Yeşil Akik Taşı

Yazar: beytül ahzan Tarih: 9 Ağustos 2017 288 kez okundu Genel Yorum Yok
Yeşil Akik Taşı
Bu yazıyı değerlendirin

YEŞİL AKİK TAŞI İLE İLGİLİ BİLGİ VERMEDEN ÖNCE GENEL OLARAK ÜSTÜNDEN GEÇECEK OLURSAK, AKİK TAŞI BİLDİĞİMİZ ÜZERE, PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ. MUHAMMED TARAFINDAN DA KUTSAL OLARAK SAYILMIŞ ŞİFALI, FAYDALARI PEK ÇOK YARI DEĞERLİ BİR TAŞTIR. YEMEN TAŞI OLARAK DA BİLİNMEKTEDİR

yeşil akik taşı

yeşil akik taşı görseli

Yeşil Akik Taşı:

Akik taşı pek çok farklı renklerde bulunabilmekle birlikte, en çok karşımıza çıkan renkler, genelde kahve veya kızıl tonlarında olan akik taşlarıdır. Kahverengi ve hatta siyah akik taşlarını hemen ardından yeşil akik taşı takip etmektedir. Adeta uzaydan bir yerden düşmüş havasına sahip olan, bu güzeller güzeli yeşil taş da yine diğer akik taşları gibi kutsal taşlar kategorisine girmekte ve pek çok fayda sağlamaktadır. Yeşil akik taşının bir de yosunlu akik dedikleri formu da mevcuttur.

Kuvars grubuna ait bu güzel akik taşı saydam yarı saydam v.s. olabileceği gibi, bazı formlarında tamamen opak olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Yeşil Akik Taşının Uyumlu Oldukları:

Yeşil akik taşının en uyumlu olduğu burç ikizler ve boğa burcu olarak kabul edilmektedir. Uyumlu olduğu unsur toprak ve şakralardan da 2. şakra olarak düşünülmekte ve kabul edilmektedir.

yeşil akik taşı kolye, yüzük, tesbih

Yeşil Akik Taşından Yapılmış Takılar

Yeşil Akik Taşı Faydaları:

 

 1. Vücuttaki fazla veya olumsuz enerjiyi boşaltır ve böylece stresi yok eder, sakinleştirir.
 2. İnsan sağlığına genel olarak iyi gelir
 3. Sosyalleşmeye katkıda bulunur. Yeşil akik taşı takılardan takan kişinin diğer insanlarla uyumu kolaylaşır.  Daha barışçıl bir yapıya bürünür.
 4. Korkak kişilerin korkularını yenmesinde yardımcı olarak daha cesur olmalarını sağlar
 5. Yaratıcılık yönü var olan ama açığa çıkarmakta güçlük çeken kişilerin kendini serbest bırakmasına olanak tanıyan yeşil akikler, akıl ve mantık gücünü de geliştirir o sebepten ötürü bilhassa sanatçılar ve kendini geliştirmekte olan öğrenciler için çok faydalı ver gereklidir.
 6. Konsantrasyon sorunu yaşayan kişiler için bilhassa önerilen akik taşının özellikle yeşil renkte oranları dikkati gözle görülür biçimde arttırmada yardımcı olur.
 7. Genel olarak hem bedensel hem de ruhsal sağlığa iyi gelir.
 8. Akik taşı kolyeyi boynunda özellikle de göğsüne yakın takan kişilerin, akciğer ile ilgili hastalıklara çok daha az yakalandıkları düşünülmektedir.
 9. Nazara engel olur
 10. Tansiyon sorunları olanların tansiyonunu dengeler
 11. Duygu ve sevgi aşılar, kendilerine duyulan sevgileri algılatır.
 • Yosunlu Akik göz sağlığı için pek faydalıdır. Uyku verir.  Bitkiler ve madenler alemini tanıma, kavrama ve birleştirme gücü verir.
 • Yosunlu ve mavi akik, güzel konuşma ve yazma yeteneği verir.
 • Enerji yenilenmesi sağlar. Fiziksel enerjiyi dengeli bir şekilde artırır.
 • Pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı keser.
 • Kötü rüyalara karşı kullanılır.
 • Gerçeklerin farkına varılmasına yardım eder.
 • Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.
 • Ağrıları gidermek için kullanılabilir.
 • Cilt hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.
 • Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.
 • İyimserlik duygusu verir.
 • Yoksulluktan kurtarır. Uğur ve bereket sembolüdür, bu amaçla da kullanılır. Özellikle iş adamlarının pantolon ceplerinde akik taşımasının maddi bereketi arttıracağına inanılır. İşadamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır.

Yeşil Akik Taşı Özellikleri:

Taşların sırlı şahı, Ölümsüz Taş, ve Yemen Taşı adlarıyla şan bulmuştur. Akik taşı, eski çağlardan beri süs eşyası, mücevher bazen de olumsuz enerjilere karşı koruyucu etmen olarak kullanılır. Bir merkezin çevresinde çeşitli renklerde halkalardan oluşmuş bir görünümdedir. Serttir ve renkli kısımları ışığı geçiren bir yapıya sahiptir.

İsmini Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden almıştır. Agat ve Akit olarak ünlenen taşlar, kırmızı, gri, beyaz, mavi, kahverengi ve yeşil karışımı renklerdedir. Peygamber Efendimiz, akik taşlı bir yüzüğü mühür olarak kullanmıştır. Akik taşına kimileri Ateş Taşı ya da Gezgin Taşı derler.

Yeşik Akik Taşı Hangi Şekillerde Karşımıza Çıkar

Sadece formsuz bir taş şeklinde yazımızın en başındaki görselde gördüğümüz yeşil akik gibi sıradan görünümlü bir taş olabileceği gibi, çeşitli takı ve aksesuarlar ile vücut bulmuş formlarıyla da karşımıza çıkmaktadır Yeşil Akik taşı.

Akik Taşı Tesbih:

Zaten Peygamber Efendimiz tarafından da kutsal olarak kabul edilmiş akik adlı taşın tesbihte vücut bulmuş hali, bilhassa yeşil akik taşı tesbihler en çok satın alınan ürünlerdendir. Yeşil renginin hem İslam dinini temsil etmesi hem de çok güzel bir renk olması insana huzur vermesi sebebiyle yeşil akik tesbihler çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Akik Taşı Bileklik Bilezik

Yeşil renkli bilezikler pek yaygın olarak kullanılmamakla birlikte, piyasada örnekleri mevcuttur.

Yeşil Akik Kolye:

yeşil akik kolye

Akik taşının en çok karşımıza çıktığı formlarından bir tanesi de şüphesiz li kolyelerdir. Göğsümüzle olan teması sebebiyle, akikin faydaları da düşünüldüğünde, özellikle de akciğer bölgemize yakın olması sebebiyle, nefesle ve solunumla ilgili hastalıklara çok iyi geldiği düşünülen akik taşı kolyelerin yeşil renkte olanları da ayrıca pek bir şıktır.

Yeşil Akik Yüzük:

yeşil akik taşı yüzük

sade akik taşı yeşil yüzük

Akik taşı yüzükler, akiklerin en çok kullanıldığı alanlardır dersek büyük ihtimalle yanlış konuşmuş olmayız. Bilhassa da Peygamber EfendimizHz. Muhammed S.a.vin Hadisi Şefirlerinden biri olarak, her kim elinde akik taşı bir yüzük taşırken Allahü Tealaya el açarsa, onun dileği isteği geri çevrilmeyecektir sözleriyle akik taşından yapılma yüzüklerden övgüyle bahsettiği için, bir de yeşil renkteki taşların güzelliği ve çekiciliği de dikkate alınınca, yeşil akik taşı yüzükler yüzyıllar boyunca, Osmanlı zamanlarından daha da önce olmak üzere ama Sultan Süleyman Han Hazretleri padişahın, biricik eşi Hürrem Sultan anamızın da taktığı yüzüklerdendir ancak günümüzde Hürrem yüzüğü olarak bilinen ve günlük hayatta takılabilecek alanları pek az olan gösterişli yeşil akik yüzükler dışında, gayet sıradan, sade ama şık ve günlük takılabilecek, hem de İslam dini açısından da hiç bir sakıncası olmayan yüzükler vardır.

Siz de yeşil akik taşını günlük hayatınızda kullandıysanız yorumlar aracılığıyla ne gibi faydalarını gördünüz bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca yeşil akik taşının özelliklerinden belirtmeyi unuttuklarımız konusunda da bizi uyarabilirsiniz.

 

 

 


Yorum Bırak