Taşıt Kredisi Kullanmak Haram Mı?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 5 Temmuz 2017 12.4K kez okundu Genel, günah, haram Yorum Yok
Taşıt Kredisi Kullanmak Haram Mı?
5 (100%) 2 votes

Taşıt kredisi kullanmak ya da herhangi bir başka tür banka kredisi almak kesinlikle günahtır ve haramdır. Haram ile günah arasında fark olup olmadığı tartışıladursun, özetle diyebiliriz ki, konut kredisi olsun, taşıt kredisi olsun, ihtiyaç kredisi olsun, faizle iş yapan bankalardan alınacak her türlü kredi, faiz haram olduğu için, doğrudan haramdır ve dinimizde yasaklanmıştır. İhtiyaç kredisi veren bankaları ve kredi almak, kredi notu sorgulmak gibi konuları içeren www.kredinotuogrenme.com gibi sayfaların çoğu, kişilerden maddi kazanç elde etmek için kurulmuş sayfalardır. Krediler ile ilgili detaylı ve doğru bilgiler içeriyor olsalar da, kullanmayı düşünen insanları teşvik ettiklerinden, günaha ortak olmaktadırlar.

kredi almaz caiz midir

Acil nakit paraya ihtiyacım var kredi kullansam günaha girer miyim diye düşünen kişilere, bankalarda kredi notu biriktirmek yerine, iyi dostlar, ihtiyaçları olduğunda kendilerine faizsiz borç para verebilecek dostlar, akrabalar biriktirmelerini naçizane tavsiye ediyoruz.


Borç para maddi kazanç karşılığında verilmez. O zaman yardım etmiş olmazsınız. Bankaların da kredi verirken, sizlere amme hizmeti yapmak için veriyor olduklarına dair bir iddiaları yok elbette. Kendilerince ticaret yaptıklarını, bir araba şirketinin araba satıyor olduğu gibi, ya da çamaşırcının çamaşır satarar helal para kazandığı gibi, bankalar da para satarak, faiz dedikleri şeyi de kar oranı olarak göstererek, helal bir iş yaptıklarını iddia ederler ancak burada değinilmesi ve dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır.

Bankalar kredi kullanıcılarına oldukça yüksek faizle krediler vermektedirler. Bu bir kar oranı mantığından uzaktır. Ayrıca kapitalist sisteme ait her türlü ticaret, bu banka kredisi olsun ya da olmasın zaten haramdır. Yani bir başka mal satan satıcı da, eğer geçimini sağlayacak kadar kar ederek değil de, dinimizde haram görülen zengin olmaya yönelik satış yapmaktaysa, o kişinin yaptığı ticarete de aynı şekilde haram diyebiliriz.

Kredi çekmenin caiz olmadığına dair diyanet işleri tarafından da bir çok fetva yayınlaşmışken, devletin kasasına kar olarak gireceği için, amme hizmetine yarayacak ve büyük kapitalizm oyunlarının dönmediği KOSGEB gibi devlet destekli krediler konu dışında kalmaktadır. Bana göre onlar da haramdır ama yine de diyanetin bu konudaki fetvası aksi yöndedir.

Yorum Bırak