Alkol Neden Haramdır?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 1 Ekim 2017 4K kez okundu Genel, haram Yorum Yok
Alkol Neden Haramdır?
2.7 (53.33%) 3 votes

Alkol Neden Haram?

Alkolün, daha doğrusu alkollü içecekler tüketmenin İslam dininde katiyetle yasaklandığı ve müslümanlar için haram kılındığı malumumuz ancak her ne kadar İslam dini dogmatik bir din olsa da, alkol neden haram kılınmıştır merak edenler olacaktır. Bu yazımızda sizlere içki içmenin neden günah kabul edildiği ve dinimizce yasaklandığı konusunda detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

alkol neden haram


İçki İçmek Neden Günah?

Dinimizce haram kılınan ve sadece ramazan aylarında değil, yılın her ayı ve Allah’ın her günü tüketimi kesin olarak yasaklanmış olan içki içme eyleminin haram olmasının sebebi en kısa haliyle zararlı olmasıdır. Vücudumuza, bütçemize ve çevremize zararı dokunabilecek her türlü eylem Müslamanlara yasaklanmıştır ya da sigara içmek gibi eylemler mekruh kılınmıştır. Ancak alkol almak sigaradan çok daha fazla ve ciddi zararlar verdiğinden mekruh değil haramdır.

Alkol Ne Gibi Zararlar Vermektedir:

Bütçemize zarar verir:

Bilhassa ülkemizdeki aşırı yüksek alkol fiyatları sebebiyle aile bütçeleri ciddi şekilde zarar görmektedir. Güncel içki fiyatlarının ne kadar yüksek olduğunu tahmin edemiyorsanız alkolfiyatlari.com sitesine bakabilirsiniz. Ailesinin, çoluğunun çocuğunuz rızkından keserek alkole para harcayan kişiler doğrudan günah işlemektedir. Lüks tüketimdir, gereksizdir.  İçki içmek pahalıdır, günahtır, haramdır. Kötü bir alışanlıktır

içki içmek pahalıdır, alkol fiyatları yüksektir bütçemize zarar verir

Vücudumuza Zarar Verir:

Vücudumuz bize Allah’u Teala’nın bir emanetidir. Bize ait değil, emanet edilmiş olan bünyemize Allah adına iyi bakmak iyi müminler olarak hepimizin görevidir. Dolayısıyla vücudumuza bile isteye zarar verecek günaha girmemeliyiz.

Muhakeme Yeteneğimizi Etkiler:

İçki içmek muhakeme yeteneğimizi ciddi şekilde kötü yönde etkilemektedir. Doğru karar verme yetimizi alkolün etkisi ile yitirebiliriz. Türkiye’de ve dünyada düzenli alkol kullanan pek çok erkeğin, hem alkole harcadığı paranın yanı sıra evlerine döndüklerinde karılarına çocuklarına tüm ailelerine eziyete varabilecek davranışlarda bulunduklarını biliyor muydunuz?

Normalde yapmayacağımız , aklımızdan geçse bile kalkışmaya cesaret etmeyeceğimiz hareketleri alkolün etkisi altındayken yapabiliriz. Aklımıza günah işlemek geldiğinde hemen tevbe ederek düşünceden uzaklaştığımız takdirde günah işlememiş oluruz ancak düşüncelerimizi eyleme dönüştürürsek o zaman iş değişir.

İçki içmek kişinin harama el uzatmasına cesaret etmesine sebebiyet verebilir. Ufak tartışmalar büyük kavgalara dönüşebilir v.b. pek çok kötü yanı vardır.

Alkol Almak İle İlgili Hadisler:

İçki içmek ile ilgili pek çok ayet ve hadis de mevcuttur. Sizlerle dinimizde alkollü içecek tüketmenin haram kılınması ile ilgili edilmiş hadisleri, hadisi şerifleri ve ayetleri paylaşmak istiyoruz;

 

1- “Sarhoşluk veren her şey haramdır.” (Buhari, Müslim) 

 

2- “Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azı da haramdır.” (Ebu Davud, No: 3681, Tirmizi, No: 
1865) 
3- “İçki kötülüklerin anasıdır.” Diğer bir rivayete göre de, “İçkiden sakınınız. Çünkü içki her türlü kötülüklerin anasıdır.” 
(Hz. Osman (r.a)’dan nakledilmiş. Sünen-i Nesai eşribe, 44.) 
4- “Ümmetimden bir taife olur ki; alkollü içki içerler ve içkinin namını tebdil edip, istedikleri bir ismi ona takarlar.” (Ebu 
Davud, Nesai, eşribe, 41.) 
5- “Şu muhakkak ki hamr (içki) deva değildir, bilakis marazdır (hastalık vericidird).” Müslim, Ebu Davud, Tirmizi.) 
6- “Üç grup Cennet’e giremez: 1) Minnet edici (başa kakıcı), 2) Anne, babasına isyankâr olan, 3) İçkiye müdavim olan 
(devam eden).” (Nesâi, zekat, 69.) 
7- “Cenab-ı Hak, şaraba, içene, dağıtana, satana, alana, saklamasını isteyene, yüklenip götürene, satıp parasını yiyene lânet ediyor.” (İbn-i Ömer (r.a.)’dan naklen Ebu Davud ve Tirmizi’de) 
8- “Sarhoşluk veren şeyler on yönden lanet edilmiştir. Bizzat sarhoşluk veren şeye, hammaddesini ezen veya sıkana, ezip 
sıktırana, satıcısına, satın alana, nakliyesi ile uğraşana, kendisine götürülen kimseye, bütün bu işlerden elde edilen kazancı yiyene, 
içene, içilmek üzere ikram edene.” (S. İbn-i Mace, Eşribe/6, Hadis No: 3380) 
9- “İçkiden kaçınınız. ALLAH’a yemin ederim ki, içki ile iman bir yerde birleşmez. Yani biri diğerini çıkarır.” (Hz. Osman 
(r.a.)’dan nakledilmiş. Nesai, Eşribe, 44.) 
10- “Alkollü içkiler yasaklandığına dair vahiy geldiğinde, Rasûlullah (s.a.s.) pazara çıktı ve bunun alışverişinin de yasaklandığını bildirdi.” (İbn-i Mâce, Eşribe, 7.)

Peygamber Efendimizin Alkolle ilgili Hikayeleri:

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed S.A.V bir gün sokakta yürürken bir grup genci kaldırımlarda oturmuş içki içip gülüp sohbet ederken görmüş. Kendi kendine aa ne kadar güzel diye düşünmüş. Çarşıda işi bitip 10 dakika sonra aynı yerden geçerken gençlerin kavgaya tutuştuklarını ve neredeyse birbirlerini boğazlamak üzere olduklarına şahit olmuş. Alkol almanın ne kadar kötü etkilere yol açtığını gören efendimiz o zaman anlamış neden haram kılındığını.

İçinde alkol kullanılan kozmetik ürünler ve bir takım ilaç kategorisindeki ürünler, yukarıdaki zararlardan herhangi birine sebebiyet vermediği için kullanılması serbesttir. Diyanet işlerinin alkollü kozmetik ürünlerle ilgili vermiş olduğu fetvaya buradan ulaşabilirsiniz.

Alkol kullanmak, yani oral yoldan alkollü içecek tüketmek, içki içmek kesin suretle haram kılınmıştır ve az alkollü olması ya da olmaması günah derecesini değiştirmemektedir.

Alkol alan kişiler cehennemliktir gibi bir çıkarımda bulunamayız. Kimi cennetine alacağına kimi cezalandıracağına karar verecek olan yegane varlık Allah-u Teala’nın kendisidir lakin günah olduğunu bilelim. Uzak duralım.

Alkol kullanan kişileri de aşağılamadan, dışlamadan kendilerini doğru yola davet edelim. Unutmayınız ki İslam hoşgörü dinidir.

 

Yorum Bırak