Kötü Zan

Kötü Zan

Nis 5, 2010 9 Yazar: beytül ahzan


Seyit Mahmud Attarân şöyle anlatır:

“Aşura günleri Serduzek mahallesinin sine destelerinde yer alıyordum. Bir gün yakışıklı bir gencin zincir vurduğu esnada kadınlara baktığını fark ettim. Bu duruma dayanamayıp ona bir tokat attım, sonra da onu deste gurubundan dışarı çıkardım. Birkaç dakika sonra elim ağrıdı ve yavaş yavaş ağrısı şiddetlenmeye başladı. Doktora başvurmak zorunda kaldım. Bana “Ağrının nedenini anlayamıyorum, ama ağrısını dindirip yatıştıracak bir yağ var” dedi.

Doktorun verdiği yağı kullandım. Hiç faydası olmamıştı. Bilakis ağrısı ve şişi daha da artmıştı. Eve geldiğimde ağrısına dayanamayıp bağırmaya başladım. Akşam bu yüzden uyuyamadım. Gecenin sonlarına doğru gözlerim ağırlaşmaya başladı ve uyudum. Rüyamda Şah Çerağ [1] hazretlerini gördüm.  Bana “O genci bulup rızasını almalısın!” dedi.

Uyandığımda elimin ağrısının sebebini anlamıştım. Gidip o genci buldum ve kendisinden özür diledim. Nihayet gönlünü alarak razı ettim. Kısa bir süre sonra elimin şişkinliği yattı, acısı da dindi.

Hata ettiğimi ve o genç hakkında kötü zanna kapıldığımı anlamıştım. O gün İmam Hüseyin’in (as) matemlisine saygısızlık edilmemesi gerektiğini öğrenmiştim.”

Bu kıssadan almamız gereken şu ki; Allah ve Resulüne bağlı kişilere saygısızlık etmek ve onları (basit sebeplerden dolayı) rencide etmek tehlikeli olduğu gibi ilahî belanın gelip çatmasına ve O’nun gazabına uğramaya neden olur.

—————-

1-Türbesi Şiraz’da bulunan yüce zat, İmam Rıza’nın (as) kardeşidir.

————–

“Gizemli Öyküler” kitabından alıntıdır.

Yazar: Ayetullah Destgayb

Öykü:76    Sayfa:154