İdam Cezası

İdam Cezası

Ağu 17, 2009 0 Yazar: beytül ahzan


Hacı Mumin lakabıyla meşhur merhum Abbas Ali, birçok kez mukaşefe alemine tanık olmuş, kerametler elde etmiş yakîn ehli biriydi. Yolculuklarda ve huzurda yaklaşık 30 yıl onunla arkadaşlık etme şerefine nail olmuştum.Kendisi, yaklaşık iki yıl bundan önce Allah’ın rahmetine kavuştu.

<<<<<< Merhum hakkında birçok kıssa nakledilmiştir. Bir defasında devlet casusları, merhumun dayısı Abdunnebi’nin oğlunun evinde silah bulmuşlardı.Onu tutuklayarak hapse attılar.Bir süre sonra da idama mahkûm ettiler.Dayısı oldukça perişan ve üzgündü.

Hacı Mümin, “Ümidini kaybetme! bütün işler Hz. Mehdi’nin (a.f) iradesi alıntadır.Bu cuma akşamı O’na tevessül ederek oğlunun kurtulmasını dileyelim” dedi. Hacı Mümin, dayısı ve dayısının eşi geceyi hiç uyumadan, dua ve tevessülle geçirdiler.

“(Onlar mı hayırlı) yoksa darda kalana kendine yalvardığı zaman karşılık veren ve (başındaki) sıkıntıyı gideren, sizi yeryüzünün hakimleri kılan mı? Allah’tan başka bir tanrı mı var! Ne kadar da düşünüyorsunuz!”  [1] ayetini okudular.

Üçü de gecenin sonlarına doğru çok güzel bir misk kokusu algılayarak o yüce zatın nurani cemalini müşahide etmiş; İmam onlara, ” Duanız kabul oldu. Allah evladınızı size bağışladı; yarın eve dönecek!” diye vaatte bulunmuştu.

Merhum Hacı Mümin der ki: Çocuğun anne ve babası Hz. Mehdi’nin (a.f) cemalini gördüklerinde dayanamamış, sabaha kadar baygın düşmüşlerdi.İdam günü gelip çattığında sabahleyin erkenden çocuklarının akıbetini öğrenmeye gittiler. O sabah idamın bir sonraki güne ertelendiğini, dosyasının yeniden gözden geçireleceğini haber aldılar. Nihayet, öğleden önce onu serbest bıraktılar. >>>>>>

Merhum Hacı Mümin’in duasının aynı zamanda şiddetli hastalar ve sıkıntıda olanlar hususunda da kabul olduğuna dair birçok kıssalar nakledilmiştir. Allah’ın sonsuz rahmeti onun ruhuna olsun.

——–

1-Neml / 62

—–

“Gizemli Öyküler” kitabından alıntıdır.
Yazar: Ayetullah Destgayb
Öykü:33  Sf:72