan fotoğrafları ve yatak odalariyla dolu ve herşey eski olmasına rağmen yepyeni sonra banyosuna gidiyorum ve orda günah işliyorum ama bunu yaparken de korkuyorum. İçeri geçiyorum uzanıyorum yatakta ama içim kötü ve birden pencereden kara bulut oluştu şimşek gibi pencereye çarptı. Cam paramparça bende korkuyla ağlayarak kapıya koşuyorum ama açılmıyor. Bu şekil uyandım. Yorumlar iseniz sevinirim, teşekkürler şimdiden 🙂

 15. İlknur çatal dedi ki:

  İyi günler öncelikle şunu söylemek istiyorum. İki seferdir gördüğüm bir rüya var rüyam da hamile kalıyorum karnım burnumda kendimi görüyorum. Bu rüyayı iki sefer farklı mekanlar olarak gördüm bir kaç site üzerinden yoruma baktım ama çok emin olamadım lütfen rüyamı yorumlar mısınız ? Anlamını gerçekten çok merak ediyorum. Ve rüyamı bir kaç kişiye anlattım bu çok bir sorun olur mu? Lütfen beni bilgilendirir misiniz ?

 16. Caner dedi ki:

  Selamin aleykum dun gece uykumu bolecek kadar degisik bir ruyya gordum bilmedigim dugun salonu gibi bir yerdeyim disarida bir tastan karanlik bir yer var ablamla oraya gidiyoruzz kendini rahatlamis gibi hissediyor sonra oradan vikan bir adam goruyorum rhtlamis gibi yoluna devam ediyor dugun salonundan bir tinerci gibi biri cikiyor icime kotu bir his dusuyor ve ablami ordan goturuyorum fakat dugun salonuna girdikten sonra tinerci elinde bicaakla arkamizdan yuruyor ablam yerine nisanlim oluyor yanimda ama yuzunu goremiyorum bicaklaniyor tinerci tarafindan sonrasinda tekrar ayni yere gdiyorum tek basima tinerci yine ayni sekilde karsima cikiyor arkadaslarimin yanina kadar pesimden geliyor arkadaslarimla oturuyoruz sigafa iciyoruz sonra herkez tek tek kalkiyor herkezin kafasi guzelmis gibi hareket ediyo akrabamin evine kadar yuruyorum tinercide arkamdan geliyor amcaogluma rastliyorum evin kapisinda tinerciyi oldurelim diyorum o da korkuyor ara bulmaya calisiyor tinerci bana 1.2 yillik sevgili unutulur dert etme diyor bende ona diyorum 6 yillik esim o benim ama gozumden yas akiyor tinerci oyle deyince duraksiyor ve ben ona vurmaya basliyorum gozumden yas gelirken vuruyorrum ama icimdeki hiss nisanlim iyilesecek gibiydi bunu arastirmaya calisinca bir yer farkli bir yer farkli oluyor tabirini biliyormusunuz ??

 17. İrem dedi ki:

  Rüyamda annemin ağladığını gördüm ona sarılmaya niyetlendim ama rüya geçişi oldu babama sarıldım . babam bana bakmıyordu ama ben ona satıldığımda “ne kadar güvenli hissettiriyormuş” dedim . Babama sarıldığım an çok gerçekçiydi .

 18. Sinem dedi ki:

  Gördüğüm rüyanın etkisindeyim anlamlarına baktım hiç güzel seyler yoktu butün sitelerde benzer şeyler ki ben daha bunun etkisinde cookk kalirim.
  Rüyaların bilinç altıyla alakası varmi acaba cok takinti ettigim için olabilirmi yoksa denilenler gibi bir mesaj felanmı çokta birşey okumak istemiyorum açıkcası korkuyorum.

  • Eda dedi ki:

   Bence bilinc altiyla etkisi var.Cunku uyumadan once o tarz seyler veya ona yakin şeyler aklinda kaliyo sonra uyuyunca ruyanda görüyosun..

 19. Nuray dedi ki:

  Ben geçen gün rüyamda incir ağacında incir toplayıp yediğimi gördüm birde elma. Çok karışıktı aslında ama en net bunları hatırlayabiliyorum.

 20. mesut dedi ki:

  rüyamda amcamla oturuyorduk bana askerliği hallettin şimdi bir iş ve sıkıntılarından kurtulmak kaldı dedi bende ona işim olursa sıkıntılarımdanda kurtulurum dedim durdu yüzüme baktı bişey demedi…. şimdiden teşekkürler ehli beyt

 21. ahmet dedi ki:

  Ben bi seftali agacindan seftali topladim ve yedim 4 5 tane vardi cok guzel bi tadi vardi sonra yanimda enistemde vardi yedikce mutlo oluyordum

 22. mehmet kemal kul dedi ki:

  ruyamda arkadasimi okduruyorum.kacarken polise yakslanoyorum.hakim omur boyu hapis veriyor.indirim yapmiyor yanliz rahat olan Alanya cezaevine gonderiyor.o arada 2003 yilinda vefat etmis olan annem geliyor.sariliyoruz aglasiyoruz.kendisi karsiyaka mezarliginda yatiyor ve diyorki alanya uzak orakara gelemem ziyarete diyor.babamda 2005 de vefat etmisti onu gorup gormedigini soruyorum.gormuyorum diyor.sonuc okarak baba hakkini helal edip etmedigini sordumda basini aglayarak yana ceviriyor hic cevap vertmiyor.
  tesekkurler.

 23. mesut dedi ki:

  sizde bi sorun mu var adam rüyayı anlatmayın diyor siz haa burda rüyalarınızı yazıyonuz 😀

  • Caner dedi ki:

   Ruyyani anlatmayin demiyor bidaha oku istersen bilmeyenlere anlatma deniyor orda bilen birine anlatirsan dogru cevap alirsin kendini ona hazirlarsin yaziyor

 24. Tembelogrenci dedi ki:

  Selamun aaleykum ben kotu ruyalarimi anlatiyorum gunah midir simdiden cok saolun.

  • kartal dedi ki:

   Ruya anlatmak gunah degil. Ruya, Rahmani olursa ve onu anlatirsan, yorumdan anlayan art niyetli kisiler sana hased edip kotuluk yapabilirler.

 25. adem dedi ki:

  selamın aleyküm ya ben rüyamda cihad yapıyordum ve bi yeri kurtarıyorduk sonra o yerin halkını kuran-ı kerim faizletinden bahsediyordum

 26. seren gül dedi ki:

  Rüyamda hamileydim sonra tuvalette düşük yaptığımı gördüm bebeğide gördüm sonra arkadaşıma mesaj attım rüyamı anlattım o raştırdı bulduklarını bana anlattı okudum ama sonra arkadaşıma anlatmakla diğrumu yaptım diye düşünmeye başladım acaba bu rüyayı anlatmakla doğru mu yaptım

 27. aytekin duman dedi ki:

  merhaba
  ruyamda çinli oldugunu hatirladigim insanlara zarar vermek isteyen biri veya birileri vardi ve ben o insanlari korumak icin onlarla birlikte kosmaya basladim.bu aradada silahi bizi kovalayana atesledim.vurdum ama yikildigini gormedim.bu aradada yanlis hatirlamiyorsam polis de geliyor ben elimde silahla kacip bir bahcede saklandim.beni gorenler oldu ben tam yakalandim derken, oradan cikip serbestce yuruyup gittim.

 28. funda dedi ki:

  tesekkür ederim size

  • fatma dedi ki:

   Ben fatma ruyamda namaz kilmayan amcamlarda oturmuşuz ve benim önümde bir kova su var ve sigaranin yanlışlıkla elimden kovanin içine düştüğünü gördüm kovadan az miktarda ateş çıkti ve amacam şöyle dedi siz şeytansınız kendi evinizde yapmıyor sunuz neden burda yapıyorsunuz bende gülümseyerek o kovayı hemen tuvalete boşalttım bunun anlamını çok merek ediyorum açıklarsanız sevinirim allah razı olsun teşekkürler