Ebuzer’e Bir Mektup

Yazar: beytül ahzan Tarih: 12 Eylül 2010 8.7K kez okundu Hikaye ve Kıssa 1 Yorum
Bu yazıyı değerlendirin

Ebuzer’e uzaktan bir mektup gelmişti. Açıp okuduğunda adamın biri, Ebuzer’den , kendisine genişçe nasihat etmesini istemişti. Anlaşılan, Ebuzer’i tanıyan, Resul-i Ekrem’in Ebuzer’e verdiği değeri ve ona hikmet öğrettiğini bilen biriydi.


Ebuzer, cevaben kısaca şu cümleyi yazdı:

“Herkesten daha çok sevdiğin kimseye kötülük yapma.” Ardından da mektubu kapatarak sahibine gönderdi.

Adam, Ebuzer’in cevabını okuduğunda, hiçbir şey anlamadı ve şaşkınlık içinde kendi kendine: “Nasıl yani, ne demek istiyor? Herkesten daha çok  sevdiğin kimseye kötülük yapma da ne demektir? Zaten insan, çok sevdiği birine nasıl kötülük yapabilir ki? Hem kötülük yapamayacağı gibi, canını ve malını bile onun uğrunda feda edebilir” dedi.

Diğer taraftan da sözü söyleyenin basit bir şahsiyet olmadığını, Ebuzer’in ümmetin Lokman-ı Hekim’i olduğunu ve mecburen açıklama istemesi gerektiğini düşündü.

Bunun üzerine yeniden bir mektup yazarak, Ebuzer’den açıklama istedi.

Ebuzer ise, cevaben şöyle yazdı: “En çok sevdiğin kişi yine kendinsin. Kastım, başka bir insan değildi. Sen kendini herkesten daha çok seviyorsun. Sevdiğine kötülük yapma dememden kasıt, kendine kötülük yapma demektir. Bilmiyor musun insan, her günah işlediğinde zararını kendisi çeker?”

———————-

el-İrşad, Deylemî

Yorum Bırak

  1. merziyye dedi ki:

    beğendim