“Hiç Olmazsa Hangi Taraftan Olduğum Anlaşılır”

“Hiç Olmazsa Hangi Taraftan Olduğum Anlaşılır”

Oca 14, 2010 0 Yazar: beytül ahzan

Nemrut İbrahim Peygamber”in ateşte yakılması emrini verdikten sonra meydan  yerine odunlardan büyük bir yığın yapılmış. Odunları tutuşturmuşlar sonra.  Alevler o kadar yükselmiş ki bulutların tutuşacağını sanmış çocuklar. Korkmuş  kaçmış bütün hayvanlar. İbrahim Peygamber”i mancınıkla ateşin tam orta  yerine atacaklarmış askerler. Atacaklarmış ki Nemrut’un ne güçlü bir kral  olduğunu anlasın, görsün; bir daha ona karşı gelmesin İbrahim peygamber.

Bu  sırada bir karınca ağzında küçücük bir damla su ile koşa koşa gidiyormuş. Hem  de boyu göklere varan cehennemi ateşe doğru. Başka bir karınca onun bu  telaşını görüp sormuş hemen yanına yanaşıp: “Bu acelen niye? Nereye böyle?”  Ağzında bir damla su taşıyan karınca o bir damlayı ellerinin arasına  alıp,”Duymadın mı” demiş.”Nemrut, İbrahim Peygamber”i ateşte yakacakmış. İşte ateşin olduğu yere su götürüyorum.”

Bu sözleri duyan karınca kendini  tutamayarak kahkahalarla gülmeye başlamış.“Sen su ateşe dönüp yüzünü hiç  bakmadın mi?”diye sormuş.”Ne kadar büyük.Senin bir damla suyun ona ne  yapabilir ki?” Su taşıyan karınca, “olsun” demiş ;

“Hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır.”