Nazar Değmesine Karşı Kurşun Döktürmek Günah Mı?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 19 Ekim 2017 9K kez okundu günah 1 Yorum
Nazar Değmesine Karşı Kurşun Döktürmek Günah Mı?
2 (40%) 2 votes

Yüzyıllardan beri süre gelen bir gelenek olan ve özellikle de nazara, kem gözlere karşı etkili olduğu düşünülerek uygulanan bir ritüel olan kurşun döktürmek İslam dinine göre günah mı sorusu, ritüeli uygulama arzusunda olan pek çok kişinin merak ettiği sorular arasında.

Bu yazımızda sizlerle kurşun döktürmenin dinimizdeki yerini, Müslüman alemi arasındaki yaygınlığına ve İslam dini ile bağdaştırılma çabalarını  anlatmaya çalışarak, kurşun döktürme uygulamasının çıkış noktasından ve dinimize göre caiz olup olmadığından bahsedeceğiz


Kurşun Döktürmek İslam Dinine Göre Günah Mı?

Kurşun döktürmenin İslam dininde yeri yoktur. Bir Müslüman geleneğidir ancak sadece ve sadece bir gelenektir.  Dinle uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur ve nazara karşı da dinen bir etkisi yoktur. Onun yerine nazara karşı etkili olduğuna inanılan ve İslam dinince kabul görenve peygamber efendimiz Hz. Muhammed SAV ve diğer peygamberlerimiz tarafından da önerilmiş NAZAR DUALARI nı okumak çok daha hayırlıdır.

Kurşun döktürme ritüeli, peygamber efendimizin zamanından çok daha sonraları ortaya çıkmış, dolasıyla da efendimizin tarafından bizzat tavsiye edilmiş, sünnet kılınmış bir uygulama olması mümkün olmayan bir işlemdir. Kendisinden sonra toplumda ortaya çıkıp yaygınlaştığı için kurşun döktürmek günahtır ve lanetlenmiştir gibi bir ifadeyi de kullanmamız yanlış olacak da olsa, dinimizde herhangi bir yeri olmayan bu ritüel, birazcık büyü havasında olduğu için, yapılması kesin olarak günah değilse de mekruhtur dememiz de yanlış olmaz.

Kurşun döktürmek caizdir ya da caiz değildir ifadelerine kesin olarak cevap veremesek de, tavsiye edilmemesinin yanı sıra, kesin olarak günah olduğunu da söyleyememe sebebimiz, bir ritüel olarak büyü yapmaya benziyor olsa da, pek çok mümin ve mümine tarafından İslam dinine ait bir uygulama sanılarak güzel niyetlerle yapılmaktadır.

Üstelik genelde kişilerin kısmetlerinin kapalılığını açmak, göz değmesi yani nazara karşı etkili olması v.b. amaçlarla yapılırken, büyüdeki gibi, bir başka kişinin hayatı, mutluluğu, kısmeti v.b. faktörleri hedeflememektedir dolayısıyla da işin içinde iyi niyet olduğu varsayıldığında büyük bir günah olduğunu söyleyemeyiz.

Ancak kurşun döken kişinin Ayşe annemizin eli, Fatma bacımızın niyeti ile döküyorum v.b. söylemleri, kurşun dökme işlemini İslam’a alet etmek için sonradan uydurulmuş sözlerdir ve gerçekçi bir tarafları yoktur.

Hele ki dökülen kurşundan çıkan şeklin yorumlanarak ona göre kişilere yorum yapılması, aynen fal bakmaya benzer ve kağıt falı bakmak, tarot, kahve falı yapmak ya da yıldızname okumak gibi bir şey olduğundan caiz değildir ve günahtır.

Kurşun Döktürmenin İslam Dinindeki Yeri ve Günah olup olmaması ile ilgili Nihat Hatipoğlu hocamızın düşünceleri de aşağıdaki videodaki gibidir;

Kurşun Döktürmenin Dini Kesin Hükmü Nedir?

Daha gerçekçi verilerle incelemek gerekirse de kurşun döktürmek, bidattır yani peygamber efendimizden sonra ortaya konmuş, ibadet ve din ile ilgili uygulamaların tümüne verilen isimdir ve İslam dininde bidatler, ayetlerle olsun, hadisi şeriflerle olsun ve diğer hadislerle olsun, daima eleştirilmiştir.

Yani peygamber efendimiz dinimizce yapılıp yapılmaması gerekenleri açık bir şekilde ifade etmiştir. Kuran’ı Kerim’de Müslümanlar için yasak kılınan her türlü hareket, günahlar, sevaplar, caiz olanlar ve olmayanlar da oldukça netlikle bildirilmiştir.

Bu durumda biattan kaçınmak gerekir yani kutsal kitabımız ve Peygamber Efendimizin buyurduğu emirler dışında ve farzlar dışındaki uygulamalardan zarar görme ihtimalimiz her halükarda mevcutken, emredilenlerden fayda göreceğimiz kesindir.

O sebeptendir ki siz siz olun kurşun döktürme gibi adetlere alet olmayın. Günaha girme riskini almayınız.

Hayırlı günler

 

 

Yorum Bırak

  1. Garip bir insanoğlu dedi ki:

    Elinize sağlık ama madem bahsi geçti bu konuda Hz. Muhammed (SAV) efendimizin tavsiye ettiği ayetleri de ya burada ya da bir linkle belirtseydiniz ee napalım o zaman gibi bir soru akıllarda hasıl olmazdı. Teşekkürler.