Hz. İmam Hüseyin’e (as) Yas Tutmak

Yazar: beytül ahzan Tarih: 11 Ekim 2009 4.2K kez okundu Hikaye ve Kıssa Yorum Yok
Hz. İmam Hüseyin’e (as) Yas Tutmak
Bu yazıyı değerlendirin


Bir diş hekimi olan merhum Seyit İsmail Mucab, Hindistan’da kaldığı süre içerisinde tanık olduğu birçok ilginç şeyler anlatmıştır. O olaylardan birini şöyle nakleder:


Hindistan’da Hindu olmalarına rağmen İmam Hüseyin’i (as) çok seven bir grup tacir vardı. Bunlar, mallarının bereketli olması için her yıl O’nun matem merasimine katılır, yıllık kazançlarının bir bölümünü yine O’nun yolunda harcarlardı. Hatta bazıları aşura gününde şerbet, su ve dondurma hazırlayarak bu merasime katılanlara ikramda bulunurlardı. Bazıları da İmam Hüseyin (as) için ayırdıkları meblağı, matem yapılan merkezlerde kullanılması amacıyla Şiilere verirlerdi.

İşte bu Hindulardan biri, sine döven gruplarla birlikte hareket etmeyi ve sine dövmeyi kendine alışkanlık edinmişti.Öldüğü vakit Hindu yakınları, ayinleri gereği cesedini ateşte yaktılar.Sağ eli ve sinesinin dışında her yeri kül olmuştu. Ateş bu iki uzzu yakmamıştı. Yakınları bu uzuvları alarak Şiilerin mezarlığına götürdüler ve şiilere, “Bu uzuvlar sizin Hüseyin’inize (as) aittir!” dediler.

Dünya ateşiyle mukayese dahi edilemeyen cehennem ateşi bile İmam Hüseyin’in (as) sayesinde söner ve esenliğe dönüşür. O halde dünya ateşinin İmam Hüseyin (as) hatırına yakıcı olmaması çok da şaşırtıcı bir şey olmasa gerek.

Bir grup Hindistanlının her yıl aşura akşamları çıplak ayakla ateşte yürüdükleri ve buna rağmen ateşin onları yakmadığı herkes tarafından bilinmektedir.

——–

“Gizemli Öyküler” kitabından alıntıdır.

Yazar: Ayetullah Destgayb

Öykü:45 Sayfa:92

Yorum Bırak