Ziraat Bankasından Kredi Almak Caiz Mi

Ağu 16, 2017 0 Yazar: beytül ahzan
ziraat bankasından kredi çekmek caiz midir haram midir

Ziraat Kredi – Devlet Kredisi Caiz mi

Ziraat bankası kredi başvurusu yapmak isteyen kişilerden  sıkça bize gelen sorulardan bir tanesi. Devlet bankasından alınan faizli krediler haram mıdır sorusu.. İlk bakışta daha doğrusu duyuşta, kulağınıza saçma gelebilir. Belki diyeceksiniz ki devlet bankasından ya da bir başka bankadan ne farkeder. Faiz her türlü haramdır. Ama bu noktada göremediğimiz bir detay var.

Öncelikli olarak, bu konuda otorite olmadığımızı ve haram olup olmadığı konusunda sizlere net bir bilgi vermeden sadece konu hakkındaki fikirlerimizi paylaşıyor olduğumuzu söylememizde fayda var.

Ziraat Bankasından Kredi Almak Caiz mi?

Hemen bir giriş yapacak olursak, örneğin günümüzde Ziraat bankası yani Türkiye’nin en köklü, eski ve güvenilir bankalarından bir tanesi olmanın yanı sıra, Türkiye’nin ilk devlet bankası olarak, günümüzde pek çok vatandaşımıza ihtiyaç kredilerinden tutun, taşıt kredileri, tüketici kredileri ve daha pek çok farklı mortgage, konut kredisi v.b. faizli nakit para ya da kredi imkanı sunmaktadır , eğer Ziraat bankası kredi ürünleri ile bilgi almak istiyorsanız, Ziraat müşteri hizmetleri numarasına da buradan ulaşabilirsiniz.

Peki, hepimizin pek tabi bildiği üzere, faiz haram, alana da ödeyene de haram hem de.  Diyanetin faiz ile ilgili açıklaması da hepimizin malumu.Ama diğer yandan da insanız ya hepimiz, nefsimiz var, ev sahibi olmak, araba sahibi olmak pek çok şey sahibi olmak istiyoruz. Özel bankalardan alınan kredilerin her şekilde haram olduğu konusu su götürmez bir mevzuu zaten zira ödediğimiz korkunç faiz oranları sebebiyle bir zengini daha da zengin ediyoruz. Fakir fukaranın, ihtiyaç sahibinin cebinden misliyle aldıkları paralarda gününü gün eden, haramdan harama koşturan bu zengin banka sahibi kişiler ya da şirketler bir yanda dururken diğer yandan Ziraat Bankası gibi, verdiği kredileri diğer bankalardan çok daha düşük faizlerle vererek, halka yardım etmek amacı güden, ama bit tabi ki diğer yandan da devlet kurumu olsa da ticari amaç da gütmek, en azından zarar etmemek durumunda olduğu için , uygun da olsa faizli çalışmak zorunda olan bir bankadan bahsediyoruz.

Üstelik aldığı faiz ve kazandığı para, zenginin değil, devletin cebine giriyor. Burada en önemli nokta da bu zannediyoruz ki..Devletten de yine bizlere hepimize yol su hizmet olarak geri dönüşü oluyor. Herkesin günahı sevabı boynuna elbette ama bizim düşüncelerimiz bu yönde. Siz de düşüncelerinizi yorum olarak paylaşırsanız çok mesut oluruz. Hayırlı günler dilerim