Tavşan Eti Neden Haramdır?

Yazar: beytül ahzan Tarih: 25 Kasım 2009 165.5K kez okundu Ahkam, günah, haram 102 Yorum
Tavşan Eti Neden Haramdır?
4.5 (89.41%) 17 votes
tavşan eti haram mı

tavşan eti yenir mi

İslam dünyasında sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de tavşan eti haram değil mi sorusudur. Günaha girmeden tavşan eti yemek canı isteyen Müslüman kardeşlerimize kötü haberimiz şu ki tavşan eti yemek dinimizde haramdır. Haram olduğu kesin bir netlik kazanmamış olsa da tavşan eti yemek mekruh olduğundan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Tavşan Eti Helal mi?

Soru:


“Ehlibeyt fıkhında tavşan etinin haram olduğunu duymuşuzdur. Ancak bunun hem haramlığının hadislerden delilini hem de felsefesini bizlere açıklarsanız memnun oluruz.”

Cevap:

Bismillahirrahmanirrahim

Tavşan etinin haram olduğuna dair bir çok hadis nakledilmiştir ki aynı zamanda bunların bir çoğunda tavşan etinin neden haram olduğu da açıklanmıştır.Ehlibeyt mektebinin fakihleri bu hadislere dayanarak tavşan etinin haram olduğunda icma ve ittifak etmişlerdir.

Bu hadisler iki kısımdır bir kısmında tavşanın meshedilen hayvanlardan olduğu, diğer kısmında ise meshedilen hayvanların hepsinin haram kılındığı beyan edilmektedir. Şimdi bu hadislerden bazı örnekler vermeğe çalışacağız:

1- Hz. Ali’den (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Resulullah’tan (s.a.a) meshedilmişlerin ne olduğunu sorduğumda, şöyle buyurdu: “Bunların sayısı on üçtür ve şunlardan ibarettir: Fil, ayı, domuz, maymun, yılan balığı, kertenkele, yarasa, lavra, akrep, örümcek, tavşan, zuhre ve süheyl [dünyayı dolaşan iki deniz hayvanı] (Vesail-üş Şia, c.16, s.317)

2- İmam Musa Kazım’dan (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Meshedilmişler on üçtür: Fil, ayı, tavşan, akrep, kertenkele, örümcek, lavra, yılan balığı, yarasa, maymun, domuz, zuhre ve süheyl.Tavşan, hayız, cenabet vb. den gusül edip temizlenmeyen bir kadındı. (Yani o kadın tavşan şekline dönüşmüştür.) (Vesail-üş Şia, c.16, s.317)

3- İmam Caferi Sadık (a.s): “Allah ve Resulü mesh olmuş bütün hayvanları haram kılmıştır.” ( El-Kafi, c.6, s.247)

4- İmam Rıza (a.s): “Tavşanın haram kılınış sebebi şudur ki onlar da kediler gibidir. Aynı kediler gibi ve vahşi hayvanlar gibi pençeleri vardır. Bu yüzden onlar gibi sayılmıştır. Ayrıyeten kendisi de pistir. Zira kadınlar gibi hayız olmaktadır. Çünkü o mesh olanlardandır.” (Vesail-üş Şia, c.16, s.316)

Not: Mesh meshden maksat, İslam öncesi bazı insanların veya ümmetlerin yaptıkları günahlardan ötürü Allah tarafından bir ceza olarak cinsiyetlerinin bahsi geçen bazı hayvanların cinsiyetine dönüştürmesidir. Bu ceza İslam ümmetinde,  İslam Peygamberi’nin hürmetine kaldırılmıştır.

Gerçi bir iki tane hadiste tavşan etinin mekruh olduğu söylense de bu hadisler alimlerimiz tarafından takiyyeye hamledilmiştir.

MUSA AYDIN

Aleviler Neden Tavşan Eti Yemez?

Alevilikte, geviş getirmeyen yani inek, dana, koyun gibi olmayan hayvanların etlerinin yenilmesi genel olarak haram sayılmakla birlikte, alevilerin neden tavşan eti yemediklerine dair en yaygın inanış, tavşanın da insanlar gibi adet gören bir hayvan olmasıdır.


Yorum Bırak

 1. veysel sevil dedi ki:

  ağalar davşan kacacak yenirmi yenmezmi bi karar verin

 2. Fatih dedi ki:

  Tavsan haramdır şöyledir böyledir gibi sağdan soldan hurafe uydurma salak saçma derlemeleri toplayipta vaaz veren kişiler zikimin kökünü yiyin 🙂 Allâh akıl fikir versin.

 3. Âli dedi ki:

  Tavşan eti neden yenmez 1 kan haramdır çünkü tavşan çok damarlı çok kanlı bir hayvandır asacaksın kanı gidecekte öle yiyeceksin ayakları kedi ayağı akrabalığı var bir yerde n o zaman mest konusunda ise bunlarınki aşırı derecede var tavşanda devamlı oluyor onun için mide kaldırmaz uzak durman lazım ölmezsin herhalde işini garantiye al diye söyleniyor arkadaşım yeme çok aç kalırsan sadece tavşan domuz kaldı dünyada allah diyor o zmn avlana bilirsin onun haricinde yeme diyor çünkü seni ister istemez bozabilir yemeyen haklı bile olsa senin zoruna gider yok yenilir der halbuki yenilmiyor sen hala dersin yeniliyor uzak dur kardeşim diyoruz size çok kanlı ve kedi köpek gibi hayvanlarla larabalıgı var bu hayvanın yermeain kedi köpekte

 4. Başar Balatlı dedi ki:

  selamun aleykum inşaAllah

  burda tavşan eti yenebilinir diyor hadis veriyor
  başka bir sitede aynı..

  kafam karıştı yardım

  • beytül ahzan dedi ki:

   aleyküm selam
   kafanızın karışıp birbirinden farklı ifadelere rastladığınız yerlerde, eğer mümkün ise o davranıştan uzak durunuz. Haram olabilme ihtimaline rağmen tavşan eti yemek için ölüp bitmezsiniz diye düşünüyorum

  • ramazan dedi ki:

   Tavsan eti hicbir surette haram degildir.Haramligi konusunda en ufak bir suphede yoktur.Sahih hadisler ile sabittir.Cok sevimli olduklari icin ben kiyamiyorum o ayri.

 5. Mehmet dedi ki:

  BİZİM KOYUNU DA AKSAM KOC FONDİKLİYORDU GORMEMEZLİKTEN GELLDİM SABAH BABAMLAR KESMİSLER TUH HAUVAN CENABET GİTTİ SİMDİ ODA YENMEZ,ULAN MAL TAVSANİN ADETİN SEN SANANE
  ALLAH GEREK GORSEYDİ YADA EMRETSEYDİ TAVSANDA TOSUNDA KOCTA SEKS TEN SONRA GİSUL ALİRDİ.MAL SEN OZAMAN GERGEDAN YADA MANDA YE ONLAR SUDAN HİC CİKMAZ.HEP ABDESTLİLER.

 6. saadet dedi ki:

  Atma be Recep din kardeşiyiz
  Yemin ediyorum
  Peygamber efendimize atfettiginiz yalanlar ahirette ayaklarınıza dolanacak
  Ufak atında civcivler yesin
  Ay pardon yoksa onlarada yalan yemek mi haramdı ?

 7. Ahmet dedi ki:

  “Tavşan cenabet olsa bile ona gusül farz değildir” demis.
  “Tavşanın dişisi hayız oluyor madem erkeğini yiyelim, olmaz mi?” demis bir baskasi.

  26 Ekim 2016 Tarihindeyiz. Madem kitabimiz apacik (defalarca “size apacik bir kitap gönderdik” diyor ya) niye tavsan eti gibi basit bir konuda dahi bu kadar soru isaretleri olusuyor ve bu kadar farkli yorumlar olusuyor demiyor hic kimse.

  Yine de size kolay gele.. Zor is tabii.

 8. Mete dedi ki:

  Tavşan cenabet olsa bile ona gusül farz değildir çünkü aklı ve sorumluluk sahibi değildir. Tırnakları olsa bile et yemez ot yer . Sağlık açısından zararı yoktur

 9. Bektaş BOLAT dedi ki:

  Neden ALLAH’ın kitabı dururken başka kaynak arıyorsunuz. Allah bu konuyu açık ve net olarak bize bildirmişler.

  ENAM SURESİ
  6.119 – Üzerine Allâh’ın adı anılmış olanlardan niçin yemeyesiniz? Çaresiz yemek zorunda kaldıklarınız dışında, size harâm kıldığı şeyleri (Allâh) size açıklamıştır. Doğrusu birçokları, bilmeden keyiflerine uyarak halkı şaşırtıyorlar. Muhakkak ki Rabbin, (evet) O, sınırı aşanları çok iyi bilir.
  MAİDE SURESİ
  5.1 – Ey iman edenler! Akitlerinizi yerine getirin. İhramlı iken avlanmayı helâl saymamanız kaydıyla , okunacak (bildirilecek) olanlardan başka hayvanlar , size helâl kılındı. Şüphesiz Allah istediği hükmü verir.
  MAİDE SURESİ
  5.3 – Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan, (henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar, bir de fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah’a itaatten kopmak)tır. Bugün kâfirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim. Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

 10. ferhat dedi ki:

  Assagida ki Ayet ve Hadisler Açıktır. Ehli sunnet kitaplar. Kitabus Sitte denen Sahih hadis kitapları da gayet açıktır. Allah Rasulune itaat etmeyi de emrettiği için sunneti kabul etmeyen batini yoldan çıkmış mezheplerin uydurma lari ile amel edenler görüyorum yapmayın

  Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri (siz kendinize) haram kılmayın ve sınırı aşmayın. Allah sınırı aşanları sevmez.
  Kur’an > Sure Mâide> Ayet 88

  Çekirge de helaldir. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

  Başka bir hadis-i şerifte de şöyle buyurmuştur:
  (Çekirgeyi ne yerim, ne de, haram kılarım.)[İbni Mace, Ebu Davud]

  Resulullah efendimizin yememesi onu haram kılmaz. Soğan, sarımsak da yemezdi. Yenmesi için izin vermiştir.

  Tavşan eti de helaldir. (Dürer, Mecma’ul-enhür)

  Abdullah ibni Abbas hazretleri buyurdu ki: Resulullah ile otururken, bir köylü tavşan kebabı hediye getirdi. Bize (Yiyin) buyurdu. Muhammed bin Safvan dedi ki: İki tavşan yakaladım, kestim. Resulullah’a sordum. İkisini de yememi emretti. (Bedayi)

  Hazret-i Enes anlatır: Avladığımız tavşanı Ebu Talha’ya getirdim. O da tavşanı keskin bir taşla kesti. (Şu budu Resulullah’a götür) dedi. Hemen götürdüm. Resulullah onu yedi. (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

  Hazret-i Cabir anlatır: Kavmimden biri, taşla kestiği tavşanı Resulullah’a soruncaya kadar bekletti. Efendimiz yemesini emretti. (Tirmizi)

  Halid ibn-ül Huveyris hazretleri anlatır: Bir adam, avladığı tavşanı getirip Abdullah İbni Ömer’e, (Bunun eti yenir mi?) diye sordu. O da, (Bir tavşan Resulullah’a getirildi. Ne yedi, ne de yenmesini yasakladı) dedi. (Ebu Davud)

  Bu hadis-i şerifler de, tavşanın helal olduğunu bildirmektedir. Fıkıh kitaplarında buyuruluyor ki:

  Tavşan yemek helaldir. (Mülteka)

  Tavşan eti yemek helaldir; çünkü tavşan, yırtıcı hayvan değildir. (Dürr-ül-münteka)

  Her çeşit tavşan etini yemek helaldir.(Kuduri)

  Tavşan etini yemek helaldir. Tavşan yırtıcı hayvan değildir ve leş yemez, geyik gibidir.(Cevhere)

  Erneb, yani tavşan etinin mubah olduğu sözbirliği ile bildirilmiştir, çünkü tavşan yırtıcı hayvan değildir ve leş yemez. Geyik gibidir. Ot yer. Fıkıh kitapları, tavşanın helal olduğunu açıkça yazıyorlar. Böylece, haram diyenleri ret ediyorlar. (Dürer haşiyesi)

 11. özkan dedi ki:

  ”Gerçi bir iki tane hadiste tavşan etinin mekruh olduğu söylense de bu hadisler alimlerimiz tarafından takiyyeye hamledilmiştir”

  ne yani peygamber efendimiz takiyye mi yaptı? tavşan etinin haram olduğunu söylemekten dolayı başına bir şey geleceğinden mi korktu da gizledi bunu? haşa efendimiz asla yalan söylemedi ve takiyye yapmadı. şia kendine uygun olmayan hadisleri takiyyedir bunlar diyerek dikkate almıyor. kalan hadislerden kendi ideolojisince bir din inşa ediyor. buna fıkıh diyor. arkadaşlar şunu iyi bilin takiyyenin olduğu yerde fıkh olmaz.
  mesela biriyle davalık oldunuz ve hakim önüne çıktınız. karşı taraf yalnızca sizin aleyhinize olan kanun maddelerini sıralayarak haksız olduğunuzu iddia etti. siz de müdafaanızda aynı kanunda bulunan sizin lehinize maddeleri öne sürerek haklı olduğunuzu iddia ettiniz. ve karşı taraf şöyle cevap verdi. ”hakim bey meclis o kanun maddelerini koyarken takiyye yapmış” buna hangi hakim itibar eder? hiç kimse itibar etmez. işine gelene geçerlidir de işine gelmeyene takiyye damgası vur. oysa din bütündür bölünemez.

 12. Murad dedi ki:

  Hazret-i Enes anlatır: Avladığımız tavşanı Ebu Talha?ya getirdim. O da tavşanı keskin bir taşla kesti. (Şu budu Resulullah?a götür) dedi. Hemen götürdüm. Resulullah onu yedi. (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

 13. murat dedi ki:

  Tavşanın dişisi hayız oluyor madem erkeğini yiyelim ? Acil cevap bekliyorum ehlibeyt ulemasından.

 14. şükran kurun dedi ki:

  bu ne yalan yanlış anlatım şekli. biz 8 aydır balkonda çatıda tavşan besliyoruz nerede yırtıcı pençeleri varmış yok, tavşan kadar mazlum hayvan yok. 32 günde bir kanaması oluyor çünkü yavrusu oluyor onu adet mi sandınız. siz tavşan giren tarlaya bile yedi sene girmezken tavşanın nasıl bir hayvan olduğunu nereden bileceksiniz. üstelik kuranı kerimde ve hadislerde geçen açıklamaları değiştirme hakkını nereden buldunuz. Sizi Allah’a havale ediyoruz.

 15. Mehmet Rüştü Altan dedi ki:

  Tavşan etine haram demek Ku’ran’a ihamettir. Kur’an okuyun. Harami artırma yetkisi kimsede yok. Kimse kendini Allah zannetmesin. Cehennemi hatırlayın. Bu bilir biezlere sorup duracağınıza en kolayın kolaylaştırıldığı Kur’ăn’ı okuyun. Yalan yanlış arap töreleri ve siyaseti ile kirlenmiş hadis diye yutturulan uydurmalardan önce Kur’ân okuyun. Allah rızası için Kur’ân okuyun. Sonra hâlâ sorunuz varsa sizde doğru soru sorarak bolen yada bildiğini düşündüğünüz kişi yada kişilerle konuyu tartışın.

  • Murat dedi ki:

   Kuranın neresine ihanet anlamadım. Ehlibeyt İmamları diyorsa doğrudur. Sonuçta Nurun kaynağı Muhammed Resullah ve Muhammed Resullahta haşa boş konuşmaz ve kendiliğinden birşey söylemez. Hatta Kuran da Necm Süresi 1,2.Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed haktan) sapmadı ve azmadı. 3.O, nefis arzusu ile konuşmaz.
   Onun izinden giden Ehlibeyt aynı şekilde öyle. Onun için tercih sizin.

   • yasin özalp dedi ki:

    bir insanın allah ın haram dediği şeye helal demesi veya helal dediği şeye haram demesi onu dinden çıkarır peygamberimiz bir hadisinde eğer vurduğunuz avın etinden yemiyorsanız yada kürk vb. şeyleri satarak istifade etmiyorsanız yani herhangi bir şekilde yararlanmıyorsanız vurup öylece bırakıyorsanız o hayvan kıyamet günü allahım bu kişi beni öylesine öldürdü diye şikayetci olacaktır.

  • Mehmet dedi ki:

   Mehmet kardeş ağzına sağlık insanları hadis fıkıh vb yollarla zehirleyenler ve hatta açık sureleri ve ayetleri yalanlayanlar için cehennemde azab vardır. KUR-AN’ı meal şeklinde okuyun ve okutun o ölüler için bir kitab değildir ve şiirde değildir.Sizlerin oluyup anlaması için apacık ALLAH teala tarafında indirilmiş bir kitaptır.

   • Abdullah dedi ki:

    Tavşan eti haram değildir aleviler için haram oldugunu duydum

    • ramazan dedi ki:

     evet aleviler icin tavsan haram icki helal.YERSEN.

    • Erdem dedi ki:

     Arap aleviyim tavşan etini yiyorum haram olsa kuysal kitapta yazardı şimdilerde herkez kendine göre dimi değiştiriyor kurani kerimde yazmayanı kafanıza göre eklemeyin günahtır dinden çıkıyorsunuz ve bilmediğiniz halde kulaktan gelenlerle de yorum yapmasın hepimizin dini birdir beyler kimse Allaha kulu arasındakini bilemez yoldan çıkmışlar her meshepte var bırakın da onların Allah seçsin onlar böyle şunlar şöyle yazıktır.