Mucize Şifa

Yazar: beytül ahzan Tarih: 2 Eylül 2009 5K kez okundu Hikaye ve Kıssa 2 Yorum
Bu yazıyı değerlendirin


Merhum Mirza, yine Muhammed Hüseyin’den şöyle nakleder:

Şeyh Muhammed Hüseyin, İmam Rıza’yı (as) ziyaret etmek amacıyla Irak’tan Meşhed’e hareket etmişti. Mukaddes Meşhed’e girdikten sonra parmağında bir yara belirdi.Yara onu oldukça rahatsız ediyordu.Birkaç alim arkadaşı onu hastaneye götürdü. Nasrani cerrah parmağın hemen kesilmesi gerektiğini, aksi taktirde yaranın yukarılara da sirayet edeceğini söyledi.


Şeyh, parmağının kesilmesini kabul etmedi.Doktor, “Yarına kadar beklersen, bileğine kadar olan bölümü kesmek zorunda kalacağız” dedi.

Şeyhin ağrıları daha da artmıştı.Akşamdan sabaha kadar inleyip durdu.Ertesi gün parmağının kesilmesine razı oldu.Hastaneye götürdüklerinde cerrah, eli görünce bileğine kadar olan bölümü kesmeleri gerektiğini belirtti.Ama şeyh bunu da kabul etmeyip sadece parmaklarının kesilmesine rıza gösterdi.Cerrah, ısrarının hiçbir faydası olmadığını ve böyle kalırsa daha da yukarılara sirayet edebileceğini söyledi.Şeyh bu işe razı olmayarak eve döndü.

Ne yazık ki ağrıları git gide artıyordu.Öyle ki, ertesi gün elinin kesilmesine de razı oldu. Tekrar cerraha gidildi.Doktor eline bakınca yaranın daha yukarılara sirayet ettiğini gödü ve omzuna kadar olan bölümün kesilmesi gerektiğini söyledi. “Bugün kolunuz kesilmezse, ertesi gün yara başka uzuvlara da sirayet eder; sonra da kalbinize işler ve bu hastalıktan ölüp ölüp gidersiniz!” dedi. Şeyh , kolunun omzuna kadar kesilmesina razı olmadı.

Ne var ki ağrıları artık dayanılmaz bir hale gelmişti. Bu yüzden sabahlara kadar inleyip duruyordu. Arkadaşları kolunun omzuna kadar kesilmesi için onu ikna edip hastaneye kaldırdılar. Henüz yolsa giderlerken Şeyh, arkadaşlarına dönerek “Hastanede ölebilirim. Önce beni İmam’ın Türbesine götürün.” dedi. Nihayet türbeye gelmişlerdi. Bir köşeye oturup ağlamaya başladı.İmam’a “Ey efendim!Ziyaretçinizin böylesi bir musibete düştüğünüzü gördüğünüz halde nasıl feryadına yetişmezsiniz? Halbuki siz çok merhametli imamsınız; özellikle de ziyaretçilerinize daha çok merhamet edersiniz!”  diye şikayette bulundu.

Şeyh bu yakarışlarından sonra baygınlık geçirip yere uzandı.Tam o sırada (mukaşefe aleminde) İmam Rıza’yı (as) gördü. İmam, mübarek ellerini şeyhin omuzlarına ve parmaklarına sürüp “Artık iyileştin!” dedi.

Şeyh kendine geldiğinde ağrılarından bir eser kalmadığını fark etti. Durumu arkadaşlarına belli ettirmeyip onlarla birlikte tekrar Nasrani cerraha gitti. Cerrah, Şeyh’in elini iyice kontrol etti.Parmağında ve kolundaki yaradan eser kalmamıştı.Yaranın diğer kolunda olduğunu sanıp onu da kontrol etti. Ama bir şey göremedi.Şeyh’e “İsa Mesih’i mi gördün?” diye sordu.

Şeyh, “İsa Mesih’ten daha üstün birini gördüm; O bana şifa verdi” diye cevap verdi.Daha sonra İmam’ın kendisine nasıl şifa verdiğini ona da anlattı.

————-

“Gizemli Öyküler” kitabından alıntıdır.
Yazar: Ayetullah Destgayb
Öykü:9  Sayfa:32

Yorum Bırak

  1. Sercan dedi ki:

    Hz. İsa ‘dan daha üstün birini gördüğünü söylemek yanlış değil mi? İsa bir peygamberdir ve kıyamet kopacağı zaman bile dünyaya gelip birtakım görevlerini yapacaktır.

  2. Doğuş dedi ki:

    Allahumme Salli Ala Muhammed ve Âl-i Muhammed